Son dakika... Bitcoin zirvesinden çok uzaklaştı! 9 günde 133 bin lira kaybettirdi

Son dakika... Bitcoin zirvesinden çok uzaklaştı! 9 günde 133 bin lira kaybettirdi

Kripto para üniteyi Bitcoin görüş olduğu tarihi doruğu olan 64 bin 813 dolar seviyesinden süratle 49 bin dolara kadar geriledi. 9 gün evvel tarihi doruğunda hareket eden Bitcoin takribî olarak…

Analistlerin "maliyet düzenlemesi" ya da "Amerika Birleşik Devletleri aidat kanununda farklılık teşebbüsleri" gibi sebeplerle açıkladığı büyük satışlara bağlı olarak Bitcoin 50,000 dolar hududun altında kalırken, tüm piyasalardaki toplam hacim de 1.81 trilyon dolara kadar geriledi.

Analistlere göre, kripto para piyasalarındaki düşüşün sebepleri arasında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın anapara hasılatı ödentisini çoğaldırmak için Kongre'ye bir öneri sunacağı dedikoduları da bulunuyor. Buna göre Biden, anapara hasılatı vergilerini çoğaldırırsa, yatırımcılar, şu anda ödemeleri gereken ödentinin iki katını ödemek zorunda kalacak.

Son 24 saat içinde 48,805.28 ve 51,010.05 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 1.01 düşüşle 49,716.25 dolara inerken, ünitenin haftalık kaybı yüzde 15.63 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, takribî 11 milyar dolar düşüşle 929.06 milyar dolara geriledi.

Bitcoin 14 Nisan tarihinde 64 bin 813 dolar seviyesini görmüştü. Bu tarihten sonra düşüşe geçen Bitcoin yalnızca 9 günde 16 bin dolar ortamında kaybettirdi. Türk Lirası karşılığı olarak da takribî olarak 133 bin liraya denk geliyor.

Thodexin sahibi Faruk Fatih Özer Interpolün listesindeki 30. Türk olduThodex'in sahibi Faruk Fatih Özer Interpol'ün listesindeki 30. Türk oldu!


Kripto para piyasalarının ikinci büyük üniteyi Ethereum da son 24 saatte yüzde 5.23 düşüşle 2,193.57 dolara gerilerken, haftalık hasılatı yüzde 1.39 seviyesindeydi ve ünitenin piyasa hacmi de 253.54 milyar dolar seviyesine geriledi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük üniteyi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 6.68 düşüşle 487.77 dolara gerilerken, haftalık hasılatı yüzde 1.47 seviyesindeydi ve ünitenin piyasa hacmi de 74.83 milyar dolara geriledi.

Tüm piyasalarda toplam hacim de, 1.81 trilyon dolar ile geçen hafta indiği 2 trilyon doların altında kaldı. Kripto para piyasalarına müteveccih müessesesel alakanın çoğalmasının ardından yaşanan süratli tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk defa 7 Ocak’ta 1 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar ve 10 Nisan’da 2.0 trilyon dolar hududunu aşmıştı.


Kripto para piyasalarına gelen satışların tesiriyle, son 24 saatte azami hacimli 100 üniteden 89 ünitenin kıymeti düşerken, ilk 10 üniteden dokuzu düşenler arasındaydı.

Toplam 9,439 kripto para ünitesinin operasyon gördüğü 368 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 51.1’ini Bitcoin, yüzde 14’şanı da Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik operasyon hacmi de 133 milyar dolar seviyesindeydi.

Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği’nden FINTR yapılan açıklamada, kripto sektöründe yapılacak regülasyon evvelinde, sektörde faaliyet gösteren müesseselerin dinlenmesi istendi. FINTR açıklamasında, azaları arasında dünya ve Türkiye'den kripto borsalarının yer aldığı belirtilerek, kripto sektörü için teklifler şöyle sıralandı:

"İlk teklifimiz hem firmaların hem de kullanıcıların haklarını gözetmek emeliyle tertip etmelerin yapılması ve lisanslamaya gidilmesi güzergahındadır. Burada kritik olan alakalı otoritelerin regülasyon çalışmalarında pazardaki oyuncuların görüşlerini almadır. Sivil Toplum Kuruluşular üzerinden bir geri bildirim mekanizması kurgulanabilir. Regülasyon sürecinde yurtdışındaki galibiyetli misallerin araştırılması ve Türkiye'ye uyarlanması maksadımız olmalıdır.

Thodexin sahibi kripto Faruk Fatih Özer koruma tutmuşThodex'in sahibi kripto Faruk Fatih Özer koruma yakalamış


Lisanslama çok ehemmiyetli bir adım. Bu sayede regülasyonun koşullarını yerine getiremeyen ’merdiven altı’ olarak deyim edilebilecek işletmelerin ayıklanması ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi olası olabilir.

Kripto borsaları hacim ve kullanıcı rakamına göre sınıflandırılabilir; bu sınıflandırmaya göre güvence kriterleri, BT yeterlilikleri, sorgulama süreçleri belirlenebilir.

Kripto borsaları için eforlu anapara yapısı koşulu yeniden ehemmiyetli başlıklardan biri olmalıdır. Kripto para müesseselerinin üst yönetimi seçilirken muhakkak kriterlere geçim, belirlenmiş idareyici seviyelerine Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama ve doküman lüzumluluğu gibi koşullar getirilebilir.

Bunlara ek olarak, MASAK mevzuatı istikametinde eforlu Kimlik Tanıma KYC teftişi oluşturulması lüzumluluğu getirilmesi hem firmaları hem de kullanıcıları gözetecektir. Ayrıca lisanslanan kripto borsalarına bağımsız teftiş lüzumluluğu getirilerek güvenlik alanı genişletilebilir.

FINTR olarak, Avrupa Birliği lisans süreçleri ve öteki ülke misalleri mevzusunda bilgi paylaşmaya ve regülasyon müesseselerimizle işbirliği yaparak kullanıcılar için güvenliğin öncelikli olduğu bir çerçeve oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara