Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerin kanı üzerinden ikbal devşirmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerin kanı üzerinden ikbal devşirmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Gençlik Zirvesi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tek bir gencimizin bile heba olmasına, terörün barbar…

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları:
Sizlerin taşıtıyla ülkemizin dört bir köşesindeki gençlere selamlarımı yolluyorum. Dün 26.'ncı yıldönümünü andığımız Srebrenitsa Soykırımı'nda andığımız Boşnak kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. 26 seneye karşın kabaca katledilen  8 bin 372 kardeşimizin yarası vicdanımızı kanatmaya devam ediyor. Merhum Aliya'nın dediği gibi unutulan soykırım yinelenir. Sizler de takip ediyorsunuz Avrupa'sından Kanada'dene her fırsatta bize insan hakları, demokrasi, hürlük öğüdü verenlerin tarihindeki utanç kirleri, birer birer ortaya dökülüyor.

GENÇLERİ TANIMAK YERİNE GENCİ TANIMLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

88 azası ve 150 hissedarı ile gençlik alanında ülkemizin en abluka etici işbirliği tabanı olan bu platform yaşama geçirdiği projelerle ehemmiyetli bir boşluğu doldurmaktadır. Platform ayrıca mecmualar, yurtlar, burslarla gençlerimize eğitim yaşamlarında destek olmaktadır. Ulusal ve manevi kıymetleri koruyan Sivil Toplum Kuruluşulara müteveccih likeni harekâtlarının artttığı yarıyılda platform bünyesinde oluşturulan dayanışmayı ehemmiyetli buluyorum. Politikada da sivil toplumda da zaferin anahtarı birlik, beraberliktir. Reel efor rakamda çoklukta değil niteliktedir, kalitededir. Sivil Toplum Kuruluşuların hayırda yarışırken öbür tarafta efor birliği yapması çok kıymetlidir. Ülkemizde bir kısım medya ve muhalefet gençleri tanımak yerine genci tanımlamaya çalışıyor. Kendi o dar kalıplarına göre yaptıkları genç tanımı milyonlarca insanı yaftalıyor. Gençlerle alakalı konuşan hiç kimsenin gençlerimizi kendi meşrebince yaftalamaya hakkı yoktur. Gençleri kazanmak için evvel onları dinlemek, onlara kulak vermek, onlarla duygudaşlık gerekir. 

UFKU VE VİZYONU SARİH PIRIL PIRIL GENÇLERE SAHİBİZ

Bir müddettir ülkemizin değişik köşelerinden genç kardeşlerimizi Ulus Kütüphanesi'nde ağırlıyoruz. Şimdiye kadar politikadan dış siyasete kadar E-spor'dan teknolojiye uzanan çok geniş bir yelpazede gençlerimizle fikir teatisinde bulunduk. Diyarbakırlı genç kardeşimiz Yusuf'un davetine icabetle en son buluşmamızı Diyarbakır Sur içinde asıllaştırdık. Bir sonraki buluşmamızı allahın izniyle Erzurumlu gençlerimizle yapmayı tasarlıyoruz. Ulus olarak ufku ve vizyonu sarih pırıl pırıl gençlere sahibiz. Ne diyorlar? Ne olacak bu gençlerin hali diyerek devamlı şikayet edenlere inat bizim gençlerimiz okuyor, inceliyor, kuvvetlenen Türkiye'nin vatandaşları olarak kendilerini geleceğe hazırlıyor. Her açıdan daha ekipmanlı, özgüven ve terbiye sahibi, dava taşını gediğine koyacak bir gençlik geliyor. Kendilerine güvendiğimiz gençlerimizin galibiyet grafiği yükseliyor.  

ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ DEĞİŞİK BİÇİMDE HEM İNŞA HEM DE İHYA EDECEKSİNİZ

Türkiye'nin Gençleri 2020 araştırması 34 şehirden 8 bin 200 genci içermesi ve neticeleri itibariyle ufuk açıcı bir çalışmadır. Bu rapor yol gösterici bir mahiyettedir.  Bu tablo bize gençlerin onlar ismine ahkam kesenlerden çok daha doğru biçimde yaşamı, ülkesi ve dünyayı okuduğuna işaret ediyor. Ben sizlerden ümitliyim. Ülkemizin geleceğini değişik biçimde hem inşa hem de ihya edeceksiniz. Gençlerine sahip çıkan cemiyetler geleceklerine de güvenle bakarlar. Türkiye genelinde 9 olan gençlik merkezi rakamını 374'e eriştirdik. Spor merkezi sayımızı 3915'e çıkardık. Üniversite sayımızı 76'dan 207'ye yükselttik. Seçilme yaşını evvel 30'dan 25'e indirdik. Ardından da dedik ki biz madem ki Fatih'in jenerasyonları olarak yaşama bakıyoruz, 18 yaşında İstanbul'un fethini hakikatleştiren Fatih'in torunlarına 18 yaşında rey kullanma hakkını verelim. Gençlerin enerjisini politikaya daha da aşırısıyla yükselttik. Allahın İzniyle gelecekte daha büyük zaferlere imza atacağız.

GENÇLERİN KANI ÜZERİNDEN KENDİLERİNE İKBAL DEVŞİRMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMEDİK, VERMEYECEĞİZ

Biz son 35 yıldır binlerce evladını bölücü teröre kurban vermiş bir cemiyetiz. Tek bir gencimizin bile heba olmasına, terörün barbar dişlileri arasında yitip gitmesine gönlümüz razı değildir. Hangi nedenle olursa olsun, erişemediğimiz, elinden yakalayamadığımız her bir gencimizin sorumluluğunu vicdanımızda taşıyoruz. Gençlerin kanı üzerinden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara 19 yıldır fırsat vermedik, bundan sonra da fırsat vermeyeceğiz. Sizlerden yalnızca gayelerinize odaklanmanızı istiyorum. Her biriniz allahın izniyle çok ehemmiyetli mesullükler üstleneceksiniz. Lütfen ne kendine ne de ulusuna yararı olan muhterislerin hayallerinizi çalmasına, cesaretinizi kırmasına, enerjinizi heba etmesine izin vermeyin. Bilimde, sanatta, sporda, teknolojide çığır kalemtıraş projelere allahın izniyle sizler imza atacaksınız. Sizlerden sabırla, yılmadan inandığınız bedeller talihine çaba etmenizi istiyorum. Çanakkale Zaferi'nden 15 Temmuz destanına kadar her yerde siz vardınız, allahın izniyle bundan sonraki destanları da siz yazacaksınız. Dün kılıçla yol açan sizlerdiniz. Kalemle uygarlık inşa eden sizlerdiniz. Yarın bilgisayarla geleceğin kodlarını yazan da sizler olacaksınız.