Son dakika... Bitcoin'de sert düşüş! Trump etkisi var

Son dakika... Bitcoin'de sert düşüş! Trump etkisi var

Kripto para üniteyi Bitcoin derlenme adımlarında galibiyetli olamıyor. 64 bin dolardan 29 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin bugün de sert satışlarla karşılaştı.

Kripto para ünitelerine olan güven sarsılmaya başladı. Ayı piyasasına giren kripto paralarda sert satış dalgaları görülürken Bitcoin her derlenme atağında sert satışlarla karşılaşıyor.

Bitcoin'e karşı olan tavır sebebiyle yatırımcılar sıkıntılılık içine girerken piyasaları speküle eden milyarder iş adamı Elon Musk da yorumlarda bulunuyor. Musk, geçtiğimiz ay Tesla arabaları Bitcoin ile satmayacağını, kripto para madenciliğinin yeşil enerji ile yapılması gerektiğine dair olumsuz yorumlarda bulunmuştu.

Çin ise her fırsatta Bitcoin'i menetmek istediğini dile getiriyor. Bununla beraber İran, kripto para madenciliğini bir müddetliğine yüksek enerji tüketimi sebebiyle menetti.

TRUMP DA BITCOIN'DEN HOŞLANMIYOR

Amerika Birleşik Devletleri daha önceki Başkanı Donald Trump, "Bitcoin'den sevmiyorum. Bana sahtekarlık gibi görünüyor. Dünyanın para üniteyi dolar olarak kalmalı. Kripto paralarda çok yüksek regülasyonlar olması gerektiğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu. Trump'ın açıklamalarının ardından Bitcoin'de sert satış dalgası görüldü.

SEC DE BITCOIN'DEN RAHATSIZ

Amerika Birleşik Devletlerinin Sermaye Piyasası Kurulu olarak öğrenilen SEC'in Tesla'nın Bitcoin'i ödeme usulü olarak kabul etmesini kabullenmek istememesi de satışlarda tesirli oldu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın da kripto para kullanımı mevzusunda kurmaylarından bilgi istediği öne sürüldü.

TARİHİ DORUKTAN YÜZDE 50 UZAKLAŞTI

Bitcoin güne 34 bin 449 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 32 bin 469 dolar, azami 34 bin 631 dolar seviyesini gördü. 14 Nisan'da Bitcoin 64 bin 813 doları görmüştü. Böylece bugün itibariyle Bitcoin tarihi doruğundan yüzde 50 oranında uzaklaşmış oldu.

DEVLER TEPİŞİYOR

Milyarder iş adamı Elon Musk ve daha önceki arkadaşı Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Birbirlerini takipten çıkan ikilinin arasına para girdi. Kripto paralar mevzusunda spekülatif açıklamalar yaparak milyonları etkileyen Musk'ın tutumlarını doğru bulmayan Zhao, sosyal medyadan daha önceki arkadaşına imalı tweetler atıyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara