Son dakika... Bakan Akar, Libya'daki askerlere seslendi: Bütün mağaralara, inlere girildi

Son dakika... Bakan Akar, Libya'daki askerlere seslendi: Bütün mağaralara, inlere girildi

Millî Korunma Bakanı Hulusi Akar, birliktesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile resmî ziyarette bulunduğu Libya'da vazifeli Mehmetçik ile toplandı. Bakan Akar, "Terör belasından asil…

Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed El-Haddad, Batı Bölge Komutanı Tümgeneral Usame Cuveyli ve Trablus Bölge Komutanı Tümgeneral Abdülbaki Mervan'ın da yer aldığı programda Bakan Akar, personele hitap etti.

Bakan Akar, Türkiye'nin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kendi hak ve çıkarlarını korunmanın yanı gizeme arkadaş ve kardeş ülkelerin haklı davalarında da onların yanlarında olmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye ile Libya'nın ortak tarih ve kıymetlere sahip olduğunu belirten Bakan Akar, bundan dolayı Türk askerinin Libya'daki varlığının kardeşlerinin hak ve hukukunu gözetmek ve onlara dayanakçı olmaktan kaynaklandığını vurguladı.

Son dakika... Bakan Akar, Libyadaki askerlere seslendi: Bütün mağaralara, inlere girildi

Libya'nın Libyalılara ait olduğunu ve tek Libya'dan yana olduklarını ifade eden Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Libya'nın egemenliği ve bağımsızlığı ehemmiyetlidir. Biz buraya geldiğimizde birtakım kasvetler vardı. Bu kasvetleri gidermek için gece gündüz demeden karada, denizde ve havada elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik. Yapılan emekler bir noktaya geldi. Geldiğimiz noktada ehemmiyetli neticeler elde edildi. Burada Silahlı Güçlerin yapılanması, teşkilatının modernize ve organize olması için Türkiye ile beraber Libyalı kardeşlerimiz omuz omuza çalışmalarını sürdürüyorlar."

Bakan Akar, Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral El-Haddad, Batı Bölge Komutanı Tümgeneral Cuveyli ve Trablus Bölge Komutanı Tümgeneral Mervan'ın bilgi ve deneyimleri ile harekâtların galibiyetine büyük katkı sağladıklarını belirterek El-Haddad, Cuveyli ve Mervan'ı alkışlattı.

Gelecek yarıyılda yapacakları daha çok işin olduğunu bu sebeple rastgele bir zafer ayyaşlığına ve tembelliğe kapılmadan aynı biçimde hassasiyetle çalışmaların sürdürülmesini isteyen Bakan Akar, şunları kaydoldu:

"2020'ye kadar Libya'da kimseler yoktu. Biz iyi gün değil, kara gün arkadaşıyız. Bu anlamda ortak tarihimize ve kıymetlerimize sadık kalarak her türlü tehlikeyi aldık, almaya da devam ediyoruz. Ehemmiyetli olan birliğimiz ve beraberliğimiz, Libya'nın barış ve sükûna kavuşmasıdır, mütarekenin sürekliliğidir. Bunun neticeyi barış ve huzurun reelleşmesidir. Burada Kara Harp Mektebindeki masum 26 gencin katledilmesini, Tarhuna’daki toplu kabirleri unutmadık, unutmayacağız. Öteki taraftan yaşamın bir an evvel banalleşmesi EYP ve mayınların arınılması başta olmak üzere, eğitim, takviye ve danışmanlık faaliyetleri dâhil yapabileceğimiz ne varsa bunları allahın izniyle reelleştireceğiz. Kardeş Belediye hizmetleri mevzusundaki yardımlarımız dâhil. Bugüne kadar 10 bin etrafında Libyalı kardeşimize tetkik ve rehabilitasyon hizmeti verildi. Bugüne kadar 4 bin 407 EYP tespit edildi. EYP sebebiyle 55 sivil yaşamını kaybetti. Bunun tekrar etmemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Son dakika... Bakan Akar, Libyadaki askerlere seslendi: Bütün mağaralara, inlere girildi

Libya'da Abdulhamid Dibeybe'nin Başbakanlığındaki Millî Birlik Hükümetinin temel olduğunu, bu hükümetin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Akar, Aralık ayında yapılacak tercihlere kadar Libya'da sükûnetin devam etmesi için gayret göstereceklerini söyledi.

KOMŞULARIMIZLA ALAKALI MEVZULARDA ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN NESNEL OLMALARINI BEKLİYORUM

Türkiye'nin Libya'daki varlığının Doğu Akdeniz'deki hak, ilgi ve çıkarların korunması bakımından da hayati ehemmiyette olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Libya ile deniz yetki uyuşması dâhilinde Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Yunanistan'ın bu uyuşmayı geçersiz kılma teşebbüsleri nafile gayret. Meselelerin beynelmilel hukuk, iyi komşuluk, diyalog, barışçıl usullerle çözülmesinden yanayız."

Kıbrıs'ta sınanmış ve zafersiz olduğu görülmüş çözüm tekliflerinin tekerrür görüşülmesinden hiçbir netice alınamayacağının sarih olduğunu belirten Akar, Kıbrıs'ta iki devletli yapının artık tek çözüm olduğunu vurguladı.

