Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB'nin kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanı geldi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB'nin kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanı geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son senelerde kuruluş kıymetlerinden uzaklaşan ve abone ülkelerin kısa vadeli siyasetlerinin tesiri altında kalan AB’nin, Ukrayna Savaşı’yla beraber kendine yeni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla ileti yayımladı. Erdoğan'ın iletisinde, " Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu'nun duyuruyu, Avrupa Birliği'ne AB adaylık statümüzün patent edildiği 1999 senesinden beri ülkemizde de "Avrupa Günü" olarak kutlanmaktadır. Schuman Deklarasyonu'nun özündeki düşünceler, tüm dünyayı deviren bir savaşın ardından Avrupa'da, ülkelerin değişikliklerini ve husumetlerini kenara vazgeçerek barış, güvenlik, kalkınma ve refah için toplanmasını sağlamıştı. AB ise geçmişten günümüze geliştirdiği ortak siyasetlerle barış projesi olmanın çok daha ötesine geçmiştir." ifadeleri yer aldı.

"AB'NİN, UKRAYNA SAVAŞI'YLA BERABER KENDİNE YENİ BİR HİKÂYE YAZMASININ ZAMANI GELMİŞTİR"

İletinin devamında şu ifadeler yer aldı:

"Son senelerde kuruluş kıymetlerinden uzaklaşan ve abone ülkelerin kısa vadeli siyasetlerinin tesiri altında kalan AB'nin, Ukrayna Savaşı'yla beraber kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanı gelmiştir. Bugün, Avrupa'nın ortasında tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu felaket, AB açısından ihtar mahiyetindedir. Şimdi, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı yarıyıldaki gibi bir dayanışmaya, işbirliğine ve en ehemmiyetlisi de vizyoner ve cesur bir bakış açısına gereksinim vardır. Türkiye, yalnızca aday ülke ve NATO Bağlaşığı olarak değil, köklü ve güçlü AB müktesebatına sahip bir ortak olarak da, mevcut alan okumaların aşılmasında somut katkı sağlamaktadır. Ukrayna'daki savaşın küresel ebatlara erişen menfi tesirleri güvenlik, göç, tedarik zincirleri ve enerji başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok alanda AB için ne denli stratejik ehemmiyette olduğunu bir defa daha teyit etmiştir. Giderek karışıklaşan dünya sahnesinde, değişikliklerimizden ziyade ortak paydalarımıza, çıkar çatışmalarından ziyade korunduğumuz temel bedellere odaklanmak ve Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek, her iki tarafın da çıkarınadır. Türkiye'nin her türlü maniye karşın sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB'ye bütün azalık süreci, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmelidir. Bu, AB'nin kendi gelecek tasavvuru, haysiyeti ve eminliği bakımından da zaruridir. Bu düşüncelerle Avrupa Gününün, ortak coğrafyamızda barış, esenlik ve dayanışmaya vesile olmasını diliyor, başta yurttaşlarım olmak üzere, tüm Avrupalıların 9 Mayıs 'Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum."