Son dakika: Biden, 1915 olayları için 'soykırım' dedi

Son dakika: Biden, 1915 olayları için 'soykırım' dedi

Son dakika haberi... Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 1915 vakalarını 'soykırım' ifadesini kullandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, 1915 hadiselerine ait yazılı bir açıklama yaptı. Biden, açıklamasında, "Her sene bugün Osmanlı yarıyılındaki Ermeni soykırımında can verenleri anımsıyoruz ve böyle bir eziyetin bir daha yaşanmaması için vaadimizi yeniliyoruz. 24 Nisan 1915'ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve cemiyet liderlerinin Osmanlı eforları tarafından İstanbul'da hapsedilmesiyle, 1,5 milyon Ermeni hudut dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla vefata yürüdü." ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında, Ermenice "büyük facia" anlamına gelen "Meds Yeghern" sözcüğünü de kullanan Biden, "Biz nefretin tüm biçimlerinin çürütücü tesirlerine karşı eforlu duruşumuzu sürdürüyoruz." dedi. Biden, 1915 vakalarından etkilenen bir hayli şahsın Amerika Birleşik Devletleri dahil dünyanın bir hayli yerinde yeni yaşam kurduğunu vurgulayarak, uzun senelerdir Amerika Birleşik Devletlerindeki Ermenilerin ülkeye zenginlik kattığını vurguladı.

Ermenilerin atalarının öykülerini Amerikan topraklarına getirdiğini vurgulayan Biden, "Ermenilerin tarihine hürmet dinliyoruz. Bu acıyı görüyoruz. Tarihi tasdik ediyoruz. Bunu da kabahati birilerine yüklemek için değil, bunun bir daha asla yaşanmaması için yapıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Biden, insan haklarına hürmet dinlenen, insanların iftihar ve emniyetleri ile yaşadığı bir dünya inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, "Dünyada bir daha eziyet yaşanmasını yasaklama maksadımızı yeniliyoruz. Dünyadaki tüm insanların iyileşmesi ve uzlaşması peşindeyiz. Amerikan milleti 106 sene evvel bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere hürmet dinliyor." görüşünü paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri BAŞKANLARI "BÜYÜK FACİA, TECHİR VE KIRIM" İFADELERİNİ KULLANIYORDU

Biden’dan evvelki iki Amerika Birleşik Devletleri başkanı olan Donald Trump ve Barack Obama, vazifeye geldikten sonra mevzuya ait yaptıkları tüm açıklamada Ermenice "Büyük Facia" anlamına gelen, "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı. Amerika Birleşik Devletleri başkanları, 1993 senesinde Bill Clinton yarıyılından bu yana 1915 vakalarıyla alakalı kumpaslı olarak her sene yazılı açıklama yapıyor. 1915 hadiseleri genellikle "büyük facia, tehcir ve kırım" gibi ifadelerle betimleniyordu.