Son dakika: Bakan Soylu paylaştı: El Yapımı Patlayıcı düzeneği ele geçirildi

Son dakika: Bakan Soylu paylaştı: El Yapımı Patlayıcı düzeneği ele geçirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Eren-5 Bagok Harekâtı kapsamında, Mardin Nusaybin Koruköy kırsalında 50 kg plastik patlayıcı ve patlamaya hazır El İmali Patlayıcı tertibatı ele geçirildi.'…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklaması şu biçimde:

Kahraman Jandarma'mız, teröre, teröriste aman vermiyor. Eren-5 Bagok Harekâtı kapsamında, Mardin Nusaybin Koruköy kırsalında 50 kg plastik patlayıcı ve patlamaya hazır El İmali Patlayıcı tertibatı ele geçirildi.Son dakika: Bakan Soylu paylaştı: El Yapımı Patlayıcı düzeneği ele geçirildi
SON 6 YILDA GÜYA TEŞKİLAT İDAREYİCİSİ 465 TERÖRİST TESİRSİZ HALE GETİRİLDİ

Terör teşkilatlarının güya üst seviye idareyicisi konumundaki 465 terörist, 2015'ten bugüne kadar tertip edilen işlemlerde tesirsiz hale getirildi.

Anadolu Ajansı muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca terörle gayrette aktifliği artırmak ve yurttaşların takviyesini sağlamak emeliyle aranan teröristlerin kimlik bilgisi, resmi ve üyeyi oldukları teşkilat bilgisi, "www.terorarananlar.pol.tr" internet sitesinden paylaşılıyor.

Aranan teröristler, faaliyet yürüttükleri terör örgütlerindeki pozisyonlarına göre, sitede kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri olmak üzere 5 kategoride listeleniyor.

Güvenlik eforları, tertip ettikleri harekâtlarla aranan teröristleri tek tek tesirsiz hale getirirken, öbür yandan elde edilen istihbari bilgiler ve kurul kararı güzergahında, zaman zaman bazı teröristler de teşkilat içindeki ehemmiyetlerine göre alakalı kategoriye ilave ediliyor.

Bu kapsamda, 2015'te biri yeşil ve 8'i gri kategoriden olmak üzere 9, 2016'da biri kırmızı, 6'sı mavi, 10'u yeşil, 10'u turuncu ve 75'i gri kategoriden olmak üzere 102, 2017'de biri kırmızı, 4'ü mavi, 9'u yeşil, 6'sı turuncu ve 49'u gri kategoriden olmak üzere 69, 2018'de 12'si kırmızı, 6'sı mavi, 6'sı yeşil, 8'i turuncu, 43'ü gri kategoriden olmak üzere 75, 2019'da 10'u kırmızı, 8'i mavi, 2'si yeşil, 16'sı turuncu ve 85'i gri kategoriden olmak üzere 121, 2020'de 5'i kırmızı, 3'ü mavi, 21'i turuncu ve 51'i gri kategoriden olmak üzere 80 güya üst seviye terörist tesirsiz hale getirildi.

Yılbaşından bugüne kadar ise 2'si kırmızı, 3'ü turuncu ve 4'ü gri olmak üzere 9 güya üst seviye terörist tesirsiz hale getirildi.

Böylece 2015'ten bu yana tesirsiz hale getirilen güya üst seviye terörist rakamı, 31'i kırmızı, 27'si mavi, 28'i yeşil, 64'ü turuncu ve 315'i gri kategoriden olmak üzere 465'e erişti.

Tesirsiz hale getirilen teröristlerden 401'inin PKK, 16'sının DHKP-C, 15'inin DEAŞ, 9'unun MLKP, 7'sinin FETÖ, 6'sının TKP/ML, 3'ünün Hizbullah, 2'sinin THKP-C, 2'sinin DKP/BÖG, birer teröristin ise Vasat, MKP, El Kaide ve HTŞ üyeyi olduğu tespit edildi.

Halen "www.terorarananlar.pol.tr" internet sitesinde 230'u kırmızı, 100'ü mavi, 102'si yeşil, 192'si turuncu ve 652'si gri kategoride olmak üzere 1276 terörist bulunuyor.

BU YIL ÖLDÜRÜLEN GÜYA ÜST SEVİYE TERÖRİSTLERDEN BAZILARI

Yurt içinde polis, jandarma ve güvenlik korucuları, hudut ötesinde ise Türk Silahlı Güçlerinin nokta atışı ve uzun soluklu harekâtları neticeyi her gün yeni kayıplar yaşayan terör örgütü, personel temin etmekte de zorlanınca sanki bitme noktasına erişti.

Yılbaşından bugüne kadar tertip edilen işlemlerde tesirsiz hale getirilen Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı ve turuncu kategoride yer alan teröristler dikkati çekti.

Şırnak-Bestler Irmaklar Domuz Dağı bölgesinde 8 Nisan'da jandarma komando ile jandarma ve polis özel harekat birliklerince tertip edilen işlemde tesirsiz hale getirilen 2 teröristten birinin, Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan PKK'nın güya Botan saha mesulü "Özgür Gabar" kod isimli Fırat Kilolu olduğu tespit edildi.

Mardin'in Nusaybin Bagok bölgesinde 30 Mart'ta jandarma komando ve özel harekat birliklerince Hava Güçleri Komutanlığı takviyeli tertip edilen işlemde 6 terörist tesirsiz hale getirildi.

Bu teröristlerden 2'sinin, Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan ve PKK'nın güya Mardin mesulü "Hevram Havraman Avyer" kod isimli Hasan Mahmudi ile turuncu kategoride bulunan teşkilatın güya Mardin Bagok alan mesulü "Reber Koser" kod isimli Teyyüp Çam olduğu tanımlandı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Arıklı Semti bölgesinde 14 Nisan'da jandarma birliklerince tertip edilen işlemde tesirsiz hale getirilen 2 teröristten birinin, turuncu kategoride yer alan "Dara Zagros" kod isimli Abdulsıttar Özer olduğu anlaşıldı.

Bitlis Sehi Ormanları kırsalında 10-11 Ocak'ta tertip edilen işlemde tesirsiz hale getirilen 3 teröristten birinin, teşkilatın güya orta saha Garzan eyaleti Bitlis eforu mesulü turuncu kategoride yer alan "Poyraz Flu" kod isimli Kurban Pehlivan olduğu tespit edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, nisan ayının başında yurt içindeki terörist rakamının 300'ün altına düştüğünü açıklamıştı.