Son dakika: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Sputnik V ve koronavirüs hakkında ehemmiyetli açıklamalarda bulunuyor

İşte Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Salgın idaresinde Antalya, Burdur ve Isparta'nın vaziyetini her güzergahıyla ele aldık. Bugün virüsün hareket alanlarını kısıtlayacağımız, ona dağılma kaderi tanımamak için mücadele edeceğimiz sıkılaştırılmış temkinlerin uygulanacağı 17 günün ilki. Caddeye çıkma kısıtlamasının daha sıkı uygulandığı bu yarıyıl evvelinde tatil beldelerine klasikten daha fazla hareketlilik asıllaştı. Bu gidişatın virüsün dağılması için yeni bir fırsat olmaması emeliyle temkin ve uygulamaları yerinde görmek üzere Antalya'da gidişat değerlendirmesi yaptık.
Kısıtlamaların ilk gününde yurttaşlarımızın çok iyi geçim gösterdiğini gözlemledik.

OLAY RAKAMINDA DÜŞÜŞ HIZI ARTACAK

Aşı programımızda tasarlanan sevkiyat takvimiyle geçimli olarak ve 1. doz aşısını olmuş yurttaşlarımızı 2. doz aşılarını uygulayacağı güne kadar gizli tutarak aşılamaya devam ediyoruz. Bugün haysiyetiyle ülkemizde 3. bir aşının daha kullanımına onay verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt müessesemiz Sputnik aşısının acil kullanım onayını bugün verdi. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay asıllaşması beklenmek. Biontech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemiz teslim edilmiş olacak.
Sinovac aşısı da yakında tasarlandığı biçimde sevk edilmeye devam edecek. Biontech aşısıyla alakalı olarak Bilim Heyetimizin aldığı 2 doz arası uygulama müddetinin 6-8 haftaya çıkarılması kararının yanlış anlaşıldığı görülmektedir. Bu karar bilimsel mazeretlerle alınmıştır.  Bu gidişatın ilk doz aşısın olup 2. dozları için buluşma alan yurttaşlarımız etkilenmediğini açıklamıştım. Seçenek bir uygulama usulü olarak 2 doz aşı arasındaki müddetin uzatılmasına Bilim Heyetimiz karar vermiştir. Kısıtlamalarla beraber olay rakamlarında doruğu gördüğü günden bu yana ehemmiyetli düşüş yaşanmıştı. Düşüş süratinin çoğalacağı öngörülmektedir.

ANTALYA'DA VA RAKAMI YÜZDE 35 EKSİLDİ

Antalya ve Burdur ve Isparta hakkında bazı bilgiler... Antalya'da her biri 3 şahıstan oluşan filyasyon takım sayımız 358. Antalya'da son 1 haftada olay rakamı %35 oranında eksildi. Antalya'da yatak doluluk oranımız %47.7, Yoğun bakım doluluk oranı ise %66.3, Antalya hemşehrilerimizin de alakasıyla aşılama programını zaferle yürüten lllerimizden. 65 yaş üstü yurttaşlarımızın Antalya'da aşılanma oranı 85. Burdur'da olay rakamında %25 oranında eksilme. Yoğun bakım doluluk %52.9. Burdur'da 65 yaş üstü aşılama oranı %83. Isparta'da 311 filyasyon takımımız var. Olay rakamı son 1 haftada %35 oranında eksildi. Yatak doluluk oranımız 53.1, yoğun bakım doluluk oranımız ise 70.4. 65 yaş üstü aşılanma oranı %84. Antalya sıhhat yatırımları açısından ehemmiyetli bir döçneme girmştir. Bin yataklı Antalya Şehir  Sağlık Kurumumuzun inşasına başladık. 150 yataklı Konyaaltı Devlet Sağlık Kurumu proje çalışmalarını bitiriyoruz. 300 yataklı Manavgat Devlet Sağlık Kurumumuzun proje çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Isparta Şehir Sağlık Kurumumuzda 4 sene yurttaşımıza hizmet sunuyoruz.  50 yataklı Yalvaç Devlet Sağlık Kurumu ek binasının ihalesini yapacağız. Isparta Aksu İlçe Entegre sağlık kurumumuzun proje çalışmalarına başlıyoruz.  400 yataklı Burdur Devlet Sağlık Kurumumuzun inşaatına devam ediyoruz. Çavdar İlçe Entegre sağlık kurumumuzun ihalesini yaptık. Gereksinim olan 112 acil istasyonları, aile sıhhati merkezi tasarılama projeleri devam ediyor. Yarının bugünden daha hoş olacağı inancıyla var eforumuzla mücadele ediyoruz. Halkça büyük bir fedakarlık misali gösteriyoruz. Kazanımlarını göreceğimiz günlerin yakın olduğunu öğrenmenizi isterim.

SORU CEVAP
Sputnik V aşısı ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Kontrat 2 gün evvel imza atılmıştı. Bugün acil kullanım onayı verilmiş oldu. Bu kontrat gereği 6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz aşının gelmesi tasarlandı. Önümüzdeki mayıs ayından itibaren bu aşıların ilk etabının geleceğini söylemek istiyorum. Önümüzdeki 1 hafta-10 gün içerisinde mayıs ve haziran ayında ne kadar aşının gelebileceği mevzusu netleşmiş olacak.

Türkiye'de değişinim virüs olayları çoğaldı mı?

Ağırlıklı İngiliz varyantı görülmekte. Bunun dışında Güney Afrika ve Brezilya varyantını da gördüğümüzü ifade etmiştim. En son Hindistan varyantı olarak öğrenilen bir varyantın 5 hadisede görüldüğünü ifade etmiştim. Bu rakamda bir çoğalış şu an mevzubahisi değil. Değişinimle beraber bulaşıcılığın çoğaldığını, İngiliz varyantıyla %70 arttığını öğreniyoruz. Hindistan varyantı içinse 5 hadisemizde gördüğümüz, ciddi bir meselelerinin olmadığını, ayakta takip edildiklerini söyleyebilirim. Bu varyant yeni olduğu için yakın takibe alıyoruz.

Aşı tedariğinde son gidişat

Sinovac aşısını yapılan kontratla, erken yarıyılda nisan ayı sonu haysiyetiyle kontrat gereği 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu. Ama özellikle üretilen ülke kendi yurttaşları için kullanmak istediğinden, kontrat gereği bu aşı ölçüyü gelmemiş oldu. Tedarikte yaşanan son günlerde pozitif büyümelerle sevkiyatın da önümüzdeki günler tekerrür başlayabileceğini buradan söylemek istiyorum. Nisan ayında bu anlamda bir sevkiyatın olmadığını ama mayıs ayında tedarikle alakalı pozitif büyümelerle beraber sevk vaziyetinin başlayacağını 1 hafta-10 gün içerisinde bunu da netleştirip kamuoyuna bu bilgiyi vermiş oluruz. Toplam Biontech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var şu an, kullanılmak üzere, hazırda. 23 milyona yakın doz aşı yapıldı. İlave olarak 6 milyon doz aşımız hazırda var. Ayrıca dün Uğur Öğretmen ile tekerrür görüştüğümde, mayıs ayı için 1 milyon doz daha aşının geleceğini, haziran için de 30 milyon doz aşı için mesele olmadığını, bu ölçüde Uğur Öğretmen artırma için mücadele içerisinde. Biontech için de 30 milyon dozluk bir uyuşmaydı, yeni yarıyılda bu 30 milyon doz uyuşmayı 90 milyon doza çıkarmış oluyoruz. Yaz yarıyılı haysiyetiyle 90 milyon dozun yazdan evvel gelmesi için mücadele içinde. Ayrıca, Sputnik aşısı mayıs ayı ve devamında 6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz aşıyla beraber haziranla beraber daha yoğun aşının geleceğini ve haziranda en az 40 yaş üstü yurttaşımızı aşılama noktasında kararlıyız.