Son dakika: Bakan Akar duyurdu! 31 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: Bakan Akar duyurdu! 31 terörist etkisiz hale getirildi

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar,Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım işlemlerinde 31 teröristin tesirsiz hale getirildiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakan Akar, birliktesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Güçleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Güçleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hakkari'nin Yüksekova İlçesindeki 3. Piyade Tümen Komutanlığında analiz ve sorgulamada bulundu. Akar, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütlerine müteveccih Avaşin-Basyan bölgesinde yürütülen Pençe-Yıldırım İşlemi'nun Harekat Merkezi'nde faaliyetlere ait bilgi aldı. İşlem bölgesindeki komutanlarla telsiz aracıyla konuşan Akar, işlemle alakalı bir dizi yönerge verdi. Bakan Akar, daha sonra Şırnak Harekat Merkezi ve bölgesindeki komutanlarla görüntülü görüşme usulüyle bağlandı ve direktifler verdi. Buradaki konuşmasında Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekâtlarının çok galibiyetli biçimde devam ettiğini bildiren Akar, şunları kaydoldu:

"Bugüne kadar Türk Silahlı Güçlerinin kahraman ve fedakar üyeleri bir hayli işlemi icra etti. Bunların sonunda teröristlerin son derece sıkıştığı, kaçacak delik aradıkları, iki gün üst üste aynı yerde uyumadıklarını hepimiz biliyoruz. Biz bu harekâtları, ülkemizin ve halkımızın hakimliği ve bağımsızlığı, sınırlarımızın güvenliği, karakollarımızın ve üs bölgelerimizin emniyeti için yapıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız husus, kendi güvenliğimiz ve bekamız için. Bizim tek gayemizin teröristler olduğunu, onun dışında hiçbir gayemizin olmadığını herkesin çok iyi öğrenmesi gerekli. Bugüne kadar bunu herkesin kavraması gerekli. Başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak tamlığına ve hudut güvenliğine son derece hürmetliyiz. Emelimiz ve maksadımız, huzur ve güven içerisinde bir yaşamı, hem Iraklı kardeşlerimiz için hem de kendi yurttaşlarımız için hazırlamak ve bunun ihtimallerini sağlamak. Bu mevzuda büyük çalışmalar yapıldı ve emekler sarf edildi. Şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. 'Can Verirsem şehit, kalırsam gazi' kavrayışıyla bu faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz."

"TERÖRİSTLER BÜYÜK ZAYİAT VERDİ"

Teröristlerin, portatif davranarak bugün bir yerde, değişik gün başka bir yerde varlıklarını sürdürme gayretinde olduklarına dikkati sürükleyen Hulusi Akar, Silahlı Güçlerin buna izin etmeyeceğini bildirdi. Ulusal Korunma Bakanı Akar, teröristlerin yurt içinde tesirsiz hale getirilmesi ve defedilmesinin, terör meselesinin bittiği anlamına gelmediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Şu anda Irak'ın kuzeyinde emin yerlerde varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bunları oradan da söküp atacağız allahın izniyle. 23 Nisan saat 17.40'tan itibaren topçularımızın başlattığı atışlarla Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekâtları başlamış bulunuyor. Bu harekâtlar sonuna kadar devam edecek. Faaliyetlerimiz tasarlandığı biçimde sürüyor. Şu ana kadar kara ateş yardım araçlarımızla toplam 1132 amaç ateş altına alındı. Hava Güçlerimiz de bir tam olarak büyük bir galibiyet gösterip toplam 120 gayeyi tesir altına aldı. Bunlarla beraber teröristlerin büyük zayiat verdiğini değerlendiriyoruz. Şu ana kadar hava güçlerimizin, topçularımızın açtığı ateş neticeyi ne kadar teröristin tesirsiz hale geldiğini bizim görmemiz muhtemel olmamakla beraber, bizzat kara unsurlarımız tarafından, komandolarımız tarafından tesirsiz hale getirilen terörist rakamı toplam 31. Bu arada ne yazık ki 6 dostumuz yaralandı. Bu dostlarımızın rehabilitasyonu için devletimiz seferber olmuş gidişatta."

