Son dakika... Bakan Varank: 1 milyon lira destek vereceğiz

Son dakika... Bakan Varank: 1 milyon lira destek vereceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Uslu dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ'leri 1 milyon liraya kadar destekleyeceğiz." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının bugün haysiyetiyle "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla 3'üncü çağrıya çıktığını ve bu kapsamda KOBİ'lere 1 milyon liraya kadar dijitalleşme yardımı verileceğini bildirdi.

Bakan Varank, yazılı açıklamayla, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Takviye Programı'nın "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" çağrısını kamuoyuyla paylaştı.
İmalat sanayisinde dijital mutasyonun 11'inci Kalkınma Tasarıyı ve 2021 Seneyi Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı'nın odak alanları arasında yer aldığını belirten Varank, "Biz de dijital teknolojilerle bereketliliğin çoğalmasını, standartlara bütün geçimli ve nitelikli mahsullerin üretilmesini ve böylece KOBİ'lerimizin rekabet eforunu artırmayı amaçlarımız arasına koyduk." ifadelerini kullandı.

Varank, salgın sürecinin tam iş yapma şekillerini değiştirdiğini ve bu yarıyılda bir hayli yeni kavramın yaşama girdiğini hatırlatarak, imalat sektöründe salgınla beraber dijitalleşmenin tetiklendiğini gördüklerini kaydetti.

KOBİ'lerin iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladığını vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

"İmalat sanayimiz, artık dijital mutasyonun ne kadar ehemmiyetli olduğunu daha iyi anladı. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Takviye Programı kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme' temasıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu temayla üçüncü kere çıktığımız bu çağrımızla yeniden uslu dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ'leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin yerli yapımını ve ticarileşmesini sağlayarak eforlu bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz."

"FARKINDALIK OLUŞTURDUK"

Varank, "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temayla ilk çağrıya 2019'da çıkıldığını andırdırarak, toplamda 258 KOBİ'ye 71,5 milyon liralık yardımı onayladıklarını, 2020'deki ikinci çağrıda da çoğalan farkındalık ve arz doğrultusunda 396 KOBİ'nin 158 milyon liralık takviyeden yararlanması istikametinde karar aldıklarını bildirdi.
Söz mevzusu çağrılarla sanayide dijitalleşme mevzusunda KOBİ'lerde farkındalık oluşturduklarına dikkati sürükleyen Varank, şu bilgileri verdi:

"İlk ikisinde olduğu gibi bu yeni çağrımızda da KOBİ'lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar desteklediyeceğiz. Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ'lerin rakamını artırmayı sürdüreceğiz. Müracaatları, 17 Mayıs'a kadar alacağız. KOBİ'lerimiz çağrıya e-Devlet üzerine müracaat etebilir. Çağrı neticelerini de temmuz ayında açıklamayı tasarlıyoruz."

KALİTELİ PERSONEL VE YAZILIM YARDIMI LİMİTLERİ ARTTI

Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, ilk iki çağrıda KOBİ'lerden gelen geri dönüşleri de dikkate aldı. Uslu dijital teknolojileri geliştiren KOBİ'lerin gereksinim dinledikleri en ehemmiyetli kaynağın kaliteli personel olduğu tespitinden hareketle personel yardımı üst limitini, 90 bin liradan 300 bin liraya çıkardı. Uslu dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte edecek imalatçı KOBİ'lerin yazılım yardımı limiti de 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltildi.

İmalat Sanayinde Dijitalleşme temalı çağrıda geri ödemeli takviye meblağının yüzde 50'ye kadar olan kısmı, "erken ödeme" olarak verilebilecek. KOBİ'ler çağrı kapsamında en az 8 ay, en fazla 16 ay içinde projelerini bitirebilecek.

"Büyük Bilginin Analitik Usullerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı", "İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti", "İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri", "İmalat Sanayinde Uslu Sensör Teknolojileri", "Suni Zihne Dayalı Siber Fiziksel Uslu Fabrika Sistem ve Bileşenleri", "İmalat Sanayinde Siber Güvenlik", "İmalat Sanayinde Uslu ve Elastik Otomasyon Sistemleri" ve "İmalat Sanayinde Sanal Reellik/Artırılmış Reellik" başlıklarında 8 alandaki projeler desteklenecek.