Son dakika... CDC Omicron raporunu yayınladı

Son dakika... CDC Omicron raporunu yayınladı

Son yarıyılda dünyanın bir numaralı ortak gündemi haline gelen Omicron ile alakalı merakla beklenen rapor yayınlandı. CDC'nin raporu sonrası dünya deyimi caizse rahat bir soluk aldı.

2 yıldır yaşamımızda olan koronavirüs Kovid-19 son yarıyılda Omicron varyantı ile gündemde.

Daha bulaşıcı olduğu tanımlanan ve bu surattan dünya genelindeki hadise çoğalışının bir numaralı nedeni olarak gösterilen Omicron ile alakalı merakla beklenen rapor yayınlandı.

Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC Omicron varyantının öteki Kovid-19 suşlarından ehemmiyetli miktarda daha az şiddetli olduğunu doğruladı.

CDC tarafından açıklanan bilgilere göre, Omicron varyantının vefata neden olma ihtimali Delta varyantından yüzde 91 daha az

Aynı rapora göre, Omicron'un sağlık kurumuna uyuyuşa neden olma ihtimali yarı yarıya, yoğun bakım birimine girme ihtimali ise yüzde 75 daha az.

Gözden KaçmasınSon dakika... Bill Gates sessizliğini bozdu Flaş çip yanıtıSon dakika... Bill Gates suskunluğunu bozdu! Flaş yonga yanıtıHaberi görüntüle

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky son yarıyılda yaşanan vefat oranlarındaki çoğalışın ise Delta kaynaklı olduğunun altını çizdi.

HER 100 ENFEKSİYONDAN 98'İ OMICRON

Öte yandan Amerika Birleşik Devletlerindeki faal koronavirüs hadiselerinin yüzde 98'inin Omicron kaynaklı olduğu belirtiliyor. Başka bir deyişle Omicron baskın varyant olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

DAHA BULAŞICI AMA DAHA HAFİF!

İlk belirtiler de Omicron'un Delta ve Wuhan versiyonlarına mukayeseyle daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu istikametindeydi.

Gözden KaçmasınSon dakika... Omicron etkisi: En yaygın semptomlar değiştiSon dakika... Omicron tesiri: En yaygın semptomlar değişti!Haberi görüntüle

Omicron varyantının daha düşük şiddette izlemesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron'un üst solunum yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla zarara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada öteki varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu.

Ağır hastaların akciğerlerinde genellikle bu mesele ortaya çıkıyordu.