Son dakika: Çin'den flaş mRNA koronavirüs aşısı kararı

Son dakika: Çin'den flaş mRNA koronavirüs aşısı kararı

Son yarıyılda varyantları ile ismini duyuran koronavirüs için Çin'den flaş bir karar geldi. Çin merkezli Sinopharm yeni koronavirüs varyantlarına karşı mRNA tabanlı aşı geliştirdiklerini duyurdu.

Dünya iki yıldır koronavirüsün pençesinde... İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde görülen virüs son yarıyılda varyantları ile gündemde.

Baskın cins haline gelen Delta ile dünya genelindeki olay sayılarında çoğalış yaşanırken, Mu varyantının aşıları etkisiz vazgeçebileceği olasılığı üzerinde duruluyor.

Bilim dünyası 'varyantlar sonrası yeni bir aşıya gereksinim var mı' sorusunun yanıtını ararken Çin'den flaş bir adım geldi.

 

Son dakika... Dehşete düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu İşte gerçek ölü sayısıSon dakika... Korkuya düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu! İşte reel ölü sayısı

Sputnik'te yer alan habere göre, Çin merkezli Sinopharm yeni koronavirüs varyantlarına karşı mRNA tabanlı aşı geliştirdiklerini duyurdu.

Çin Ulusal Biotec Grubundan bir yetkili, Çin Merkez Televizyonu'na verdiği bir müzakerede, Sinopharm'ın halihazırda iki inaktive, bir mRNA aşısı ve bir rekombinant olmak üzere dört aşı geliştirdiğini söyledi.

Söz konusu açıklamada 'Çin Ulusal Biotec Grubu, karışık bilimsel ve teknik sorunlara sürekli çözümler arıyor. Mutasyona uğramış Kovid-19 suşlarına karşı ikinci nesil aşının araştırılması ve geliştirilmesi iyi sonuçlar verdi' ifadelerine yer verildi.

Son dakika: Çinden flaş mRNA koronavirüs aşısı kararı

mRNA aşısının yeni Kovid-19 varyantlarıyla savaşmayı kastettiğini vurgulayan yetkili, aşının muhtemel olan en kısa sürede piyasaya sürüleceğini belirtti.

Çin, Sinopharm ve Sinovac’ın geliştirdiği 2 milyar dozdan fazla çoğu inaktif olan aşı yapımı asıllaştırmıştı.

Türkiye'de de kullanılan Sinovac aşısının iki doz aktiflik oranları ise yüzde 83 olarak açıklanmıştı.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Pfizer/BioNTech bütün kullanım onayı aldıdaha fazla video için