Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah ile ortak basın buluşması tertip etti. Bakan Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye ziyaretindeki uygulanan protokol…

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

Dostlarımız teknik seviyede istişarelerini devam ettiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Merkel'le, Sayın Macron'la gerçekleştirdirdiği görüşmeler bilindiği üzereniz. Görüşmelerde her iki taraf da sarih bir biçimde temennilerini ifade ettiler. Bizim ve AB tarafının yaptığı açıklamalarda bu görülüyor. Biz, AB'den temennilerimizi dile getirdik, artık somut adımlar atılması gerektiğini söyledik.

PROTOKOL TARTIŞMASI

Protokol mevzusuna gelecek olursak... Çok haksız ithamlar da var. Türkiye köklü bir devlettir, Türkiye ilk kere bir davetli ağırlamıyor.

"AB TARAFININ ARZLARI GÜZERGAHINDA OTURMA KUMPASI TASARLANMIŞTIR"

Türkiye'de yapılan görüşmelerde uyguladığı protokol Türk konukseverliğiyle uygulanır. Bu ziyarette de böyle oldu. Cumhurbaşkanımızın makamında yapılan görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının arzları karşılanmıştır, arzları güzergahında oturma kumpası tasarlanmıştır, nokta... Türkiye ithamları olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık.

Protokol ünitelerimiz evvelden toplandı ve onların telkinleri ve arzları karşılanmıştır.