"ÇABAMIZ PKK BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖRİSTLERE KARŞI"

Harekâtlarda SİHA, İHA ve silahlı helikopterlerin de kullanıldığını ifade eden Akar, her unsurun misyonunu aktif ve galibiyetli bir biçimde yerine getirdiğini kaydoldu. Komandoların araziden sızma usulüyle bölgeyi hakimiyet altına aldığını bildiren Akar, tüm faaliyetler sırasında başta cephane olmak üzere tam vasıta ve gerecin yerli ve ulusal olmasına mücadele gösterdiklerini söyledi. Bakan Akar, harekâtın galibiyetli olması için her türlü mücadeleyi gösterirken Mehmetçiğin rahatı ve güveni için yapılması gerekenlerin de detaylı şekilde tasarlandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim çabamız, PKK başta olmak üzere tüm teröristlere karşıdır. Bizim hiçbir biçimde rastgele bir kavmi, mezhebi ve dini grupla problemimizin olmadığını, onları hedeflememizin mevzubahisi bile olmadığını dünya alemin öğrenmesi gerekli. Bizim tek gayemizin teröristler olduğunu her keresinde söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. En son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar gayretimizin devam edeceğini bir defa daha söylemek istiyorum. En son terörist tesirsiz hale getirilecek ve bizim misyonumuz, harekâtlarımız bitecek. O zamana kadar durmak yok, harekâtlara devam edeceğiz. Teröristlerin ne kadar sıkıştığını, güya elebaşılarının artık tükendiklerinin farkını olduğunu öğreniyoruz. Değişik teröristlerin de bunu bir an evvel kavrayıp bırakmalarını bekliyoruz. Bunların peşindeyiz. Bu işin bitmesi için tam inleri, mağaraları, her taşın altını kaldırmak suretiyle bunları tesirsiz hale getireceğiz. Bu mevzuda azimliyiz, kararlıyız, eforluyuz. Buna inanın zira biz haklıyız, samimiyiz, doğruyuz."

"BU AMERİKANIN KENDİ EVRAKLARINI İNKAR ETMESİDİR"

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ile alakalı son zamanlarda yurt içi ve dışından muhtelif manipülasyonların yapıldığını ifade ederek, "soykırım" ismi altında, reelle hiçbir ilişkisi olmayan tarihi bir hadisenin saptırılması suretiyle birtakım iddialar peşinde koşanların bulunduğunu söyledi. İddiaların son derece yersiz, gerçek değil, hiçbir esası ve reelle ilgisi bulunmayan mevzular olduğunu vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

"Bu işin yalnızca ilim adamlarına, bilim insanlarına, tarihçilere ait olduğunu, bunların politik karar mevzusu olmadığını, politik kararlar ne olursa olsun asılları değiştiremeyeceğini, politik kararlarla birtakım lobiler iki kere ikinin beş olmadığını herkesin öğrenmesi gerekli. Vaziyetimiz çok sarih. Bizim bu mevzudaki tavır ve vaziyetimizi herkesin öğrenmesi gerekli. Asırlarca beraber güven ve refah içerisinde yaşayan ve hala beraber hayata istemine sahip olan Türk ve Ermeni cemiyetlerinin bir biçimde ilişkilerini soykırım olarak nitelemek reele terstir, gaflettir, cahildir, aslın ve geleceğin imhayıdır. Özellikle de bu mevzuyla ilgili olarak bu, Amerikalıların kendi evraklarını, kendi imzalarını yalanlamasıdır, inkar etmesidir. Bu hiçbir biçimde olmayan bir mevzudur. Bununla alakalı çabamız sonunda kadar devam edecek. Bu mevzuda bilim insanlarımızın çalışmalarıyla bunun aydınlığa kavuşacağını ve asil halkımızın haklı ve saygıdeğer yerini alacağını söylemek istiyorum."

"Türk Silahlı Kuvvetleri ULUSUN EMRİNDE, MİSYONUNUN BAŞINDA"

Türk Silahlı Güçlerinin tüzük ve yasalar çerçevesinde görevine yoğunlaştığını vurgulayan Akar, şunları söyledi:

"Yasalar ve Cumhurbaşkanımızın talimatları yönünde bize verilen vazifeleri yapmaya çalışıyoruz. Bu mevzuda sıralı amir ve komutanların emir ve emri temeldir. Bu emir ve komuta zinciri içerisinde herkes misyonunu en iyi biçimde yapma mücadeleyi içerisinde olacaktır. Bundan da hiçbir kuşkumuz yok. Türk Silahlı Güçleri, ulusun emrinde, misyonunun başında. Bizim işimiz eforumuz, asil halkımızın ve vatanımızın kara, deniz ve havada korunulmasıdır. Halkımızın hakimliğidir, bağımsızlığıdır. Bunun için 'can verirsem şehit, kalırsam gazi' kavrayışıyla vazifemizi bugüne kadar yaptık, bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz."
Bakan Hulusi Akar ve birliktesikiler, daha sonra Yüksekova Kaymakamlığını ziyaret etti.