Son dakika: Bakan Soylu bu sözlerle tepki gösterdi: Birini yapsaydık bizi çarmıha gerelerdi

Son dakika: Bakan Soylu bu sözlerle tepki gösterdi: Birini yapsaydık bizi çarmıha gerelerdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ege Denizi'nde muhacirlerin Yunanistan tarafından geri itilmesi ile alakalı olarak, 'Kimini plastik kelepçelerle bağladılar, denizin ortasına vazgeçtiler, kiminin üzerine

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ege Denizi’ndeki Geri İtmeler ve Boğulan İnsan Hakları Özel Raporu'nun kamuoyuna duyurulması programında konuştu.

Bakan Soylu'nun açıklamlarından satır başları şöyle:

Ne yaptıklarını bize söylesinler. Yalnızca bizim ulusumuz onların yaptığından kat ve kat aşırısını Azez’de, Cerablus’ta, İdlib’de, El Bab’da yaptı. Yalnızca bizim evlatlarımız o bölgede terörden, rejimden Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın baskısından kurtulsun diye şehit oldular. Orada şu an 6 milyon insan yaşıyor bizim tehlikesiz olarak bulundurduğumuz bölgelerde.

Batının azıcık zihni bulanmamış olsaydı, azıcık kendi çıkarlarına sahip çıkar olmasaydı burada ifade etmeliyim ki Türkiye’nin siyasetine sarılırdı, dayanakçı olurdu.

Bu geri itmeler nereden kaynaklanıyor size onu söyleyeceğim 2020, 2021, 2022 45 bin insan geri ittiler.

Kimini plastik kelepçelerle bağladılar, denizin ortasına vazgeçtiler, kiminin üzerine benzin döktüler. Bunlardan birini biz yapmış olsaydık, bizi çarmıha gererlerdi.

Bu geri itmeleri niye hakikatleştiriyor. Biz onlarla bir mutabakat yaptık. Dedik ki sizin tarafınıza geçerlerse Türkiye'ye yollayabilirsiniz. Ancak kayıt yakalayacaksınız, yakalamadılar. Sığınmaya müracaat etenleri varsa yollayamazsınız, siz değerlendireceksiniz. 3746 şahsı tespit edebildiler 2016, 2017,2018'de, 2019, 2020'de.

''TÜRKİYE'DE 3 MİLYON 700 BİN SURİYELİ VAR''

Ne zaman insanlık dışı tavırlar başladı. Yunanistan'daki muhatabımıza dedim ki sizin yolladıklarınızı almayız. 1.5 yıldır kimseyi almıyoruz toplam rakamı 1500 etrafında. Oraya müracaat etenlerin kayıtlarını almıyorlar. Çözümü insanları iterek, öldürerek bulmuşlar. Batı neden susuyor. Şayet oradan geçerlerse Batıya gelme olanakları olabilir diye.

Şu anda Türkiye'de 3 milyon 700 bin Suriyeli var. 321 bin beynelmilel gözetmeye müracaat eten var. 4 milyon 100 bin etrafında beynelmilel gözetmeye müracaat etmiş, Türkiye'ye gelmiş insan var. Senin 1500'ün gelse ne olur, gelmese ne olur.

'BİZ İNSANLIK, HAK, HUKUK TARAFINDAYIZ'

Türkiye 2011 senesinin başından beri bir göç siyasetiyle mesullüğü, beşeri bedelleri bilen bu mücadelelerini devam ettirmektedir. İngiltere'ye 28 bin firari muhacir geldi filikalarla. Onlarca gündür her gün kerelerce açıklamalar yapıyorlar. Dün yollayacakları bireyleri de AİHM yasakladı.

362 bin insanı biz insanlığa uygun biçimde gönderdik. Yunanistan bunu yapabilir. Avrupa, Yunanistan'ı bunu yapmaya devam edebilir.

Biz bu münakaşada insanlık, hak, hukuk tarafındayız.