Son dakika... Bakan Soylu'dan e-imza açıklaması: Yakın zamanda kimlik cüzdanlarında olacak

Son dakika... Bakan Soylu'dan e-imza açıklaması: Yakın zamanda kimlik cüzdanlarında olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Biyometrik Bilgi Yönetimi Sistemi Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Bakan Soylu, ''E-imza'yı da allahın izniyle yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarının…

İşte Bakan Soylu'nun açıklamasından satırbaşları:
Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon, Türkiye'yi soktuğu büyük rekabet eforu ve her alanda tüm müesseselerin ilerleme mevzusundaki mücadelelerini çoğaldırmış, coşkulu yarış içerisinde olmaya sevk etmiştir. Bu yollar açılmamış, bu istemler konulmamış olsaydı bugün yerli ve ulusal diye iftihar eterek anlattığımız vizyonlarımız yerlerinde elimizi dışarıya açtığımız, başkalarının yazılımlarına mahkum olduğumuz bir tablonun tutsağı haline gelmiş olabilirdik. 

DEKLARASYON TEPKİSİ

Türkiye dijitalleşmeden korkan değil onu çeken ülke konumundadır. Bugün bu ülke kendi uçağı ve helikopterini üretme tasasındadır. Her çalışmayı alay edip haysiyetsizleştirmeye çalışan kafalar ne yazık ki var. Hala bizi vesayet yarıyıllarının ülkesi gören bir, iki sayfalık deklarasyonlarla had bildireceklerini sananlar var. Bunlar Türkiye'nin bugün geldiği noktayı anlamaktan çok uzaktır. Kafaları hesap cihazlarının ötesine geçmemiş anlayışlardır. Bu deklarasyonlara karşı ciddi bir tepkimiz var. Hiç bir noktasında boş vazgeçemeyiz. Birilerinin minik kafalarına uyup geriye gidemeyiz. 

Bizim e-devlet spektrumu Amerika Birleşik Devletlerinde sunulan e-devlet hizmetlerinden değişiktir. Bizim evlatlarımızın yazdığı 112 Acil Çağrı yazılımımız beynelmilel mükâfata layık görülmüştür. Hepimiz gaza bastık. Tam müesseselerimiz ciddi bir hücum ortaya koydu. Bürokrasinin eksiltilmesi demektir. 

Şayet özel sektör yurttaşların arzları yönünde kendisini dönüştürebiliyorsa, devlet bunu yapmazsa hizmet sunumlarında geride kalır. Bu devlete haysiyet kaybettirir. Türkiye geri kalmamış, bütün tersi dijital devrimi yurttaşına hizmet sunumu, tasarrufuyla birlikte bütünleştirmeye başlamıştır. 

186 HİZMETİ E-DEVLET'E TAŞIDIK

Yeniden Bakanlığımız e-müracaat sistemini kurdu. 186 hizmeti e-devlet sistemine taşıdık. Bakanlıklar arasında bizim ilk kurduğumuz sistemler arasındadır. Biz koronavirüsün geleceğini öğrenmiyorduk ama e-müracaat bizim o kadar çok işimize yaradı ki bizden gelişmiş devletlerin yapamadıklarını bu salgın yarıyılında yapmış olduk. Seyahat dokümanları dahil olmak üzere bir çok sorunu e-müracaat üzerinden alıp yurttaşımızın cep telefonuna iletebilme kapasitesine sahip olduk. 

E-MÜRACAAT

Geçen çay ya da fındık sezonunda ne yapılacak, bu üreticiler nasıl memleketlerine gidilecek dendiğinde konvansiyonel usul herhalde kaymakamlıklara gidip izin almaktı. Yurttaş e-müracaata gitti, bizim Çaykur'dan aldığımız listedeki adını buldu. Nereye gitmek istediğini söyledi, aynı vasıtayla gitmek istediği 3 şahsı işaretledi, 2 dakika içerisinde kendi cep telefonuna, gittiği şehirdeki Valiliğe, Jandarmaya bu sistem aynı anda iletildi. Ne yurttaş kasvet çekti, ne kağıtla karşı karşıya kaldı. Yolda çevrildiğinde cep telefonundan evrakını gösterdi. Bundan 10-20-30 sene evvel böyle bir şey söylenseydi herhalde bu bilim kurgu filmi olarak değerlendirilirdi. Atılan her teknoloji adımımız bizim de öğrenmediğimiz süreçlerde murad edilenden çok bereketini gördük. 

