Son dakika... Bakan Muş duyurdu! Tüm zamanların en yüksek ihracat rakamı

Son dakika... Bakan Muş duyurdu! Tüm zamanların en yüksek ihracat rakamı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Nisan ayında da ihracattaki eforlu performansımız devam etmiş, ihracatımız yüzde 109 çoğalışla 18,8 milyar dolar olarak reelleşmiştir. Bu bedel ile tüm zamanların…

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ankara’da nisan ayı dış ticaret sayılarını açıkladı. Bakan Muş, "Nisanda ihracatımız yüzde 109 çoğalışla 18,8 milyar dolar oldu. Bu tüm zamanların azami nisan ayı ihracat sayıyıdır." dedi.

"Pandemi evveli 2019 ile karşılaştırıldığında ihracatımız, nisanda yüzde 22,3 arkasıydı. İhracatımız pandemi evveli seviyelerin de üzerinde tutundu." ifadesini kullanan Bakan Muş, "İthalatımız nisanda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,4 çoğalarak 21,9 milyar dolar olarak asıllaştı." bilgisini verdi.

Bakan Muş, "Nisan ayı dış ticaret sarihimiz, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 eksilerek 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi." diyerek, "İhracatın ithalatı karşılama oranı, nisanda 19,5 puan çoğalışla yüzde 85,7’ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu." biçiminde konuştu.

"Yeni yarıyılda memleketimizin her köşesini ziyaret edecek, sizlerin meseleleriyle alakalı istişare süreçlerini daha da yoğunlaştıracağız. Üreticilerimizin kuruluşlarını tek tek dolaşarak, topallayan noktaları yerinde tespit edeceğiz. Hiçbir yurttaşımızın tasasına düşüncesiz kalmayacağız." ifadesini kullanan Bakan Muş, "2021 sonu Orta Vadeli Program maksadımız olan 184 milyar dolar ihracat seviyesini aşmaya bir adım daha yaklaştık. Seneliklendirilmiş ihracatımızla bu amacı aşmış bulunuyoruz." dedi.

Bakan Muş, "Artık senelik ihracatımızı 200 milyar dolar seviyesinin üzerine taşımayı konuşma zamanı gelmiştir." ifadesini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara