Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10.8 milyon lira tasarruf sağlanacak

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10.8 milyon lira tasarruf sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın - Kurucaşile Yolu Açılış Merasimine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı iletişim ile katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yolun 10.8 milyon lira tasarruf…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın - Kurucaşile Yolu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar. Hayırdan başka söz, kargadan başka kuş öğrenmeyenlerin Kanal İstanbul projesine karşı çıktığını görüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan yolun 10.8 milyon lira tasarruf sağlayacağını ve 15 km kısaltacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bartın'ın Kastamonu ve Zonguldak'ın tüm ilçelerindeki hanelerindeki kardeşlerimi sevgilerimi yolluyorum. Sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet dinliyorum. Bu yolun rotayı Fatih Sultan Mehmet'in Çeşm-i Cihan diye deyim ettiği bir coğrafyadan geçiyor. Batı Karadeniz'in en nadide yerleri arasında yer alıyor. Turizm alanında tutulan ivmeye bağlı olarak bölge yurt içi ve yurt dışından ciddi rakamda turist sürüklemeye başladı. Bu meseleyi çözmek emeliyle Doğu-Batı istikametinde erişimi sağlayan 90 kmlik yolu 75 kmye düşürecek biçimde yine projelendirdik. Çakraz-Karaman köyü arasındaki kısmını bugün hizmete sunuyoruz.

10.8 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Bu rotada 267 metrelik Cumayalı viyadüğünü inşa ettik. Proje kapsamında toplam 4 adet kavşağın üretimini tamamladık. Dağlık ve külfetli bir bölgede yer alan yollarımızı çok daha geniş, rahat ve emniyetli hale getirdik. 14.9 km olan rotayı 11.8 kmye indirerek 3.1 km kısalttı. Yolun tamamının hizmete girmesiyle de yol mesafesini 15 km kısaltmış olacağız. Yol sayesinde 10.8 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Bu ehemmiyetli yapıtın inşasında katkısı olan bakanlığımız başta olmak üzere müessese, yüklenici şirket, emekçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

Biz şanlı tarihi ile uygarlığıyla, bedelleriyle büyük bir halkız. Biz geleceğe dair büyük hayalleri olan devletiz. Cumhuriyetimizin 100. seneyi olan 2023 yılına daha üretken, daha müreffeh biçimde girmek istiyoruz. 2053, 2071 vizyonumuzu kuruyoruz. 

2023 maksatlarımız ile 2053 ve 2071 vizyonlarımızda da erişime büyük umursuyoruz. Bu yatırımlara Osmangazi Köprüsü'nü Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'ni, Ovit Tünellerini ve pek çok yapıtı ekledik.

19 SENELİK YARIYILDA BİZİM DE KARŞIMIZDAYDI

Keban Barajı için kurbağalara göl yapıyorsunuz diyenler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü buradan mutlu azınlık geçecek diye yaftalayanlar, Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçağın inmediği yere havalimanı yapılır mı diye dalga geçenler geride vazgeçtiğimiz 19 senelik yarıyılda bizim de karşımızdaydı. Ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar. Hayırdan başka söz, kargadan başka kuş öğrenmeyenlerin Kanal İstanbul projesine karşı çıktığını görüyoruz. 11 sene evvel açıkladığımız bu vizyon projesini boğmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunlara aldırmıyor, çapsızlara bakmadan doğru bildiğimiz yolda ilerliyoruz. Biz tasalıyız, bu ulusa sevdalıyız. Ulus için hak için ne yaptık ne yapıyoruz diye kendimizi sineye sürüklüyoruz.

Merhum Neşet Ertaş'ın ifadesiyle aşk ile çalışanın yorulmayacağını öğreniyoruz. Allah ömür, halkımız da destek verdikçe ülkemize aşkla, şevkle hizmet etmeye devam edeceğiz. Köprüler, sağlık kurumular, yollar, tünellerle ülkemizin dört bir yanına damgamızı vurmayı sürdüreceğiz.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: YOLUN DEĞERİ 1 MİLYAR 455 MİLYON LİRA

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklaması şöyle:

İnsan, yük ve bilgi eriştirmede dev adımlar atıyoruz. Batı Karadeniz'in cennet köşelerinden 90 kmlik yolu 75 km olarak projelendirdik. 11. kmlik kesimi ayrılınmış yol standardında hizmete açıyoruz. 11.8 kmlik yolun 5 kmsi çift tüp tünel olarak yapılmıştır. Dağlık ve güç coğrafi koşullardaki yollarımızı tünel ve yollarla emniyetli hale getirdik. 14.9 km olan yolu 11.8 kmye düşürdük. Seyahat vaktini 15 dakika kısalttık. Bartın-Amasra-Kurucaşile yolunun faaliyete geçmesiyle yol 15 km kısalmış olacak. Değeri 1.455 milyon liradır.
Sanayicimiz, ihracatçımız, çiftçimiz, turizmcimiz için uzakları yakın eden yolları yaşama geçireceğiz.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın