Son dakika... Bakan Soylu çağrısını yineledi... 'Dün arkadaşımı koronadan kaybettim'

Son dakika... Bakan Soylu çağrısını yineledi... 'Dün arkadaşımı koronadan kaybettim'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı Güvenlik Toplantısı'nda bütün kapama yarıyılına ait ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Dün bir dostumu kendi ellerimle kabre indirdim, koronadan…

İşte Bakan Soylu'nun açıklamaları:

"Yurttaşlarımız büyük oranda kaidelere uydu. Israr edenlere lüzumlu harekâtlar reelleştirildi. Televizyonlara, gazetelere küçük bir sitemimiz var. Türkiye’nin yüzde 95’i evine kapanmıştır. Natürel olarak bizim sürdürülebilir kılmak zorunda olduğumuz, bir ekip sektörler, ana unsurlar var. Yapım-tedarik zinciri devam edecek dedik. Vergi-SGK ile alakalı özel bir gündü. Natürel olarak yaşam devam ediyor. Tarım mahsulleri bir taraftan bir tarafa taşınıyor. Türkiye’yi bütün kapatırken Türkiye’nin ana işleyen mekanizmasını kapatmış değişiz. Herkesin buna dayanakçı olması gerekirken, sanki buna tahrike müteveccih, o da nereden… Bizim usulümüz, sorgulama yapıyoruz. Sorgulama sürecinde birikmeyi, yollar bu kadar kalabalık derseniz… Kolluk güçleri sorgulaması yapıyor. Mesele herkes caddede gibi… 81 vilayetin alanları gösterildi. Caddelerde az insanlar var. Ana yollarda, şehirlerarası yollarında, giriş çıkışlarda elbette ki vasıtaları durduruyoruz. Tabi ne yazık ki teşvik eden kadar tahrik eden de var. Buna incinmiyor muyuz? İnciniyoruz ama herkes de işini yapıyor. Kimi hayra şahıs şerre çalışıyor.

İZİN EVRAKI ALANLARIN RAKAMI

İzin evrakı için dün öğleden sonra saat 15.00 gibi açtık. Bir anda müracaatlar oldu. Tüm belirlemeleri yaptık. 

Şu ana kadar e-müracaat ile izin izni alan 691 bin 890 şahıs. Buradan evrakı aldıktan sonra, kolluk güçlerimizin cep telefonlarına, tabletlerine düşüyor bunlar. Teftişler de çok rahat biçimde yapılıyor. Bunu da muvaffak olduk. Seyahat izin evraklarıyla ile de işi 178 bin 283 bin şahıs seyahat izin evrakı aldı.

Milletimiz büyük fedakarlık yapıyor, hakka girmememiz gerekli, kendi otokontrolümüzü sağlamalıyız. Muhalefet yapmak isteyen yapıyor, yapmaya da devam etsin. 60 bin ortamındaydı hadise rakamı, 30 binlere düştü.

Tam kapanmada bu belgeye dikkat İçişleri Bakanlığından “Görev Belgesi Düzenlenmesi”... Yanınızda olmazsa cezası var...Bütün kapanmada bu dokümana dikkat! İçişleri Bakanlığı'ndan “Misyon Evrakı Tertip Edilmesi”... Yanınızda olmazsa cezası var...

"BİR DOSTUMU KENDİ ELLERİMLE KABRE İNDİRDİM"

Bu yarıyıllar acil yarıyıllardır. Dün bir dostumu kendi ellerimle kabre indirdim, koronadan ölüm etti. Benle akrandı, çocukluğumuzdan beri beraberiz. Bu işin karşılama edilebilecek bir tarafı olsa hepimiz karşılama edelim. En yakınlarımızı kaybettik, memleketimizin en birikimli insanlarını kaybettik. Camilerde saf kumpasımız değişti. Hala bunun muzurluğunu yapanlar var, yapmayın Allah rıza için ya, hep birlikte bu işten çıkalım.

1 MAYIS AÇIKLAMASI

Bir ekip yapay müzakerelerin içine Türkiye'yi getirmenin bir anlamı yok. Bunu kavramakta zorlanıyorum. Yurttaşımıza şükranlarımızı sunuyoruz, bu çabadan galibiyetle çıkacağımıza inanıyoruz. Bugün ayrıca 1 Mayıs. Bir yarıyıl Çalışma Bakanlığı yapan bir dostunuz olarak da emek bizim için mukaddestir. Biz öyle bir inancın üyeleriyiz ki alın terinin kurumasına izin vermeden emeğin karşılığının ödenmesini tembih eden bir inancın üyesiyiz. Bugün 1 Mayıs Bayramı'nı salgın münasebetiyle kutlayamayan, bu neşeyi yaşayamayan gerek işçilerimize gerek sendikalarımıza her birine ayrı ayrı bu anlamlı günün mübarek olmasını diliyorum. Nice 1 Mayıslarda huzur içinde çalışanlarımız tarafından kutlanmasını beklenti ediyorum."