Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı!

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı!

Sağlık Bakanlığı Cemiyet Bilimleri Heyeti Abonesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, konutta koronavirüs geçirenlere çok önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, Covid-19 hastalarının bazen verilen…

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Ulus Sıhhati Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Cemiyet Bilimleri Heyeti Abonesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse tutulan bazı şahısların rehabilitasyon için verilen ilaçların dozundan sıkıntılı olarak kullanmaktan çekindiklerini söyledi. Prof. Dr. İlhan, koronavirüs ile çabanın sahada olduğunu belirterek, "Koronavirüse tutulmamak en doğrusu, çaba sahada oluyor temel. Hastalandıklarında hastalığı hafif geçirmeleri için aşı ile çabayı en iyi seviyeye getirmek olası. Tabi hastalanan yurttaşlarımız, kendi özellikleri ve hastalıklarının ağırlıklarına göre rehabilitasyon alıyorlar. Bunların bir kısım yurttaşlarımız konutta yalıtımda kalarak rehabilitasyon alırken bir kısmı sağlık kurumunda yatırılarak, bir kısmı da ağır hastalanarak yoğun bakımda rehabilitasyonlarını alıyor" dedi.

'İLAÇLAR BAKANLIK REHBERİNDE'

Prof. Dr. İlhan, rehabilitasyon için verilen ilaçlara ait, "Rehabilitasyon için verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı'ndaki kılavuzlarda tanımlanan ilaçlar. Bu ilaçların faalliği öğrenilerek yurttaşlara veriliyor. Yurttaşların bazen özellikle verilen ilaçların dozunun yüksekliğinden evham ederek ilaçları almadıklarına tanıklık ediyoruz; Fakat bu gidişat daha sonra baktığınızda yurttaşların daha ağır karmaşıklıklar ile yüzleştiklerine, ilaçlarını almayan koronavirüs hastasının konutta rehabilitasyon olup, yalnızca ilaçları alarak hastalığı atlatması ile sonuçlanabilecekken ne yazık ki ilaçlar alınmadığı takdirde sağlık kurumuna gelmesine, ağır hastalanmasına ve daha sonra yaşamını kaybetmesine neden oluyor" diye konuştu.

'ÖNERİLEN DOZDA KULLANILMALI'

Prof. Dr. İlhan, ilaçların verilen dozlarda kullanılması gerektiğine dikkat toplayarak, "İlaçları filyasyon takımı getirdiği zaman hemen alınarak başlanması gerekiyor. Bu süreçte konutta rehabilitasyon sürecinde mesele yaşayan yurttaş olursa zati filyasyon takımına erişebiliyor. Keza sağlık kurumunda da hakimiyet altında olduğu için bir mesele yaşanmayacaktır. Yurttaşlarımızın ispata dayalı olmayan bilgilerle koronavirüs ilacı almaktan bırakmaları veya ilaçları kullanmamaları tamamen yanlış bir yaklaşım olacaktır. Ölümleri eksiltmek ve tanı alanların sağlık kurumuna gitme oranını eksiltmek için kesinlikle filyasyon takımlarının getirdikleri ilaçları almak en doğru yaklaşım olacaktır. Filyasyon takımının getirdiği ilaçları filyasyon takımlarının önerdiği dozda kullanmaları gerekiyor" dedi.