Son dakika... Bakan Dönmez açıkladı! Adres değişti, yeni kuyu geliyor...

Son dakika... Bakan Dönmez açıkladı! Adres değişti, yeni kuyu geliyor...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Türkiye Enerji ve Natürel Kaynaklar Zirvesi'nde açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz'de KKTC ve Türkiye'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Geçtiğimiz seneyi 405 milyar metreküple bitirmiştik. Byıl bahsettiğimiz Sakarya Gaz Sahası'nın kuzey doğusunda kalan bölgede Amasra-1 kuyusunu tasarlamıştık. Sismik araştırmalara devam edeceğimizi söylemiştik. İlave yapılan sismiklerden elde edilen bilgileri değerlendiren dostlarımız Amasra-1'de lokasyon tespit ettiler, ilk bilgiler pozitif geldi. Birkaç haftalık ayrıntılı çalışmanın ardından Cuma günü Cumhurbaşkanımız 135 milyar metreküp natürel gaz bulgusunu açıklamış olduk. Cumhurbaşkanımızla bayramlaşmak için bu mevzuyu açmıştım, o da tebrik etmişti.

"İTAHALATI EKSİLTMİŞ OLACAĞIZ"

540 milyar metreküple beraber Türkiye özellikle natürel gazda harcayan ülkeden üreten ülkeye ilerlediğimizi gösteriyor. Ehemmiyetli ölçüde ithalatı eksiltmiş olacağız. Bulduğumuz her bir varil petrol, natürel gaz bu bağımlılığı eksiltecektir. Türkiye ekonomisini gevşetmesi açısından, daha süratli büyümek açısından dışa bağımlılığı eksiltmek gerekiyor.

Her gün bir evvelki güne göre daha iyi pozisyondayız. Öncelikle talep güvenliği meselesini birkaç yıldır konuşmuyoruz.

"DÜNE GÖRE ÇOK DAHA ÜMİTLİYİZ"

Şu anda Sakarya Gaz Sahası'nın kuzey doğusunda çalışıyorlar. Bu sene içerisinde güney ve batısında keşif kasıtlı sondaj kuyusu açabiliriz. Bir ekip hipotezlerle ilerliyorsunuz. Şimdi daha rahatız. Oradaki kaynak yapıya hakimiz. Sismik bilgilerle elde ettiğimiz neticelere göre sondaj yapmadan ciddi oranda öngörülebilirlikle ilerleyebiliyorlar. Düne göre çok daha ümitliyiz. İlave rezerv ve keşifler bulabileceğimiz güzergahında. Amasra-1, Tuna-1'de olduğu gibi.

"AKDENİZ'DE 8 SONDAJ"

Doğu Akdeniz'de 8 kadar sondaj yaptık, ciddi tecrübeler kazandık. Filo sayımız arkasıydı. Her gün işi azıcık daha süratlendirerek yapıyoruz. İş güvenliğinden taviz verdiğimiz anlamına gelmesin. Azami hizmet niteliğini sağlamak gidişatındayız. Hoş bir sürat yakaladık.

"2023'TE KULLANIYOR OLACAĞIZ"

Tam çalışma ve tasarılarımız bu gazı karaya çıkarıp sisteme bağlama güzergahında devam ediyor. Tuna-1'deki bulguyu sarihler açıklamaz bu mevzuda uzman yerli, yabancı işletmelerle temasa geçtiler. Bazı kritik malzemelerin siparişleri verildi. Tasarladığımız takvime uygun ilerleme mevzubahisi. 2023'te bu gazı kullanıyor olacağız. İlk etapta maksimum imal olacak mı diye soruluyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de ilk başta düşük ölçülerde başlayacağız.

"VASATİ 25 SENELİK İMAL TASARISINDAN BAHSEDİYORUZ" 

Kıyıda esasını attığımız karada harekâta kuruluşlarının tamamlanması gerekiyor. Bir de kuşkusuz denizden karaya çekilecek hat var. 160-170 kilometrelik hat olacak. Çok daha uzun metrajlı boru hatları yapıldı.

25 sene gibi şirket tasarısından bahsedebiliriz. Vasati 25 senelik imal tasarısından bahsediyoruz. Demek ki maksimum seviyelerde senede 15-20 milyar metreküp natürel gaz imalinden bahsediyoruz. Bu teorik olarak evlerde harcanan natürel gazın bütün karşılığı. Tabi biz gazı sisteme verdikten sonra gazı adreslemiyoruz.

"POZİTİF İŞRETLERİN OLDUĞU SONDAJLAR VAR"

Doğu Akdeniz'de KKTC ve Türkiye'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına vermiş olduğu sahalarda 8 sondaj yaptık. Bugüne kadar somut keşifle sonlandıramadık. Oradaki sondajlar formasyonu daha yakın tanıtma olanağı sunmuş oldu. Bazı pozitif işaretlerin olduğu sondajlar var. Belki onlara yakın sahalarda yeni sondaj kuyusu açabiliriz. Yavuz Sondaj Gemimizin de uzun süreli bakım çalışması var. Şu anda da o periyot içerisindeyiz. Bu bittikten sonra orada sondajlara başlayacağız.

"MASADAN KAÇAN TARAF OLMADIĞIMIZI SÖYLEDİK"

Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının hakimiyeti ve ulaşımı ülkeler arasında anlaşmazlık mevzusu oluyor. Beynelmilel hak ve çıkarları gözeteceğimizi defaatle söyledik. Masadan kaçan taraf olmadığımızı söyledik. Son yarıyılda Yunanistan'da yaşanan anlaşmazlık da ismeler üzerinden iddia ettiği haklar. Nitekim arkadaş ülkelerin temsilcileri geldiğinde mevzuyu açtıklarında, gerçeğinde bize hak verdiklerini ama kamuoyu önünde bunu ifade etmekten çekindiklerini görüyoruz.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara