Son dakika... Çiftlik Bank davasında yeni gelişme: 'Tosuncuk' ve ağabeyi hakkında karar

Son dakika... Çiftlik Bank davasında yeni gelişme: 'Tosuncuk' ve ağabeyi hakkında karar

Çiftlik Bank ana davasında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve abiyi Fatih Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mehmet Aydın, korunmasında "Medyanın kışkırtmasıyla müştekiler yaptıkları

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen 3 ayrı mahkemeye tutuklu maznunlar Mehmet Aydın ve abiyi Fatih Aydın, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle SEGBİS bağlandı. Tutuksuz maznunlar Niyazi Karakoç ve Cafer Çolak’ın da katıldığı mahkemede, maznun avukatları hazır bulundu.

FİRMANIN İÇİNİ BOŞALTTIĞIM İDDİASI TAMAMEN MEDYANIN KIŞKIRTMASI

Tutuklu maznun Mehmet Aydın, "Müştekilerin tamamı paydaşı olduğum hayvancılık anonim firmasıyla ticari bir kontrat yapmıştır. Kayyum ceddilene kadar ödemeler yapılmıştır. Kayyum soyulduktan sonra 90 iş günü içerisinde müştekilere parası iade edilecekken firmaya el konulduğu için ödeme yapılamamıştır. Medyanın kışkırtmasıyla müştekiler yaptıkları şikayet suratından firmaya el konulunca ana para iadelerini basitlikle alacakken paralarını da alamamışlardır" ifadelerini kullandı.

"ASLA İNSANLARI ALDATMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCEM OLMADI"

Fatih Aydın, "Firmanın içini boşalttığım iddiası tamamen medyanın kışkırtmasıdır. Firmanın mülk varlığı bedelleri devamlı çoğalış göstermiştir. Asla insanları aldatmak, onlara hasar vermek gibi bir düşüncem olmadı. Masumum, tahliyemi arz ediyorum" biçiminde konuştu.

Fatih Aydın kaçak maznun Osman Naim Karakaya’nın Uruguay’da bu kabahatlerden suçlandığını ve ceza aldığını iddia ederek "Ben ise ceza almadım. Bu hususun göz önünde bulundurulmasını arz ediyorum" dedi.

Son dakika... Çiftlik Bank davasında yeni gelişme: Tosuncuk ve ağabeyi hakkında karar

"MASUM OLDUĞU ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Mehmet Aydın’ın avukatı Mehmet Keske, laf alarak müvekkilinin eyleminin dolandırıcılık faaliyeti içerisinde olmadığını, ticari bir faaliyet içinde olduğunu öne sürdü. Avukat Keske, "Duruşmanın ayrıntılı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu sonuçta müvekkilimizin masum olduğu ortaya çıkacaktır" biçiminde konuştu.

Kaçak maznun Cengiz Samur’un avukatı Behlül Kıroğlu ise müvekkilinin Amerika’da yaşadığını kaydolarak maznun Samur’un istinabe yoluyla korunmasının alınmasını arz etti.

TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM ETTİ

Ara kararını açıklayan duruşma kurulu, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Kaçak maznun Cengiz Samur’un beyanının istinabe yoluyla dinlenilmesi arzının kabulüne karar veren kurul, bilirkişi raporunun hazırlanmasının beklenmesine karar verdi. Mahkeme ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 değişik iddia belgesinde, toplam 1’i kaçak 48 maznundan 18'inin teşkilat idareyicisi, 23'ünün teşkilat abonesi ve 7'sinin de teşkilata destek eden konumunda olduğu belirtiliyor. İddia Belgesinde toplamda 4 bin 449 birey de "müşteki" olarak yer alıyor.

Aralarında Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 teşkilat idareyicisinin bulunduğu "Kabahat işlemek emeliyle teşkilat kurma ve idareme", 3 bin 672’kere "Bilişim sistemlerini vasıta olarak kullanmak suretiyle kaliteli dolandırıcılık" yeniden 3 bin 672’kere Ticari firmaların faaliyeti kapsamında kaliteli dolandırıcılık” ve “Kabahatten kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” kabahatlerinden toplamda 25 bin 39 seneden 83 bin 446 seneye kadar mapus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

23 maznunun “Kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata aza olma”, “Kabahatten kaynaklanan mülk varlığını kıymetlerini aklama” kabahatlerinden 4’er seneden 10’ar seneye kadar, 7 maznunun ise “Kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata destek etme” ve “Kabahatten kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” kabahatlerinden 4’er seneden 10’ar seneye kadar mapusu arz ediliyor.

Bunun yanı gizeme Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart’ta görülen celsesinde 48 maznundan 28’inin dosyasının davanın kaliteyi dikkate alınarak bu dosyaların bölmesine ve yapılan suçlamada da 28 maznunun ayrı ayrı salıverilmelerine karar vermişti.