Son dakika... Bakan Pakdemirli: Kanola tohumunun yüzde 50'sini karşılayacağız

Son dakika... Bakan Pakdemirli: Kanola tohumunun yüzde 50'sini karşılayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Sizlerle bir müjde paylaşmak istiyorum. Bundan sonra Kanola nebatının sertifikalı tohumunun yüzde 50’sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız. Destek bizden,…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50'sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız." dedi.

Tekirdağ programı kapsamında Hayrabolu ilçesindeki Dambaslar Mahallesi'nde kanola ve buğday hasadına katılan Bakan Pakdemirli, burada yaptığı açıklamada, memleketin 4 bir tarafında, 4 mevsimde, 7 ayrı bölgede yapımın devam ettiğini söyledi.

Buğdayda Türkiye'nin bazı şehirlerinde problemler olduğunu ancak Trakya'da bugün hem kanola hem de buğday tarlasında hasat yapacaklarını belirten Pakdemirli, "Kanolanın artık hakkını teslim etmemiz gerekli. Şöyle bir hesap yapalım, çok kolay. Bugün şayet ayçiçeği yerine kanola eksek Türkiye kendiliğindene yeterliliğine kavuşacak. Başka Bir Deyişle ayçiçeğinde vasati dekarda 100 kg yağ alırken kanoladan 150 kg almamız olası. Kanola kendiliğindene yeterlilik anlamında son derece ehemmiyetli." diye konuştu.

Pakdemirli, pandemi ve kuraklık tehlikelerinin yaşandığı bir sene içinde olduklarını ifade etti.

Bu vaziyetin ne bir ilk ne de son olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Ayçiçeği Türkiye'nin bir kültürü. Hem yapım hem tüketim kültürü ama bir yandan da kanola imaline, bu kadar sıhhatli bir yağın imaline daha fazla değer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Çiftçi açısından da üretici açısından da ehemmiyetli derecede artıları olan bir mahsulümüz. Kanolanın oluşan maliyetleri haysiyetiyle baktığımız zaman çiftçinin hem kanolada hem de tahıl ve buğdayda suratı gülüyor. Son senelerde artan desteklerin yanında bir de üretici arkadaşı siyasetleri devreye koymamızla, hasat zamanından evvel açıklanan maliyetlerle, Toprak Mahsulleri Ofisinin alım maliyetleriyle üreticimizin suratını güldürmeyi muvaffak olduk. Allah'a hamdolsunsun bugün haysiyetiyle hem kanolamızda hem buğdayımızda bölgemizdeki çiftçilerimizin hiç bir mahsulden şikayetinin olmadığını düşünüyorum."

Hasadın çiftçilere bereketli olmasını dileyen Pakdemirli, "Kanolayla alakalı şöyle bir müjde vermek isterim; kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50'sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız."
Bakan Pakdemirli, daha sonra biçerdövere binerek hasada katıldı.

Bakan Pakdemirli'nin tweeti şöyle:

 

Sizlerle bir müjde paylaşmak istiyorum.

Bundan sonra Kanola nebatının sertifikalı tohumunun %50’sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız.

Destek bizden, üretmek sizden.

— Dr. Bekir Pakdemirli @bekirpakdemirli July 10, 2021

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın