Son dakika... Burkina Faso'da kanlı saldırı: Ölü sayısı 160'a yükseldi

Son dakika... Burkina Faso'da kanlı saldırı: Ölü sayısı 160'a yükseldi

AFP'de yer alan son dakika haberine göre Batı Afrika'da yer alan Burkina Faso'da bir köye tertip edilen silahlı hamlede can verenlerin rakamı 160'a yükseldi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, cumayı cumartesiye bağlayan gece, kuzeyde yer alan Sahel bölgesindeki Yaghga köyüne tertip edilen terör atağında yaşamını kaybedenlerin rakamı 160'a yükseldi.

Ağır yaralıların fazla olması sebebiyle ölü rakamının çoğalmasından kaygı ediliyor.

Cumartesiden başlayarak 3 günlük milli yas bülten edilen ülkede hamleye ait bir hayli beynelmilel kuruluştan da kınama geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "pespayece" olarak belirlediği atağı şiddetle ayıplarken, beynelmilel cemiyetin bölgede terörle çaba eden devletlere takviyesini artırması çağrısında bulundu.

 

Avrupa Birliğinden yapılan açıklamada da bu "vahşice" atağın hiç olmadığı kadar güçlü biçimde ayıplandığı belirtilerek, Burkina Faso'nun terörle gayretine destek yinelendi.Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara da atağı ayıplayarak, Burkina Faso ulusuyla dayanışma iletiyi verdi.

Burkina Faso, Sahel bölgesinde faaliyet gösteren El Kaide'ye bağlı grupların tertip ettiği terör hamlelerinin sık sık hedefi oluyor.

Birleşmiş Milletler bilgilerine göre, sivil ve askerleri hedef alan hücumlar sebebiyle 1,1 milyon şahıs ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.