Son dakika... Bakan Nebati açıkladı! İşte GES'e gelen talep

Son dakika... Bakan Nebati açıkladı! İşte GES'e gelen talep

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri'de Kültepe Ekonomi Doruğu-2022'ye katıldı. Bakan Nebati "GES'lere müteveccih arz tabana dağılarak 5 milyar TL'lik temennimizin üzerine çıkmıştır, 6,6

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Kazanca Endeksli Senet'e ait ehemmiyetli açıklamada bulundu. Bakan Nebati GES'e 5 milyar liralık arz beklenirken 6.6 milyar liralık arzın geldiğini söyledi. GES'e toplamda 83 bin 816 yatırımcı katıldı.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Kayserimiz ülkemizin sanayi ve ihracat yapımına en çok katkı yapan şehirler arasınıki yerini kuvvetlendirecektir. 2021 senesinde 220 adet teşvik dokümanıyla 4.5 milyar lira sabit yatırıma destek olduk. Orta Anadolu'nun kalbindeki Kayseri, tarımda ehemmiyetli oyuncu konumunda. Kayseri'nin natürel hoşluk, tarihi eser ve kültürel değerleriyle öne çıkıyor. Dillere destan mutfağı, Erciyes dağıyla ziyaretçilerine değişik ihtimaller sunan turizm açısından da oldukça avantajlı bir şehir.

Yeter ki inanalım, yeter ki güvenelim, yeter ki bu ülkenin nereden nereye geldiğini öğrenelim. Erimimize doğru koşarak gidiyoruz. Bütçedeki güçlü görünümümüzü devam ettirdik. Mayıs ayında vergi kazancında en büyük hisse yüzde 497 oranında çoğalışla müesseseler vergisi geçici vergisine ait oldu. Küresel enflasyonist baskıların zaruri hale gelen bütçeyi Meclis'e sunduk.

Ek bütçe önerimiz tasarı bütçe komitesinde kabul edildi. Uygulamaya aldığımız Türkiye ekonomi modeli sayesinde ülkemiz dünyadan ehemmiyetli miktarda pozitif olarak ayrıştı. Türkiyemiz pandemi imtihanını zaferle atlatmakla kalmamış, sihrime zaferini sürdürmeye devam etmektedir. İlk çeyrekte yüzde 7.3 sihrime ile balanslı biçimde gelişiyoruz. Beynelmilel kuruluşlar 2022 seneyi sihrime hipotezlerini ülkemiz için yukarıya istikametli revize yapıyor. 250 milyar dolarlık ihracat niyetimize daha kısa zamanda erişeceğimize inanıyorum.

Türkiye yeni ticaret kumpasından hisse alacağı inancımız bütündür. Tokyo'dan New York'a 16 saat dilimindeki pazarlara ulaşım olanağı sunuyoruz. İstanbul'u merkeze koyduğunuzda 1.3 milyar insan pazarına, 26 trilyon ticaret hacmine erişebilen ender ülkelerden bir tanesidir. Bu Türkiye'yi bırakılmaz ve imal üssü olma haline getiren bir olanak. 2020'de dünya küçülürken biz 1.8 geliştik. 2021'de yüzde 11 geliştik, çift haneli olarak. Türkiye tüm bileşenleriyle beraber hareket edip 2020-2021'i sanki zafer çıtasını yükselten bir yarıyıl olarak gördü ve bunu muvaffak oldu, muvaffak olmaya devam edeceğiz. Sene sonu için tanımlanan 35 milyar dolarlık turizm amacı aşılacak.

"İŞ EFORU ÇOĞALIYOR"

İş eforu piyasasında istihdam ve iş eforu yararlılığı çoğalıyor. Toplam istihdamımız 30.4 milyon bireye erişti. 2020 senesinde, öldük, bittik, yandık, dükkanlar kapanacak, insanlar işsiz kalacaktı. Öyle dediler değil mi? Halen söylemeye devam ediyorlar. Onlar söyledikçe çalışanlarımızın rakamını artırıyoruz. Türkiye ilave istihdamı 5 milyon fazla olarak reelleştirdi. Can Vermiyoruz, bitmiyoruz, hep birlikte gelişeceğiz desek var ya bu ülkede nice nice 30 milyonları aşacak müjdeleri sarihleriz. Karamsarlara karşın gelişmeye koşmaya kazanmaya kazandırmaya ülkemizin sancağını en güçlü konumda taşımaya devam edeceğiz.

Her konuşmamda ısraren söylediğimiz tespit var. Enflasyon. Çaba ediyoruz. Birinci sıradaki önceliğimiz enflasyon. Bu çabadan da galip gelecek hep birlikte bizler olacağız. Özellikle petrol, natürel gaz, kömür maliyetlerinin fantastik çoğalması enerjinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu gösterdi. Güç her zaman oyunu bozar. Enflasyonist baskıların tüm dünyada çoğaldığını görüyoruz. Alım gücünün zorlandığının farkındayız. Bunun en aza indirilmesi için lüzumlu adımları süratli bir biçimde attık ve atmaya devam edeceğiz. Katma Değer Vergisi indirimlerine gittik.

Alakalı müesseselerle alacağımız kararla enflasyonla gayrete kararlılıkla devam edeceğiz. Enflasyonla çaba sürecimizi destekliyoruz. Kredilerin tüketim yerine imale yönlendirilmesi için temkinleri sıkılaştırdık. Dün Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu bazı ek tertip etmelere gitti, bu ek tertip etmeler devamlı aktüellenerek devam edecek. Böylece 10 milyon lira üzerindeki evler için ev kredisi alınmayacak. Mevzubahisi farklılıkla abuhava farklılığına katkıda bulunmak için enerji sınıfında kredi değişikleştirilmesine gidildi.

"GES'TE ARZ AŞILDI"

Yatırım, imal ve ihracat dingilli ülkemiz için katma değer sağlayan kuruluşlara destek olmaya devam edeceğiz. KKM'yi son yarıyılda yeni finansal taşıtlarla destekliyoruz. Tasarruflarını TL'de değerlendirmek yurttaşlara seçenek sunmak için geliştirdiğimiz GES'lerin ihracını reelleştirdik. GES'lere müteveccih arz tabana dağılarak 5 milyar TL'lik temennimizin üzerine çıkmıştır, 6,6 milyar TL arz geldi. GES'e toplam 83 bin 816 yatırımcıdan arz geldi.

Vergi yasalarında yatırım, imal ve istihdamı teşvik edecek pek çok tertip etme yaptık.

Çok iyi işler yapıyoruz. Türkiye 21. asrın en ehemmiyetli oyuncuyu. Bastığımız yerleri toprak diyerek geçmeyen insanlarız. Mandacı ve karanlık zekâlar karşısında dimdik durmayı bilen halkın çocuklarıyız. Daha Önceki Türkiye, AK Parti ile geride vazgeçilmişti. İnsanımızın refahı için somut gayret sarf etmeden ülkemizin zaferlerinin örtmeye çalışanları hepimiz görüyor ve öğreniyoruz. İyimseriz, iyimser olmaya devam edeceğiz. İşimize odaklanıyor, bilgileri değerlendiriyoruz, Rahmani bakış açısıyla işlerimizi yürütüyoruz. Kötümserlik şeytancadır, devamlı vesvese verir.