Son dakika... Bakan Nebati: Kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz

Son dakika... Bakan Nebati: Kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Eksilen dış finansman lüzumu ile beraber enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ile Cumhuriyetimizin 100. senesindeki amacımız yeni rekorlar kırarak 300 milyar dolarları aşan ihracata erişmektir" açıklamasını yaptı.

Bakan Nebati "Ülkemizde yapım, ihracat ve yatırımlar, küresel ve bölgesel tüm negatif büyümelere karşın çoğalışını güçlü bir biçimde sürdürürken istihdam piyasasındaki pozitif görünüm de devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"ZORUNLU ADIMLARI SERİLİKLE ATIYORUZ"

Nebati "90’lı senelerde kronik bir mesele haline gelen enflasyonu, iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız tedbirli siyasetlerle düşürdüğümüz gibi tekerrür düşürmek için çabamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Yurttaşlarımızın günlük yaşamlarını etkileyen fantastik maliyet çoğalışlarının alım eforlarına en az seviyede yansıması için azami mücadeleyi gösteriyor ve zorunlu adımları serilikle atıyoruz" dedi.

"241.3 MİLYAR LİRA VERGİDEN BIRAKTIK"

Enflasyonla gayret kapsamında vergi kazançlarından bırakıldığını belirten Bakan Nebati "Enflasyonla çabaya katkı sağlamak emeliyle kamu olarak 2022 senesinde 241,3 milyar lira vergi gelirini bırakıyoruz. Turizmde derlenme oldu, Haziran ile 19 milyon turiste erişmeyi kastediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YANGINLA ÇABAYA 4 MİLYAR LİRA

Bakan Nebati "55 yangın söndürme helikopterimiz,  20 uçak, 8 İHA,105 bin gönüllü var. Havadaki su kapasitemiz 302 tona çıkmış vaziyette. Yangınla gayret bütçesi 4 milyar Türk Lirasıdır" dedi.

EK BÜTÇE MESAJI

Nebati "Bizler bu Ek Bütçeyle; yurttaşlarımızın hanelerinde harcadığı doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, emekçilerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve gereksinim sahibi olan yurttaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin sihrime ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha süratli bitirebilmeyi hedeflemekteyiz" laflarını söyledi.