Son dakika... Bakan Varank: Yüzde 93'le rekor artış gösterdi

Son dakika... Bakan Varank: Yüzde 93'le rekor artış gösterdi

Bakan Varank, COVİD-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşeri ve Ekonomik Etkileri, Sorunlar ve Çözümler oturumunda açıklamalarda bulunuyor. Varank açıklamasında online alışverişin artışıyla ilgili,…

Bakan Varank'ın izahlarından notlar; 

İstanbul'un nüfusu ilk sefer düşmüş oldu. Bu dahi Covid 19'un nasıl bir tesire sahip olduğunu gösteriyor. Yüzde 8 olan haneden çalışma oranı yüzde 25'e yükselmiş vaziyette. Bilhassa beyaz yakalı çalışanlarda bu artışın yaygın olacağı görülüyor. Bu da göçü tetikliyor. Online alışveriş de arttı. Kredi kartıyla alışveriş yüzde 60'ı artmış vaziyette. E-ticaret ise yüzde 93 rekor artış gösteriyor. Benzer örnekleri turizme kadar pek çok alana yaymak olası. Yeni normale uyum sağlayanlar yeni dönemin kazananı olacak.

Ekonomiden fertler arası ilişkilere kadar bir hayli sosyal ve toplumsal teorinin yine tasarlandığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Aşı çalışmaları umut verse de daha salgın bitmiş değil. Yerli ve ulusal solunum aletimizde hızlı imalata geçtik. Bir bölümünü ya ihraç ettik veyahut ihtiyacı olan ülkelere gönderdik. Reform paketleriyle ülkemizi daha cazip hale getireceğiz. KOSGEB ve TÜBİTAK'la destekler sağladık. Esnemeler yaptık. Teşvik ve destek siyasetleri geliştirdik. Projelere destek sağladık. 

Stajyer araştırmacı burs programında 300 bin bursiyer sağladık. Şu anda Türkiye'de 1500 lisans düzeyindeki gencimiz stajyer olarak istihdam ediliyorlar. Yerli ve ulusal aşı çalışmalarına liderlik ediyoruz. 

Teşebbüsçü bilgi sistemi kurduk. Bu sistemde tüm işletmelerin bilanço ve gelir tablosu gibi finansal verileri, sosyal güvenlik kayıtlarını biz bir araya getirdik. Akademisyen ve araştırmacılarımız bu verilerle çalışabilirsiniz. Nitelikli analizler yapabilirsiniz.