Son dakika... Bakan Akar'dan Yunan mevkidaşına tepki: 'Mantıklı konuşmaya davet ediyorum'

Son dakika... Bakan Akar'dan Yunan mevkidaşına tepki: 'Mantıklı konuşmaya davet ediyorum'

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan Korunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos'un Türkiye aleyhindeki laflarına tepki göstererek, ''Bedelli meslektaşımı benmerkezcilikten, duygusallıktan…

Yunanistan Korunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos, katıldığı bir oturumda Türkiye aleyhinde ifadeler kullanarak, Türkiye’nin beynelmilel hukuka ters hareket ettiğini, tüm bölgeyi kararsızlaştırma tehlikeyi bulunduğunu ileri sürdü.

Yunan Bakan'ın laflarıyla alakalı Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, açıklama yaptı. Akar, Panagiotopulos'un açıklamalarını, son yarıyılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki yapıcı görüşmeler ve yaz yarıyılında gerginliği düşürmeye müteveccih gayretlerle örtüşmeyen bir söylem ve eylem olarak nitelendirdi.

“ANLAMLI KONUŞMAYA DAVET EDİYORUZ”

"Bedelli meslektaşımı benmerkezcilikten, duygusallıktan uzak makul, anlamlı, adaletli ve nesnel olarak ülkelerimiz arasındaki antlaşmalar, beynelmilel hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde düşünmeye ve konuşmaya davet ediyoruz" diyen Akar, Ortadoğu gibi bir coğrafyada Türkiye'nin, barış ve karara katkı sağlayan ehemmiyetli bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'nin meselelerin çözümünde beynelmilel hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkilerini temel aldığını ifade eden Akar, "NATO içinde de Türkiye’nin konumu ve verdiği katkı yadsınamaz" diye konuştu.

Bakan Akar, şunları söyledi:
"Beynelmilel hukuk söylemini dilinden düşürmeyen, Türkiye’yi her fırsatta beynelmilel hukuka hürmetli olmayan ülke olarak itham eden Yunanistan, Türkiye’nin tüm pozitif ve yapıcı mücadelelerine karşın provokatif, hukuk tanımaz, kendi imza attığı uyuşmalara bile riayet etmeyen, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tutumunu sürdürmektedir. Ayrıca Yunanistan, NATO’ya ulusal ihtimallerimizle sunduğumuz ve bağlaşıkların desteklediği, ortak eğitim merkezimize bile kolay bahanelerle inatla karşı çıkıyor. Üstelik bu eylemlerini haklı göstermek için de reellerden uzak, negatif ve tahrik edici açıklamalarda bulunmaktadır. İşin temeli şudur ki, Yunanistan’ın tahrik kastıyla yaptığı tatbikatlar, uyuşmalara ters biçimde gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması, Ege’de ve Doğu Akdeniz’de beynelmilel hukuka ters ve akla manaya sığmayan arzları gerginliği artırmaktadır. 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmalarının sarih kararlarına karşın gayri askeri statüdeki ismeler kime karşı ve niye silahlandırılmaktadır? Antlaşma kararları sarihçe ortadadır ve muhataplarımız bunları gayet iyi öğrenmektedir."

“YUNANİSTAN GERİ İTMELERE DEVAM EDİYOR”

Yunanistan'ın, 6 deniz mili karasularına rağmen 10 millik hava sahası iddiasında bulunduğunu anımsatan Akar, "Bunun tarihte ve günümüzde misali yoktur" dedi.

Akar, Türkiye'nin kumpassız muhacirler mevzusunda büyük fedakarlıklar gösterdiğini belirterek, "Yunanistan ise beynelmilel hukuka ters ve insanlık dışı uygulamalarla, Ege Denizi'nde kadın ve çocuklar dahil muhacirleri geri itmeye devam etmektedir" ifadesini kullandı.

“MESELELERİN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMESİ GEREKTİĞİNE SAMİMİYETLE İNANIYORUZ”

"Yunanistan’da bir silahlanma isteği bulunmaktadır" diyen Akar, şöyle konuştu:
"Ancak bunun matematikten uzak, çiğ bir hayal ve nafile bir gayret olduğu en büyük hasarının da Yunan ulusuna olacağı görülmeli, öğrenilmelidir. Şu hususun da altını özellikle çizmek isterim ki Yunanistan ile aramızda olan meselelerin çözümü üçüncü taraflar değildir. Dolayısıyla Yunanistan’ın Türkiye ile olan problemlerini, Türkiye-AB / Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri / Türkiye-NATO gibi üçüncü tarafların problemi haline getirmeye mücadeleleri ne meşru ne de ahlakidir. Biz, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki meselelerin de diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine samimiyetle inanıyor ve bunun için gayret sarf ediyoruz. Beynelmilel hukuk, ikili hukuk ve tarihi süreç bakımından da haklı olduğumuzun şuurundayız ve dolayısıyla çok rahatız. Gücümüz de bu haklılığımızdan kaynaklanmaktadır."

“PROVOKATİF SÖYLEM VE EYLEMLERDEN KAÇINILMALI”

Bazı Yunan akademisyenlerin, politiklerin, emekli sivil ve asker bürokratların nesnel açıklamalarının da Türkiye'nin haklılığını gösterdiğini aktaran Akar, laflarını şöyle sürdürdü:
"Pozitif gündem tek taraflı olmaz. Tutulan pozitif havanın devam etmesini istiyorsanız Türk, Yunan milletlerinin birbirine yakınlığını göz önünde bulundurarak provokatif söylem ve eylemlerden sakınmanız gerekli. Yunanistan bizim için en minik yararı olacak her şeye bir gerekçe ile karşı çıkıyor. Biz ise inatla beynelmilel hukuk diyoruz, transparanlık ve iyi komşuluk ilişkileri diyoruz. Netice olarak barış için, karar için Yunan komşularımızın dağılmacı kavrayışından bir an evvel bırakması, uzlaşmaz, kışkırtıcı açıklama ve eylemlerine son vermesi en doğru yoldur. Sarihçe ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, ilgi ve çıkarlarımızı gözetmekte azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Hiçbir oldubittiye de izin etmeyiz."

: İlginize Sürükleyebilir Terminale sıkışan yaşamlar! 20 gündür İstanbul Havalimanı'nda yaşıyorlar825 milyar dolarlık yaz kampı! Hava sahası kapatıldı, özel jetleriyle geldilerBakan Akar'dan Yunan mevkidaşına tepki: 'Anlamlı konuşmaya davet ediyorum'