Bakan Akar, Türkiye'nin kimsenin toprağında, hak ve hukukunda gözü olmadığının altını çizerek, "Beynelmilel hukuk çerçevesinde tüm komşularımızın egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne hürmetliyiz. Ancak hakkımızı çiğnetmeyiz. Hiçbir oldubittiye izin vermeyiz. Bunu herkes algı etmeli." dedi.

Kıbrıs'ta egemen ve bağımsız bir Türk devleti vurgusu yapan Bakan Akar, "Biz barış, huzur, diyalog, iyi komşuluk ilişkileri diyoruz. Buna karşılık ne yazık ki Yunanistan tarafında kesintisiz tahrik, kriz çıkartma, hürmetsizlik ve tehdit dili var." dedi.

Türkiye'nin diyalogdan yana olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Komşularımızla alakalı mevzularda üçüncü tarafların nesnel olmalarını bekliyorum. Mevzulara, makul ve manalı yanaşmalarını bekliyorum. Rastgele bir biçimde Türkiye ile Yunanistan arasındaki problemlerin AB ile problem, Amerika Birleşik Devletleri ile problem biçimine dönüştürmemesini kendilerine söylüyorum. Netice olarak, hakkımızı çiğnetmeyeceğiz." diye konuştu.

SOYKIRIM OLARAK NİTELEMEK GAFLETTİR, CAHİLDİR VE YANLIŞTIR

Bakan Akar, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım işlemlerinin 23 Nisan'da başlatıldığını hatırlatarak, şunları kaydoldu:

"Terör belasından asil ulusumuzu kurtarmak için yapılması gereken ne varsa hepsini yaptık, yapmaya devam ediyoruz. En son terörist tesirsiz hâle getirilinceye kadar da devam edeceğiz. Şu ana kadar 54 terörist tesirsiz hâle getirildi. Tam mağaralara, inlere girildi. En son dün biri bölge mesulü olmak üzere 7 terörist bulundukları mağarada tesirsiz hâle getirildi. Bu çaba devam edecek."

Türkiye'nin Suriye'de de yaşamın klasiğe dönmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini vurgulayan Bakan Akar, "Teröristler oradaki barış ve huzuru bozma mücadelesinde. Onlara izin etmiyoruz. Her türlü karşılığı veriyoruz. Türkiye yalnızca topraklarındaki 4 milyon Suriyeli kardeşine bakmıyor, Suriye'nin kuzeyinde Silahlı Güçlerimizin hakimiyet ettiği alandaki 5 milyon Suriyeli kardeşimizden de mesul. Onların; sağlık, eğitim, yol, su, elektrik gibi lüzumlarını karşılayıp, oraların banalleşmesi için lüzumlu gayretleri gösteriyor." dedi.

Azerbaycan'ın Karabağ'ı hürlüğe kavuşturduğunu, orada huzuru ve sükûnu sağladığını ifade eden Bakan Akar, "Biz de onların haklı davasında yanlarında olduk. Bundan sonra da sonuna kadar olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, 1915 vakalarına ait olarak da "Asırlardır beraber yaşayan Türk ve Ermeni cemiyetleri arasında 1915'te yaşanan bazı hadiseleri 'soykırım' olarak nitelemek gaflettir, cahildir ve yanlıştır. Barışa, huzura, iyi komşuluk ilişkilerine giden yolun da yıkım edilmesidir. Bu iş tarihçilerin işidir. Herkes arşivini açsın. Asılları saptırmak hiçbir biçimde doğru değildir, kabul de edilemez. Amerikalılar, öncelikle ulusal arşivlerindeki NARA bilgi ve dokümanları araştırsınlar” diye konuştu.

Bakan Akar, FETÖ ile çabalarının da kararlılıkla sürdüğünü vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri EN AZ OLAY GÖRÜLEN SİLAHLI GÜÇLERDEN

Askeri birliklerde Kovid-19 ile çabanın katı ve sert temkinlerle devam etmesi direktifini veren Bakan Akar, maske, mesafe ve paklik ile alınan temkinlere harfiyen uyulmasını istedi.

Türk Silahlı Güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri dünyadaki ordular arasında en az Kovid-19 olayı görülen silahlı güçlerden olduğuna dikkati sürükleyen Bakan Akar, bu mevzuda emeği olanlara teşekkür etti.

Türk Silahlı Güçlerinin yoğun bir yarıyılda geçtiğine dikkati sürükleyen Bakan Akar, "Türk Silahlı Güçleri usun ve bilimin ışığında, tüzük çerçevesinde yasalar ve Cumhurbaşkanımızın yönergeleri ve yasalar güzergahında, sıralı amir ve komutanların emir ve emrinde, halkının emrinde, vazifesinin başındadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bugünlere bu seviyelere gelmemizi sağlayan tam devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı hürmetle ve şükranla anıyorum. Libyalı kardeşlerimiz dâhil, tam aziz şehitlerimizi hürmetle anıyorum." dedi.