Son Dakika: Cem Bölükbaşı Formula 2'de yarışacağını açıkladı!

Son Dakika: Cem Bölükbaşı Formula 2'de yarışacağını açıkladı!

Ulusal sporcu Cem Bölükbaşı, gelecek sezon Formula 2'de gayret edeceğini açıkladı.

Ulusal sporcu Cem Bölükbaşı, gelecek sezon Formula 2'de yarışacacağını resmen duyurdu.

Tertip Edilen basın buluşmasında konuşan Cem Bölükbaşı, "Çok değişik bir yarıyıla başlıyoruz. Bizim için çok ehemmiyetli bir gün. Son 2 ayda uykularımızın kaçtığı çok oldu. Formula 2 Abu Dabi testleriyle başladı her şey. İlk kez bindiğim bir araba oldu. Çok süratli bir sene oldu. Formula 3 Asya ilk katıldığım tek koltuklu yarıştı. 3-4 yılda F3'ten F2'ye çıkışlar oluyor genelde. Bizim için çok süratli bir süreç oldu." dedi.

Cem Bölükbaşı ayrıca "Bu yıl, 2022 sezonunda FIA Formula 2 Dünya Şampiyonası'na katılacağım. Resmi olarak söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

"BENZİNCİDE DAHİ SORUYORLARDI"

Açıklamalarına devam eden galibiyetli sporcu, "Uzun zamandır bana çok soruluyordu. Benzincide dahi görenler soruyordu. 1 hafta evvel imzalar atıldı. Bizim için çok büyük bir adım. Formula 1 bu sezon 23 yarış olacak. 14 yarışta biz olacağız. Formula 2'nin en uzun takvimi. Çok uzun bir sezon bizi bekliyor." diye konuştu.

"BELKİ DE SANALDAN GELİP F1 KAPTANI OLAN İLK BİREY OLACAĞIM"

Ehemmiyetli bir seviyeye yükselmesine rağmen daha her şeyin başlangıcında olduğunu belirten Bölükbaşı, "Kısa bir zaman da olsa çok uzun bir yol aldık. Dijitaldeki öğrenilirliğim Formula 1'in de dikkatini çekti. Onlar da çok etkilendi ve takip etti bu vaziyeti. Espor'dan gelip Formula 2'ye çıkan ilk kaptan oldum. Öykü olarak onların da ilgisine sürüklüyor bu. Belki de sanal dünyadan gelip tarihin ilk Formula 1 kaptanı olacağım. Bu seviye çok büyük bir adım ama daha başlangıç. Daha çok başındayız. Müsabakayı hoşlanıyoruz. Çok stresli olsa da yarış haftaları çok neşeli." dedi.

Son Dakika: Cem Bölükbaşı Formula 2de yarışacağını açıkladı

"ÇOK UZUN BİR SEZON BİZİ BEKLİYOR"

Formula 2 için hazır olduğunu ifade eden ulusal sporcu, "Ailemin çok sesli şikayetleri olmadı, derslerime yansımadığı sürece neyi beğeniyorsam yapmamı söylediler. Mektebe gitmeden uyanıp idman yapıyordum. Kulaklığım takılıydı ama simülasyon çok ses çıkardığı için onlar da uyanıyordu. Formula 2 için hazırım. Fiziksel idmanlar çok ehemmiyetli. Formula 2'de yarışıyorum ama Formula 1'e hazırlanıyormuş gibi çalışmalar yapmam gerekli. Elimize bir fırsat geldi ve dünyada sadece 22 şahısız. Hepimiz Formula 1 hayali peşinde koşuyoruz. Formula 3 Asya Şampiyonası'na da katılacağım. Formula 1 lisansı için toplamam gereken lisans puanları var. Formula 2'deki sprint yarışları da sayarsak toplam 43 yarışa çıkacağım. Çok uzun bir sezon bizi bekliyor." ifadelerini kullandı.

Menajeriyle işbirliğinin başlangıç macerasını anlatan Cem Bölükbaşı, "Menajerim Temuçin Ünalp ile bana monitör alması için ileti atmamla beraber tanıştım. 3 yıldır birlikteyiz. Bana aldığı monitör markası daha sonra bizim sponsorumuz oldu." dedi.

"EN BÜYÜK YATIRIM SİMÜLASYONA YAPILIYOR"

Motor sporları ve Formula 1'de simülasyonun önemine vurgu yapan galibiyetli kaptan, "Şu anda tam Formula 1 ekiplerinin ve kaptanlarının en büyük yatırımları simülasyon sistemlerine oluyor. İlk ayarlar simülasyonda yapılıyor. Vasıtada daha az idman ünsünüz var. Cuma günü taşıta oturduğunuzda tam ayarlar simülasyona göre yapılıyor. Hamilton da bu sezon bir açıklamasında; "Daha evvel çok simülasyon kullanmıyordum ama bu sezon yoğunlaştım" dedi. Benim simülasyondan gelişim bu nedenle ehemmiyetli. Bir kaptanın simülasyonda iyi olması ehemmiyet taşıyor." diye konuştu.

"YOĞUN BİR ÇALIŞMA TEMPOSUNDAYIZ"

Sual: 2021 Ocak'tan 2022 Ocak'a kadar neler değişti ve büyüdü?

Cem Bölükbaşı: Her şey çok süratli büyüdü. Formula 3 Asya'ya giderken Formula 2'yi kastediyorduk. Yarış mühendisime bunu söylediğimde 'Siz kafayı yemişsiniz' dedi bize. Richard 2020 Formula 3 Asya Şampiyonunun yarış mühendisiydi. Bana verildiğinde 'Ben şampiyonun mühendisiydim şimdi bana esporcuyu verdiniz' demiş. Şimdi sezon süresince birlikteyiz. F3 Asya'dayken de F2 önerileri gelmişti ama Richard 'Paran olsa da buna izin vermem zira hazır değilsin' dedi.

Sual: Formula 2'de daha teknolojik bir vasıtada DRS ve pit-stop tecrübeyi yaşayacaksın. Bunlara hazır mısın? Neler bekliyorsun?

Cem Bölükbaşı: Taşıtın farkındansa çok değişik ayrıntılar ve teknolojiler devreye giriyor. Pit takımının 2 saniyede lastikleri değiştirdiğini görüyorsunuz. Abu Dabi'de bunun çok daha ayrıntılı olduğunu gördüm. Daha pite gelmeden direksiyondan değişik ayarlar yapıyorsunuz. Pite girince 1 cm ileride durursanız vakit kaybedebilirsiniz. Bunlarda bizim için devreye yarış mühendisim giriyor. Sezon evveli testlerde bunlara çalışacağız. Euro Formula ve Formula 3'te tek mühendisiniz var. F2'de ise 4 tane fertsel mühendis var. Ekip size bilgi veriyor, siz de ekibe bilgi veriyorsunuz. Yoğun bir çalışma temposundayız.

Sual: Formula 2 takvimine Türkiye girebilir mi?

Cem Bölükbaşı: Bu bizim en büyük hayalimiz ama buna ben karar veremem. Bir şey de söyleyemiyorum. Bu sezon takvim belirli ama gelecek seneler için gridde bir Türk kaptanın olması tesirli olabilir.

"İDOLÜM ALONSO"

Okay Karacan'dan sual: Onur dinlediğimizi söylemek istiyorum. Dünyanın en büyük kumpanyasında F1'in destek yarışında sen olacaksın. Süratlisin, mertsin, korunmalarında çok manalı yapıyorsun ve her şeyden ehemmiyetli süratli biliyorsun. Formul1 1 kaptanlarının idolleri vardır. Senin idolün var mı? Kim?

Cem Bölükbaşı: Benim idolüm Fernando Alonso. Ufaklığımda izlediğim, sonrasında da yakın temasta olduğun bir kaptan. Gerçeğinde her F1 kaptanı benim için idoldür. Heposi dünyanın en iyi 20 kaptanı. Alonso'ya özel bir bağım var. Abu Dabi'de de kendisiyle görüştüm. Yıla padokta olacağımı söylediğimde çok neşelendi.

