Son Dakika: Beşiktaş'ta Önder Karaveli sözleşmeyi imzalıyor... Ahmet Nur Çebi'den hakem tepkisi: 1 yıl cezaysa ceza!

Son Dakika: Beşiktaş'ta Önder Karaveli sözleşmeyi imzalıyor... Ahmet Nur Çebi'den hakem tepkisi: 1 yıl cezaysa ceza!

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Teknik Direktör Önder Karaveli, basın buluşması tertip ediyor.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Teknik Direktör Önder Karaveli ve Atletik Direktör Ceyhun Kazancı basın buluşması tertip ediyor.

Buluşmada ilk olarak sözü alan Ahmet Nur Çebi şöyle konuştu:

Öncelikle yaşamını kaybeden Konyasporlu Ahmet Çalık'a Allah'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın. Kazanmış olduğumuz bir sezonda 3 kupa var. Bu, tarihimizde bir ilktir. İftiharlıyız. Camiamıza hayırlı uğurlu olsun.

HAKEMLERE TENKİT

Hakemlerle alakalı kasvetlerimiz devam ediyor. Ödül veriliyorsa ceza da verilmeli. Bu iş böyle olmaz. Ceza usulüyle susturuluyorsak, ceza usulüyle işini ciddiyetsiz yapan hakemlerin de cezalandırılması gerektiğine inanıyorum.

"HERKES KONUŞUYOR, KİM ÇIKAR EDİYOR?"

Fenerbahçe başkanı konuşuyor, Galatasaray başkanı konuşuyor, ben konuşuyorum, her başkan konuşuyor. Kavramadığım mevzu, bundan kim çıkar görüyor. Çıkarı olanların çıkıp 'Bizim bundan bir çıkarımız yok' demeleri gerekir. Türk futbolu için hakemlerin ne kadar ehemmiyetli olduğunu öğreniyoruz. Sahada hakı dağıtıyorlar. Hakemlerin tek başına sahada her şeyi yapamıyor olmasından dolayı VAR hakemliği getirildi. Sahadaki hakemin pozisyon görmemesini kavrayabiliriz ama VAR hakeminin yanlış karar alması kabul edilemez.

'1 SENE CEZAYSA CEZA!'

Bazı büyük maçlara yabancı hakem verilsin dedik, genç hakemlere görev verelim dedik. Bu sözlerimizden dolayı Beşiktaş'a ceza mı veriyorlar? Yürüyen kumpasa başkaldırı edenlere ceza kesen birileri var. Dikkat etsinler. Beşiktaş'a karşı yapılan hatanın karşısında duracağım. 1 sene cezaysa 1 sene ceza. Bundan sonra artık birilerini gözlemek ismine birilerini yakan kusur yapmamaları gerektiğini hakemlere ifade etmek istiyorum. 

ÖNDER KARAVELİ TEKNİK DİREKTÖRÜMÜZDÜR

Önder Karaveli bundan böyle teknik direktörümüzdür.Önder Karaveli Öğretmenimiz büyük bir projenin bir parçası olmaya devam edecektir. Beşiktaş'ın ekonomik olarak düzelmesi istikametinde oyuncu yetiştirmeye müteveccih projeyi uygulayacağını açıklıyorum. Öğretmenimiz bundan sonra Beşiktaşımızın teknik direktörüdür ve Allah sağlık sağlık verdikçe görevine devam edecektir.

Son Dakika: Ahmet Nur Çebi: Önder Karaveli teknik direktörümüzdür Toplantıda duygusal an: Ahmet Çalık haberini aldığımda...

'NEYMİŞ GALATASARAY LİSESİ MEZUNUYMUŞ!'

Ceyhun Kazancı camiamız için talihtir. Zaman içinde ne kadar iyi olduğunu göreceksiniz. Öz kaynağa dayalı bir sistem başlattık. Kendisine güveniyoruz, camiamız da güvensin. Neymiş, Galatasaray Lisesi mezunuymuş. Biz liseden mezun olacak natürel ki. Benim lisemde Kartal Lisesi'nde herkes Beşiktaşlıydı ben de Beşiktaşlı oldum. Galatasaray Lisesi'nde Beşiktaşlı olup Beşiktaşlı kalabilmektir ehemmiyetli olan. Genç yaşta kulübümüze abone olmuştur. Bakarsınız Galatasaray Lisesi'ne misal olur da lisenin yarısı Beşiktaşlı olur. İkisiyle buraya çıktığım için çok mutluyum. Taraftarlar genelde 'Futbolu öğrenenlere teslim edin, profesyonelleşin' derler. Biz de bunu yapıyoruz. Bundan sonra tenkitlere devam ederlerse artniyet ararım.

'BİLDİKLERİ HALDE SIKINTILILIK ÇIKARIYORLAR'

Öğretmen ne olacak, öğretmen kim olacak? diye konuşuluyor günlerdir. Ben çıkıp 'Önder Öğretmen ile devam ediyorum' diyorum, hala 'Maç maç mı devam edeceksiniz' diye soruyorlar. Bildikleri halde Beşiktaş'ta sıkıntılılık yaratmaya çalışıyorlar. Kavrıyorum medya olarak para kazanmaya çalışıyor ama bunun derecesini iyi ayarlayın. Önder Karaveli Öğretmenim Beşikaş altyapısında büyük zaferlere imzalaydı, atmaya da devam ediyor. Beşiktaş artık altyapıya önemseyen bir projeyi başlatmıştır. Bunu 1 sene evvel başlatmıştık. Rize maçında kadroya alınan 9 genç oyuncumuzun yanında bekleyen de 9 oyuncu var. Başlattığımız proje meyve vermeye başladı. Bu meyvelerden yararlanacağız. Rize maçında bunun kanıtını yaptık. Önder Karaveli Öğretmenimiz büyük bir projenin bir parçası olmaya devam edecektir. Beşiktaş'ın ekonomik olarak düzelmesi istikametinde oyuncu yetiştirmeye müteveccih projeyi uygulayacağını açıklıyorum. Öğretmenimiz bundan sonra Beşiktaşımızın teknik direktörüdür ve Allah sağlık sağlık verdikçe görevine devam edecektir.

Daha sonra sözü alan Ceyhun Kazancı şunları söyledi:

Sayın başkan ve idare heyeti abonelerimizin teveccühlerinden dolayı teşekkür ederim. Bu görevi layığıyla yapacağım. Ben 22 senelik Beşiktaş kurultay azasıyım. Tribünlerden geliyorum. Bu göreve kazançken menajerlik ve pazarlama geçmişim var. Kazanç getiren bir müessesenin dengelelerine dominantım. Futbol sahasının içine inmek, strateji vaziyete karışmak bizim haddimize değil. Ehemmiyetli olan öğretmenin, oyuncuların ve kulübün en sağlılı biçimde yürüyeceği yapıyı oluşturmak. Bunun için de bize görev düşüyor. Altyapı projesi Türk futbolunda yeni değil. Çok kulüp bunu dile getirmiş ama devam etmemiş. Kuruluşlaşma çok ehemmiyetli bu mevzuda. Türkiye'De oyuncu yetişiyor, ehemmiyetli olan doğru zamanda doğru yolu açabilmek. Çok fazla yıldız oldu, gelip geçen genç yıldızlar da oldu. Emirhan ile tanıştı Türk futbolu. Ehemmiyetli olan onu oralarda yakalamak, kaybolan bir yıldız haline getirmemek. Daha alt yaş gruplarında oynayan oyunculara bu fırsatları vermek istiyoruz. Önder Öğretmen ile uzun zamandır bu mevzuyu konuşuyoruz. Altyapı Koordinasyon sistemiyle A ekibe daha süratli bir biçimde oyuncu kazandırmak istiyoruz. Kabiliyet olan, olasılık olan her oyuncuyu A ekibe doğru zamanda şans tanıyacağız. Onların önünü kapatmamak için transfer siyasetimizi de buna göre ayarlayaağız. Kiralık oyuncu mevzusu da var. Kiralık giden oyuncu, ebedîliğe giden oyuncu olmamalı. Yakından takip edilmeli. Misali de Kerem Kalafat oldu. Yakından takip ediyorduk ve geri çağırdık. Onun yerine natürel ki transfer yapılabilir ama ona bu kısmeti vermek altyapıdaki oyunculara da ileti vermektir.

U19 EKİBİMİZİ AYRI YAKALAYACAĞIZ

U19 ekibimizi ayrı yakalayacağız. Evvelki yaş kategorileri gibi olmayacak. Yaş kıdemiyle yükselemeyeceksiniz U19 ekibine. O ekibe girmişseniz her an A ekipte olmak için hazır olmak zorundasınız. Önder Öğretmenimiz bu işin her daim başında olacak. Kiralık oyuncuların takibi, altyapıdaki oyuncuların gelişimi, A ekibe alınması. Hepsinde bağlantı halinde olacağız. Siz 1 tane yıldız yetiştirir ve dışarıya yollarsınız, arkadan gelenin de yerini hazır etkeniz gerekli. Emirhan'ın yanına çok yenileri ilave edilecek.

SAdece altyapı değil yapacağımız mevzu. Sportif performans takımı kuruyoruz. Gelen her öğretmen, kendi sportif performans takımıyla geliyor, parçalayınca da o takım gidiyor. Kuracağımız bu takım her daim kulüpte olacak. Raporlar hep kulüpte saklanacak. Scouting departmanımızı da yeniliyoruz. Yalnızca gözle değil, tahlil kısmında da dijital yollardan besleneceğiz. Bu sistemi de kullanacağız. Caddeye atacağımız tek bir kuruşumuz yok. Bundan sonra bu biçimde yolumuza devam edeceğiz.

Son Dakika: Ahmet Nur Çebi: Önder Karaveli teknik direktörümüzdür Toplantıda duygusal an: Ahmet Çalık haberini aldığımda...

'İLHAN ÖĞRETMENİN TELEFONUMU AÇMAMASINA NEŞELENDİM, NE DİYECEĞİMİ ÖĞRENEMİYORDUM'

Ahmet Çalık ile başlamak istiyorum. Haberi aldığımda İlhan Öğretmen'yı aradım. Açmadı telefonu, çok neşelendim açmadığına. Zira ne diyeceğimi bilemiyodum. Akşam İlhan Öğretmen geri döndü telefonuma. Ona da bunları söyledim. Ahmet Çalık'ı Gençlerbirliği altyapısından bu yana takip ediyordum. Çok beyefendi, çok nitelikli bir kişiliği vardı. Allah'tan rahmet, ailesine de sabır diliyorum.

'KALBİMİN SESİNİ DİNLEYEREK YAŞARIM'

Beni bu salonda gençliğimden bu yana tanıyanlar var. Benimle bir biçimde denk gelen insanlar şunu çok iyi öğrenirler: Ben kalbimin sesini dinleyerek yaşarım. Kalbimin sesi beni doğru yola hep götürdü. Usumu ve manamı kullanırım natürel ki ama son olarak kalbimi dinlerim. Bugün nedenim de kalbimin sesini dinlememdir. Geçen sene İskenderun'da tatildeyken birisiyle tanışmıştım, sohbet ettik. Ufalayacağım an bana 'Önder Öğretmenim bence siz Türk futbolunun terli formasısınız' dedi. Çok etkilendim bu sözden. Benim Beşiktaş için adanmış bir yaşamım var. Beni bu hale Beşiktaş Özkaynak Kumpası getirdi. Yüksekokul diyen olur, altyapı diyen olur... Benim için ismi her zaman Beşiktaş Özkaynak Kumpası olarak kalacaktır. Serpil Hamdi Öğretmen'nın kurduğu bu kumpasın bir parçası olmaktan onur dinliyorum. Ben burada geçen yıl göreve başladım, geçen sene Azerbaycan'da görev yapıyordum. Mehmet Ekşi Öğretmenim bana ulaşında bana çok güvendiğini söylemişti. Birlikte çalışma sözünü o zaman vermiştim. Döndüğümde sözümü yakaladım, karşıma çıkan başka şeyler olmasına karşın Beşiktaş Özkaynak Kumpası'nde çalışmayı seçim ettim. Daha evvel de söyledim, Beşiktaş U19 ekibi, A ekibe en yakın ekip olduğu için, o ekibin başında bana görev veren, bana inanan Sergen Yalçın öğretmenimdir. Görevde olduğu sürece bize her mevzuda takviyeci oldu. Onunla Şeref Stadı'nda başlayan, Fulya'da devam eden süreçte aynı sahadaydım. Bu bir şereftir. Çok başka bir oyuncuydu. Dünyada görmediğim stilde bir oyuncuydu. Onunla çalışmak ayrıydı. Umarım bundan sonraki yaşamı da zaferle en hoş biçimde devam eder.

