Son dakika... Bakan Koca açıkladı: İşte vaka, vefat ve hastaneye yatışlarda aşısızların ve iki doz aşı olmayanların oranı

Son dakika... Bakan Koca açıkladı: İşte vaka, vefat ve hastaneye yatışlarda aşısızların ve iki doz aşı olmayanların oranı

Son dakika haberi... Kritik Koronavirüs Bilim Heyeti Toplantısı'nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. 6 Eylül'de mekteplerde surat surata eğitimin başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın corona virüsü aşısının pandemiyle gayretteki ehemmiyetini ortaya koyan oranları açıkladı. Bakan Koca'nın aşı yaptırmayanların ya da iki doz aşı olmayanların ölüm, olay ve hastaneye uyuyuşlardaki oranına ait açıklamaları şöyle:

* Sizlere aşı programımız başlarken "tünelin ucundaki ışık göründü" demiştim. "Bugün tünelin çıkışı görünüyor" diyebilirim. Son 4 haftada olay sayılarındaki çoğalışın özellikle aşı olmamış şahıslardan kaynaklandığını ifade etmiştim.

* Bugün haysiyetiyle faal hadiselerimizin yüzde 81'i bütün aşılı olmayan bireylerdir. Başka Bir Deyişle 500 bine yakın olan hadisemizin yüzde 81'i bütün aşılı olmayan bireylerdir. Hastanede uyuyan hastaların yüzde 90'ını da aşı olmayanlardır. Ölüm eden yurttaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik bireylerdir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti toplantısı sonrası açıklamalarda bulunduTürkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde en kritik virajlardan biri olarak nitelendirilebilecek 6 Eylül'e dört gün kalırken, Koronavirüs Bilim Heyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bu tarihte mekteplerin surat surata eğitime başlayacak ve üniversitelerin açılacak olması sebebiyle buluşmaya Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı. daha fazla video için

OLAYLARIN EN YAYGIN OLDUĞU GRUP 15-45 YAŞ

Bakan Koca soru yanıt kısmında ise olayların en yaygın olduğu yaş grubunun 15-45 olduğunu açıkladı. Koca'nın değerlendirmeleri şöyle: 

Bu sayıların da oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ölüm sayıları da çoğalıyor. Varyantların bulaşı daha çok çoğaldırdığını biliyoruz. Kısıtlamaları bu yarıyılda gündemimize almadık. Temasın olduğu, maske kullanımının eksildiği bir yarıyılı görüyoruz ve bulaşın çoğalarak olay sayılarını çoğaldırdığını görüyoruz.

15-45 yaş arasında olayın en yoğun olduğu yaş grubu. Olay sayısı bu sebeple giderek yükseldi. Kimisi aşının bulaşı önlemediği söyler. Biz aşının bulaşı da yüzde 50, yüzde 60 önlediğini öğreniyoruz.

Olay oranımız yüzde 10, aşılanma oranı 65 yaş üzeri yüzde 82.5. yüzde 90'a yakın aşısını yaptırmamış şahıslardan oluşuyor. Biz bu salgını gündemimizden çıkarmak istiyoruz. 84 milyonun beraber hareket etmesiyle bu vaziyet muhtemel.

Yüzde 10 aşısı olanlar da kaybedilebiliyor. Ağırlıkla 65 yaş üstü ve ek hastalığı olanlar ölüm ediyor. Yüzde 90 oranında aşının gözettiğini görüyoruz. Bu aşıların tesirli olduğunu, yurttaşlarımızın erken yarıyılda aşılarını yaptırmalarının tesirli olduğunun altını çizmek istiyorum.