Son dakika: Bakan Akar'dan S-400 mesajı

Son dakika: Bakan Akar'dan S-400 mesajı

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, "NATO bağlaşıklarımız, dünyanın bir hayli bölgesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla gayret etmişlerse de maalesef PKK/YPG terör örgütüne karşı aynı kararlı…

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar Kuzey Atlantik Konseyi NAC onayı ile bitirilerek ''Uluslararası Askeri Kuruluş'' statüsüne erişen Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Komutanlığının DGMM/NATO MARSEC COE resmi açılış merasimine katıldı. Beşiktaş'ta bulunan Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı'nda tertip edilen merasime Bakan Akar'ın yanı sıra TSK komuta kademesi ve asker yetkililer katıldı. Merasim saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

"NATO'NUN ORTAKLIK RUHUNA EHEMMİYETLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞINI DEĞERLENDİRİYORUM"

Merasimde konuşan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, "2005 senesinde Terörizmle Gayret Mükemmeliyet Merkezini kuran Türkiye, bugün de Uluslararası Deniz Güvenliği Askeri Projelerinde küresel bir marka ve lider olacağına inandığımız NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığını kurarak ittifaka katkılarına devam etmektedir. 27 mükemmeliyet merkezinin 14'üne sponsor olmanın yanı sıra böyle bir kuruluşa konut sahipliği yapmaktan dolayı da büyük mutluluk dinliyoruz. NATO ve bağlaşıkların da katkısı ile Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı'nın, deniz güvenlik harekatına müteveccih eğitim, araştırma, geliştirme ve karşılıklı çalışabilirlik mevzularında ehemmiyetli bir boşluğu dolduracağını ve NATO'nun ortaklık ruhuna ehemmiyetli katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum" dedi

Bakan Akar, "Türkiye olarak inancımız odur ki NATO, varoluş gerekçesini gözetmekte ve NATO'nun ehemmiyeti giderek çoğalmaktadır. Bu sebeple ittifak daha da kuvvetlendirilmeli ve NATO'nun reel bir bağlaşıklık ruhu içinde çalışması sağlanmalıdır. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olan Türkiye, ittifakın yükünü ve tüm bedellerini paylaşarak NATO'yu kendi güvenliğinin merkezine koymakta ve aynı zamanda NATO'nun güvenliğinin merkezinde yer almaktadır. Yeniden NATO'ya kuvvet katkısında birinci, komuta yapısı dahil, NATO misyon, harekat ve karargahlarına takribî 3 bin personel ile iştirak ederek sıralamada ilk beş ülke arasındadır. Bunun yanı sıra gayri safi ulusal hasılasının takribî yüzde ikilik oranı ile askeri bütçeye en fazla katkı sağlayan ilk sekiz ülke arasında yer almaktadır. Özellikle belirtmek isterim ki Türkiye, bölgesindeki risk, tehdit ve riskler ile uğraşısına karşın ittifakın tatbikatlar, kuvvet yapısı ve kadrolarına kesintisiz bir biçimde katkı sağlamaya devam etmekte, NATO ve Avrupa'nın sınırlarını teröre, firariciliğe ve insan firariciliğine karşı gözetmek için ne gerekiyorsa yapmaktadır."

"EN BÜYÜK YÜKÜ OMUZLAMIŞ NATO ÜLKESİYİZ"

Türkiye'nin ayrım korumadan 4 milyon Suriyeli sığınmacıya konut sahipliği yaptığını, Suriye'nin kuzeyinde ise 5 milyon Suriyeliye insani koşullarda yaşamaları için destek olduğunu söyleyen Akar, tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Türkiye'nin, 2021 senesinde VJTF Land başka bir deyişle NATO'nun hazır gücünün Kara Unsur Komutanlığı misyonunu da galibiyetle yerine getirdiğini belirtti. Akar "NATO bağlaşıklarımız, dünyanın bir hayli bölgesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla gayret etmişlerse de maalesef PKK/YPG terör örgütüne karşı aynı kararlı duruşu göstermemiştir" diye konuştu.

Akar, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, ulusal güvenliğini ve bölgesel istikrarı tehdit eden PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütünün Suriye'nin kuzeyindeki eylemlerine karşı, beraber gayret için bağlaşıklarına sayısız çağrıda bulunmuştur. Kezlerce NATO bağlaşıklarımıza Suriye'de bir tehlikesiz bölge oluşturulmasını önerdik ve beraber bazı tasarılar üzerinde mutabık kaldık. Ne var ki bu uzlaşmaların gereği yerine getirilmedi ve Türkiye terörle çabada yalnız vazgeçildi. Türkiye, Suriye ulusunun acılarını dindirmek için en büyük yükü omuzlamış NATO ülkesidir ve Türk Silahlı Kuvvetleri de DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ordusudur. Temennimiz, terörle gayret konusunda bağlaşıklarımızın bizimle ortak hareket etmeleri, Türkiye'nin ciddi güvenlik evhamlarına beraber çözüm aramaları ve yanımızda durmalarıdır. Tüm komşularımızın sınırlarına, toprak tamlığına ve hakimliğine saygılıyız. Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. Gayretimiz, terörledir, teröristledir."

S-400 HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ TEDARİKİ

Akar dün akşam Amerika Birleşik Devletlerili mevkidaşı Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Llyod James Austin ile telefon görüşmesi reelleştirdiklerini belirterek, "Ancak Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, ilgi ve çıkarlarımızı gözetmekte azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyiz. Ülkemize müteveccih risk ve tehditlerin en üst seviyeye yükseldiği bir yarıyılda hava savunma sistemlerinin temini için bağlaşıklarımızla görüşerek Amerika Birleşik Devletlerinden Patriot, Fransa-İtalya'dan SAMP-T alma teşebbüslerinde bulunduk. Ancak bu, muhtelif sebeplerle muhtemel olmadı. Bunun üzerine istediğimiz koşulları sağlayan Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın aldık. Bunları saklı susu yapmadık, saklı bir gündemimiz hiçbir zaman olmadı. Bu sistemleri almaktaki temel emelimiz, ülkemizi ve 84 milyon yurttaşımızı havadan gelecek muhtemel tehditlere karşı savunmaktır. Muhataplarımızın bu mevzuda teknik anlamda kaygısını ele almaya hazır olduğumuzu da kezlerce belirttik. Görüşmelerde sarih ve saydam davranıyoruz. Makul ve manalı çözümler her zaman muhtemel. Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile işbirliği, F-35'lerden, S-400'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. Bunu, NATO Genel Sekreteri Sayın Stoltenberg de sarihçe ifade etmiştir. Sonuç olarak Türkiye'nin içinde olduğu NATO, daha anlamlı ve daha eforludur ve geleceğe daha emin adımlarla ilerleyecektir" dedi.

Tertip Edilen merasimde NATO yetkililerin kayıtlı video mesajları yayınlandı. Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi ve resme çekimi ile merasim sonlandırıldı.