'EMİRHAN İLKKAN İLE 5 AYDIR ÇALIŞIYORUM'

Aslında genç oyuncu diye bir şey yoktur. Genç olup, sahada 35 yaşındaki ekip dostundan daha olgun oyuncular var. Kupa finalinde şans tanıdığımız, daha sonra da Rizespor maçında forma verdiğimiz Emirhan İlkhan var. Emirhan ile ben 5 aydır çalışıyorum. Onda en az emeğe ben sahibim belki de. Bunca sene onunla çalışan alıştırmanların emeği çok daha büyüktür. Yalnızca bir şahıs bunu üzerine almasın bu zaferi. Bir Hayli alıştırman, aşçı, masajcı... Hepsinin Emirhan üzerinde emeği vardır. Ben bu ülkenin gençlerine inanıyorum. Yalnızca Beşiktaş'ın değil, Türkiye'nin gençlerine inanıyorum. Yalnızca futbolda değil, her alanda Türk insanına inanıyorum. Emirhan'ın sahada yapabileceklerini öğreniyordum ama Emirhan'ı kupa maçında oyuna soktuğumuzda ve performansı makûs olduğunda bu kadar konuşulacak mıydı? Hayır. Ama benim için Emirhan'ın bedeli eksilmeyecekti. Ona yeniden şans tanıyacaktım. Hünerlerine güveniyorum. Rizespor maçında Ege de oyuna girecekti ancak kırmızı kart olunca daha deneyimli bir ekiple devam etmek istedik. Bir gün o da sahaya girecek, Emirhan Delibaş da sahaya girecek. Yeter ki giderekmelerini doğru yapalım, yeter ki doğru eğitimi verelim, eğlensinler, tadını çıkarsınlar... Bazen kusur yapacaklar, belki sosyal medyada bir paylaşımla kusur yapacaklar... İçimizde kusur yapmayan var mı? Ben 47 yaşıma kadar yanılgılarla geldim. Onlardan istediğim tek şey yeni kusurlar yapmaları. Aynı kusuru yine yapmamaları.

'YARIN NE OLACAK DİYE DÜŞÜNMEDİM'

Bu görev bana verildikten beri 'Yarın ne olacak' diye düşünmedim, 'Bu maçı kaybedersek ne olur' diye düşünmedim. Bana, benim için çok bedelli bir şey emanet edildi. Pamuklara sarabileceğim bir şey emanet edildi. Bu süreçte pozitif vaziyetler da yaşadık, makûs vaziyetler da. Tam bu yaşananlarda da yalnızca ben yokum. U19'dan birlikte geldiğim alıştırman dostlarım var, kuruluşlarımızda da çok büyük bir takımla çalışıyoruz. Ben o büyük takımın yalnızca bir parçasıyım. Kendi içinde çok bedelli bir parçasıyım. Siz beni nereye koyarsanız koyun. Benim birinci kimliğim Beşiktaş taraftarı olmak. Tribünde besteler söylediğimiz günleri çok özlüyorum.