Sual: En çok yarışmak istediğin pist hangisi?

Cem Bölükbaşı: Bakü'yü ve Monaco'yu çok merak ediyorum. İstanbul Park'ta hiç yarışmadım, hayalim diyebilirim. Soksk pistleri çok heyecanlandırıyor.

Son Dakika: Cem Bölükbaşı Formula 2de yarışacağını açıkladı

EREN ÜÇLERTOPRAĞI: "CEM'E PARASAL MANEVİ DESTEK SAĞLAYACAĞIZ"

Türkiye Araba Sporları Federasyonu TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı da yaptığı açıklamada "Cem'i tebrik ederim. Tebrik edilmesi gereken başta ailesi. Bu maceraya inanmaları, ardından Temuçin'in ve sponsorların inanması bunu hakikate dönüştürdü. Biz Türkiye'de çok organizasyonlar kumpasladık. Başta Formula 1 olmak üzere... Ama her organizasyon sonrası içimiz buruktu, burada bir Türk olmadığı için üzülüyorduk. Cem'in marifetine ve ileriye dönük projeksiyonuna çok inanıyoruz. Parasal manevi destek sağlayacağız. Cem çok ehemmiyetli bir yola çıkıyor, buradaki yardımı müesseseler ve işletmeler için sağlamalıyız. Cem'e daha fazla destek olmamız gerekli. Allahın İzniyle Cem Formula 1 için emin adımlarla ilerlerken arttan gelen genç sporcular için de bir yol olacak. En iyisini yapacağına vicdandan inanıyoruz." diye konuştu.

Formula 2'yi de Türkiye'ye getirmek istediklerini belirten Üçlertoprağı, "Son iki yıldır fırsatları değerlendirerek takvime girdik. Bu sezon takviminde yokuz ama Omicron'un tesiriyle yine girme bahtımız olabilir öğrenmiyoruz. Şayet F1 kazançsa F2'nin de gelmesi için üzerimize ne düşüyorsa diplomatik olarak elimizden geleni yaparız." dedi.

CEM BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Motorsporları kariyerine kartingle başlayan Cem Bölükbaşı, Michael Schumacher Karting Akademisi'nde eğitim aldı.

Parasal olanaksızlıklar ve sponsor beceriksizliği nedeniyle hayallerini erteleyen Cem Bölükbaşı, ardından Formula 1 E-Spor aktifliklerine katıldı. Dijital yarışlarda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine sürükleyen ve 2018'de 80 bin birey arasından ilk 20'ye giren Cem Bölükbaşı, 2018'de Borusan Otomotiv'in GT İvedisi ekibine katılarak asıl pistlere geri döndü.

İlerleyen senelerde hem Espor hem de pist yarışlarında gayret eden Cem, muhtelif zaferler elde etti. 2020'de, Formula 3 Asya İvedisi'nde gayret etti. Sosyal medyadaki aktifliğiyle bu serinin izlenmesinde çoğalış oldu.

Pistte de galibiyet elde ederek çaylaklar arasında üçüncü oldu. 2021'de muhtelif kategorilerde müsabakalara katıldı. Avrupa dayanıklılık şampiyonasında gayret edip 2.'likler kazandı. Daha sonra Euro Formula Open'da yarıştı.

Macaristan, İtalya gibi yarışlarda zaferler elde etti. 15 yarışa katılıp 8 defa podyuma çıktı ve 2 yarış kazandı.

FORMULA 2 NEDİR?

Formula 1 ile çoğu pistte birlikte koşulan, 14 hafta süresince Formula 1 yarışları evvelinde koşulan bir yarış cinsi. Sezonu 14 yarış sürüyor. Burada galibiyetli olan ve Formula 1 ekiplerinin dikkatini sürükleyen kaptanlar, ileride Formula 1 vasıtasında koltuk bulabiliyorlar.