Son dakika... Bakan Nebati'den önemli enflasyon yorumu! KDV düzenlemesi neler getirecek?

Son dakika... Bakan Nebati'den önemli enflasyon yorumu! KDV düzenlemesi neler getirecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik yapacağını ancak sonrasında düşüş göstereceğini, Haziran 2023'te ise türkiye elektrik kurumu hanelerde olacağını belirtti. Katma Değer

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyonun Ocak'ta pik yapacağını fakat 2023 tercihlerine Türkiye'nin enflasyonda türkiye elektrik kurumu haneyle gireceğini söyledi. Bakan Nebati, kur gözetmeli mevduat mahsulünde Çarşamba akşamına kadar takribî 300 bin bireyin faydalandığını belirtirken toplam büyüklüğün 126 milyar lirayı geçtiğini, bunun da takribî yüzde 15'inin döviz tevdiat hesaplarından geldiğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası siyaset faizi ile piyasa faizlerinin yakınsamaya başladığını söyleyen Bakan Nebati Katma Değer Vergisi mevzusunda da çok coşkulu olduğunu dile getirdi.

"TERCİHE Türkiye Elektrik Kurumu HANELİ ENFLASYONLA GİDECEĞİM"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik noktaya erişmesini, buna rağmen dünyadaki büyümeler, besin ve enerji maliyetlerindeki gerilemeyle beraber mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını, kasım ve aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla yıl sonunda da anlamlı bir düşüşün geleceğini söyledi. Nebati, “Ben tercihe türkiye elektrik kurumu haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında.” dedi.

Nebati, Bloomberg ile reelleştirdiği görüşmede yeni ekonomi modelinden, kur gözetmeli mevduat uygulamasında gelinen noktaya; tasarlanan yeni adımlardan ekonomideki temennilerine kadar bir dizi mevzuda sualleri cevapladı.

Gözden KaçmasınErmenistan ile yeni başlangıçErmenistan ile yeni başlangıçHaberi Görüntüle

Senelik enflasyonun kurdaki yükseliş, fiyat çoğalışları, yine kıymetleme oranı kapsamında yapılan çoğalışlar gibi etmenlerle ocak ayında pik noktasına erişmesini öngördüğünü anlatan Nebati, bu noktada kurun istikrarlı hale gelmesinin ise bir avantaj olduğunu söyledi. Nebati, “Biz şu anda aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek besin maliyetlerindeki rahatlama, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin tesirinin eksildiği bir yarıyıla giriyoruz. Enerji lüzumumuzun eksilmesi, besin maliyetlerindeki basmakalıplaşmalar bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en ehemmiyetli aylar olacak.” dedi.

Bakan Nebati, Merkez Bankası’nın ilk çeyrekte rahatlamanın tesirini izleme kararını desteklerken de “Merkez Bankası’nın nasıl karar alacağını öğrenmiyorum. Benim görüşüm, ocak, şubat ve mart ayını şöyle bir görmemiz gerekli.” değerlendirmesini yaptı.

Nebati, 2022 için sihrime temennilerinin sorulması üzerine de “İddialı bir şey söylüyorum; gelişmeyle alakalı da ben piyasadaki iştahı görüyorum” dedi. Nebati aynı süreçte sihrime için de türkiye elektrik kurumu haneli bir sayı öngördüğünü söylerken, “Türkiye Elektrik Kurumu hane olacak zati de, ben iyi bekliyorum. Türkiye’ye kendi haline vazgeçseniz dahi 5 gelişir.” diye ilave etti.

"KUR KORUMALIDA DTH’LARDAN YÜZDE 15 GELDİ"

Kur gözetmeli mevduat uygulamasından çarşamba akşamına kadar takribî 300 bin bireyin faydalandığını anlatan Nebati, “Buradan aldığımız ölçü dün gece Çarşamba haysiyetiyle 126 milyar lirayı geçti. Şunu gösteriyor; günde vasati 10 milyar TL sisteme dahil oluyor. Bunun takribî %15’i DTH’lardan geliyor. TL’den Dövize gidecekler artı, dövizden buraya gelenler var, bu çok ehemmiyetli ve iyi bir para.” dedi.

Eş yeni çalgıların da zamanla devreye alınacağını anlatan Nebati, “Bunlar benimsendikten sonra oraya da değişik kanalları geliştirmemiz gerekli. Bir çalgıyı bütün tamamlamadan ikincisiyle alakalı açıklama yaptığınız zaman bir tereddütlük olabiliyor.” diye konuştu. Nebati, sisteme giren paraların tekerrür dövize dönüşmemesi ya da afaki tüketilmemesi için bir dizi ihtiyat alınacağını söylerken de “İmal odaklı, proje odaklı destek vereceğiz. Şimdi KGF’yi getiriyoruz mesela. Çalışıyoruz, fazla bir süresi yok. Tamamlarız bu ay.” dedi.

Gözden KaçmasınGalatasarayda krizin perde arkası Fatih Terim ve Burak Elmas arasında neler yaşandıGalatasaray'da krizin perde art! Fatih Terim ve Burak Elmas arasında neler yaşandı? Haberi Görüntüle

Bakan Nebati’ye görüşmede bir vakittir kamuoyunda tartışılan süper senet, Katma Değer Vergisi tertip etmesi, kamu bankalarının sermayelerinin artırılması gibi mevzular da soruldu. “Süper senet yok. Öyle bir şey yok. Böyle bir şeyi doğru bulmuyoruz” diyen Nebati, “Bizim yalnızca ve yalnızca yapacağımız şey, temkinler kolisinde açıkladığımız alanlarda adımlar atmak.” diye ilave etti. Bakan Nebati, kamu bankalarının sermayelerinin artırılması ile alakalı çalışmanın da bu ay bitmeden sonuçlanacağını duyurdu.

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası VE PİYASA FAİZLERİ YAKINSAMAYA BAŞLADI"

Piyasa faizlerindeki patika ve finansal aktarım mekanizmasında görülen kopukluğa ait de değerlendirmeler yapan Nebati, geçimsizliğin başlangıçta “Merkez Bankası dayanamayacak, faiz artıracak” söyleminden kaynaklandığını ancak “oluşan güvenle” beraber bu farkın da kapanmaya başladığını söyledi. Nebati, “Şimdi baktığınız zaman mevduat faiz oranları da Merkez Bankası’na yakınsamaya başladı. Dolayısıyla birbiriyle balanslı bir yarıyıla girildiğini ben görüyorum” ifadesini kullandı.

Kurdaki yükselişlerin önlenmesinin ardından Türkiye’nin ekonomideki yeni gayesinin enflasyonla çaba olduğuna işaret eden Nureddin Nebati, şöyle devam etti: “Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz. Ondan sonra 2022 seneyi bütün bir dönüş, karar ve işlerin oturduğu bir sene olacak. Önümüzdeki sene bu sohbeti yaparsak, yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki tam pozitif başkalaşımların nasıl reelleştirildiğini siz bana soracaksınız. Zira enflasyon denilen şey üç günlük bir iş değil ki, faiz oranlarının inmesi, çıkması süratli bir tesir gösterir ama kur hamlelerinin Türkiye’deki tesirini yadsımak, görmezden gelmek, kur hamlelerinin bu kadar süratli tesirli olduğunu görmezden gelmek kadar riskli bir şey olabilir mi?”

"LONDRA’DA DA İZLEMİYORLAR, TÜRKİYE DE İZLEYİCİ OLMAZ"

Kamu bankalarının dolar kuru 14’e yanaştığı zamanlarda satış yaptıkları iddiası da Nebati’ye sorulan sualler arasındaydı. Nebati, bu mevzuda “Biz şu anda izliyoruz” demekle kanaat etirken, Türkiye’nin negatif büyümeler karşısında izleyici kalmayacağı doğrultusundaki sözlerini tekrarladı. Nebati, “Sen git bak bakalım Londra’da hükümet oturuyor mu, Washington’da, Berlin’de, Moskova’da ne yaptıklarını varsayıyorlar? “Hiç bir şey yapma izle.” Eee? İstedikleri gibi hırpalasınlar, istedikleri gibi seninle reyin oynasınlar, ben hür piyasayım... Yok öyle bir şey. Türkiye Cumhuriyeti askeri alanlarda lüzum dinlendiği zaman nasıl adımlar atıyorsa, ekonomisinin de kendisiyle alakalı atılacak adımlarda her türlü çalgıyı kullanma hakkı ve yetkisi vardır.” ifadelerini kullandı.

"CARİ SARİH-FAZLA’YI LİTERATÜRDEN ÇIKARDIK"

Hazine ve Maliye Bakanı, bakanlık olarak artık “cari sarih”, “cari fazla” gibi kavramları “literatürden çıkardıklarını” söylerken, bunun bahanesini de Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne bağladı. Nebati, “Bu kadar büyük bir ekonomide 5 milyar dolar fazla vermişsin, 3 milyar dolar sarih vermişsin bunun bir karşılığı yok. Onun için dostlara diyorum ki, cari denge terimini kullanalım.” dedi.

Gözden KaçmasınSedefnur olayında kan donduran detay Aşağı bile inmedilerSedefnur olayında kan donduran detay! Alt dahi inmedilerHaberi Görüntüle

"Katma Değer Vergisi’DE ÇOK COŞKULUYUM"

Nebati’yle müzakerenin son gündem maddesi de Katma Değer Vergisi oranlarıyla alakalı bakanlıkta bir vakittir devam eden çalışmalardı. “Katma Değer Vergisi ile alakalı filhakika çok coşkuluyum” diyen Nebati, sadeleştirmenin sadece oranlarda değil, sektör içerisindeki değişik oranları da kapsayacağına işaret etti. Nebati, “Yurttaş ne ödediğini öğrenecek zira yüzde 1, 8, 18 gibi değişik oranlar var. Daha ehemmiyetlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla alakalı bir kasvet yaşıyorlar bunu tertip etmiş olacağız. Üçüncüsü Katma Değer Vergisi iadeleriyle alakalı mesele yaşıyoruz, 1 ile alıyor 8’le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız.” diye konuştu.