350 DOKÜMANIN 147'Sİ BİTİRİLDİ

350 dokümanın senenin 3 ayı bitti, 147'sini tamamladık. 3314 dokümanın 2370'ini kaldırmış ve ehemmiyetli bir sayı, yurttaşımızın üzerinden ehemmiyetli bir bürokrasi yükünü almış olacağız. 

Emniyet ve Jandarma arasında karşılıklı parmak izi entegrasyonu sağladık. Balistik sistemleri de birbirine entegre ederek 289 bağlantı yakaladık.  Oldukça fazla bilgi seti yakalayan değişik ünitelere sahip olmamızdır. Parmak izi deyince Emniyet'in de Jandarma'nın göç Genel Müdürlüğü'nün de var. Entegrasyon bizim için ehemmiyetli bir bilgi haline geliyor. Gidecek sistemden alınacak, el ayası ile karşılaştıracak, beynelmilel alanda standardizasyonu mevzubahisi değil. Parmak izi dediğimiz tüm dünyada standart olarak kullanılan bir uygulama. Emniyet parmak izi arıyor, Jandarma parmak izi alıyor. E popülasyon yöneti el ayası alıyor. Değiştirdik, parmak izine geçtik. Hiçbir şey kaybetmedik. El ayası almak 4-5 dakika sürüyordu bazen. Operasyon zamanımız tüm operasyon zamanımız 5 dakikaya düştü.  Son 15 ayda sistemlerimizde bekleyen 2.5 milyon parmak izini işledik. Dünyada yalnızca 3 ülkede bulunan üç ebatlı sanal strateji eğitim merkezi, yakında yaşama geçireceğimiz yakın alan sanal çatışma merkezlerinin güvenlik güçlerimize ehemmiyetli yararı olacak. 

AYNEN POPÜLASYON CÜZDANI GİBİ Türkiye Elektrik Kurumu KART 

2 Nisan'da tanıtımını yaptığımız özel güvenlik projelerimiz yeni bir ivme oluşturacak. Bizim silah sistemlerimizi satın alıyorsunuz ama bunun takibi manuel sistemde devam ediyor. Daha Öncekinden kuru sıkı silahlar da manuel etrafta takip ediliyordu. Kolluk güçlerinin anında görebileceği, bilgi tabanlarının birleştirildiği, silah taşıma ruhsat kartlarını da dijitalleştirdik, 100 bine yakın verdik. Aynen popülasyon cüzdanımız gibi türkiye elektrik kurumu bir kartla hepsini görebileceği... Bir yazılımla polisimizle, jandarmamızla özel güvenlikleri entegre ettik. Ko9lluk eforlarımıza 350 bin kolluk eforu daha ilave etmiş olduk.

E-İMZA'YI DA ALLAHIN İZNİYLE YAKIN ZAMANDA KİMLİK CÜZDANLARINA KOYACAĞIZ

TÜBİTAK'la çalışıyoruz. E-imza'yı da allahın izniyle yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarının içine koymuş olacağız. Yurttaşımız notere gittiğinde bilgileri çıkacak, bankalar, tapu kadastro dahil olmak üzere onların da iş yükü eksilmiş olacak. Burada söylemediklerim var. Başka Bir Deyişle hudutlarda neler yaptığımız...

Bizim ünitelerimizin yaptığı tahlil programları dünyada eşi ve eşi olmayan programlardır. Bir çok tutmamızı bu tahlil programları sayesinde yapıyoruz. Milli bilgi lügati projesini de sürdürüyoruz. İki fazı bitirildi. Biyometrik bilgi tarih süresince kullandığımız bir bilgi cinsidir. Günümüzde bazı soyadlar da bu kayıtlardan kazanç. Biyometrik bilgi şahsın bir parçasıdır, korunması da şahsın bizzat kendisinin korunması anlamındadır. Kovid-19 salgını bundan sonra surat tanıma, ses tanıma gibi temassız arzı da natürel olarak başka bir safhaya getirecektir. İçişleri bünyesindeki biyometrik bilgilerin tehlikesiz biçimde bir araya gelmesi için bu projeyi devreye aldık. Şu anda biz İçişleri Bakanlığı bünyesinde tüm iletişimizi kendi yazılımımızla sağlıyoruz. Görüntülü, sesli konuşması, ileti atması var. Alt ve üst yazılımını kendimiz yaptık. Havelsan'la yürüttüğümüz çok ehemmiyetli bulut altı sistemi var.  İlk siparişi de bizimkiler geçecekler allahın izniyle.