Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Hayırlı olsun' mesajıyla paylaştı! 3 senenin yol haritasını içeriyor

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Hayırlı olsun' mesajıyla paylaştı! 3 senenin yol haritasını içeriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından önümüzdeki 3 yılın ekonomideki yol haritasını kapsayan Orta Vadeli Program'a ait paylaşım yaptı. Erdoğan paylaşımında "Orta Vadeli Programımızın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecek üç yılın ekonomideki yol haritasını kapsayan Orta Vadeli Program'a OVP ait sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolunda ehemmiyetli bir adım olduğuna inandığı Orta Vadeli Program'ın Türkiye'ye ve halka hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, programın hazırlanmasında katkısı olan tüm kamu müessese ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda ehemmiyetli bir adım olduğuna inandığım Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve ulusumuza hayırlı olmasını diliyorum.

Programın hazırlanmasında katkısı olan tüm kamu müessese ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. pic.twitter.com/oOxoUOyZJ4

— Recep Tayyip Erdoğan @RTErdogan September 7, 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Ekonominin senelik vasati 5,3 oranında gelişmesini, istihdamın senelik vasati 1 milyon 170 bin birey çoğalmasını, ihracatın 3 senenin sonunda 250 milyar doları aşacağını, program yarıyılı sonunda cari harekâtlar sarihinin ulusal kazanca oranının yüzde 1 seviyesine gerilemesini, merkezi idare bütçe sarihinin ulusal kazanca oranının yüzde 2,9 olarak hakikatleşmesini, faiz dışı balansın yüzde 0,3 aşırıya dönmesini, enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyelere inmesini öngörüyoruz. Ulusal kazancımızı bu sene 800 milyar doların üzerine, program yarıyılı sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KABİNE SONRASI FLAŞ EKONOMİ MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Buluşmasının ardından ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de dün onaylanan Orta Vadeli Program'la alakalı olarak, "Ulusal kazancımızı bu sene 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program yarıyılı sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE DEVAMLI GELİŞMESİNİ SÜRDÜRDÜ'

Geçtiğimiz yıl dünya her türlü ekonomik açıdan oldukça güç bir yarıyıl yaşadı. Krizin tesirlerini eksiltmek için genişleyici siyasetlere yöneldi. Böylesine güç bir yarıyılda Türkiye salgının negatif tesirlerine karşı son derece galibiyetli oldu. 2020 senesinde 1,8'lik sihrime kaydolarak G20 ülkeleri arasında bu zaferi elde eden bir kaç ülkeden birisi olduk. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana iç ve dış konjonktürde yaşanan tüm kasvetlere karşın devamlı gelişmesini sürdürdü. Senenin ilk çeyreğinde senelik 7,2 ikinci çeyrekte 21,7 oranında sihrime sayısına eriştik. Türkiye bu sayılarından ardından dünyada İngiltere'nin ardından 2. sırada yer aldı. Bu yarıyılda sabit anapara yatırımlarımızın %3 oranında gelişmesi oldukça neşelendiricidir. Bu yatırımlar yapım kapasitemizi artıracaktır.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Hayırlı olsun mesajıyla paylaştı 3 senenin yol haritasını içeriyor

'DÖVİZ REZERVİMİZ 118 MİLYAR DOLARI AŞTI'

İhracatımızın rekor kırmaya devam ediyor. Ağustos ayında ihracatımız 207 milyar doları aştı. Seyahat kazançlarımızın senelik %31 oranında çoğalarak cari operasyonların iyileşmesinde ehemmiyetli rol oynadı. Beynelmilel rezervlerimiz belli biçimde çoğalıyor. Döviz rezervlerimiz özellikle ana muhalefet buraya iyi baksın; 27 Ağustos itibariyle 118 milyar doları aşmış vaziyettedir. Ulusal kazancımızı bu sene 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program yarıyılı sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız. Bu senenin ilk yarısında artan istihdam 1,5 milyon şahsa çıkarak salgın evveli yarıyılını aşmıştır. Programlarımızı, amaçlarımızı aralıksız aktüelliyoruz. Önümüzdeki 3 yılın orta vadeli programımızı Resmi Gazete'de dün yayınladık. Programda temel emelimiz yüksek katma bedelleri önleyerek ülkemizin gelişmesini artıracak siyasetlere sürat vermektir.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Hayırlı olsun mesajıyla paylaştı 3 senenin yol haritasını içeriyor

ERDOĞAN AÇIKLADI! SİHRİME MAKSADI YÜZDE 9

Gelişmenin finansmanını ise yurt içi tasarruflar ve doğrudan beynelmilel yatırımlarla yapmaya çalışıyoruz. Enflasyonun tek haneli sayılara düşmesini hedefliyoruz. Sihrime Türkiye'nin maksatlarına erişmesinin temel koşuludur. Bu seneyi %9 ortamında gelişmeyle kapatmayı ümit ediyoruz. Ekonominin senelik %5,3 oranında gelişmesini öngörüyoruz. Bu gelişmenin nitelikli içerici ve sürdürülebilir olması için makro ekonomik balansları gözeden bir kalkınma modeli uygulayacağız. Sanayi sektöründe teknoloji seviyesi yüksek anapara yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz. Teknoloji odaklı sanayi atağı destekleyerek yenilikçi finansman modelleri koruyacağız. KOBİ'lerin dijital mutasyon projelerine daha çok katkı sağlayacağız. Yeşil uzlaşma eylem tasarıyı yönünde gereken adımları atacağız.

'İHRACATTA UZAK ÜLKELER STRATEJİMİZİ GENİŞLETECEĞİZ'

Program yarıyılı süresince istihdamın senelik 170 bin birey çoğalmasını, işsizlik oranının kademeli olarak gerilemesini amaçlıyoruz. Biz eforumuzu genç ve kaliteli insan kaynağından alıyoruz. Eğitim istihdam yapım ilişkisini kuvvetlendirmek için sektör işbirliklerini artıracağız. Ülkemizin beşeri anaparasını kuvvetlendirmek için mektepler arası galibiyet farkını eksilterek eğitimde fırsat denkliğini tahkim edeceğiz. Enflasyon amaçlaması uygulamasına devam ederek talep güzergahlı yapısal meselelere odaklanacağız. Transparanlık ve rekabet uygulamalı gidişatları genişleteceğiz. Ekilebilir ve sulanabilir alanların artırılması için çalışmaları hızlandıracağız. Tarım sanayi entegrasyonunu süratlendirmek kastıyla kontratlı programları genişleteceğiz. Program yarıyılı süresince ihracattaki çoğalışın devam etmesini bekliyoruz. İhracatın 2021 seneyi sonunda 211 milyar dolar, program yarıyılı sonunda ise 250 milyar doları aşacağını hipotez ediyoruz. Türkiye'ye coğrafi olarak uzak ancak ihracat potansiyeli yüksek ülkelerle ihracatımızı kuvvetlendirmek için uzak ülkeler stratejimizi genişleteceğiz. Yurt dışı lojistik merkezler üzerinden ihracatçıların potansiyel pazarlara katılımlarını süratlendireceğiz.

Program yarıyılında mali disipline kararlılıkla devam ederek kaynakların bereketli kullanılmasını temin edeceğiz. Bu sene bütçe sarihi amacımızı yıl başında %3,5 olacak biçimde revize etmiştik. Lafımızda durarak bu maksadı rahat bir biçimde tutacağız. Salgınla çaba kapsamında esnafımız, çiftçimizin tüm yurttaşlarımızın da mağduriyetine ihtimal vermeyeceğiz. Faiz dışı balansında program yarıyılı sonunda %0,3 aşırıya dönmesini bekliyoruz. Program sürecinde tüketmeleri gözden geçirmeye devam edeceğiz. Yürüttüğümüz borçlanma siyasetimizi Türk Lirası öncelikli hale getirerek Yurtiçi döviz ve altın alımını borçlanmada eksilteceğiz. Orta vadeli programımızla kamu müessese kuruluşlarımızın bütçe hazırlanmasına müteveccih legal süreci başlatıyoruz. Meclisimizden de onay aldıktan sonra da 2022 senesinde yapmayı kastettiğimiz işler için kolları sıvayacağız.

: İlginize Sürükleyebilir Whatsapp yazışmaları... Sahte aşı kartları... Kayıp ilaçlar... 3 hemşire hapsedildi!Aşısı yok... İlk kurban 12 yaşında! Korona bitmeden yeni salgınEv sahipleri duruşmaya koştu! 5 ve 10 seneyi dolan kiracılar dikkat...