Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ile görüştü

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi hakikatleştirdi. Görüşmede İsveç'in NATO'ya abonelik müracaatı ele alındı.

İrtibat Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç’in NATO’ya abonelik müracaatı ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin NATO’nun sarih kapı siyasetine bugüne kadar hep bütün destek verdiğini belirterek, ittifak içinde hem abone ülkelerin güvenliği hem de ortaklaşa güvenlik açısından dayanışmanın temel bir değer olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin, İsveç’in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki kişi ve güya kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık dinlediğini uzun zamandır dikkate getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç’teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

"İSVEÇ'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNE MÜTEVECCİH TAKVİYEYİ SON BULMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerine müteveccih politik, finansal ve silah yardımının son bulması gerektiğini vurguladı.

PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ’la çaba ettiği iddiasının hakikati yansıtmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütü PKK ve bu teşkilatın Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye’nin evhamlarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye müteveccih terörist tehdit suratından reelleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Operasyonu sonrasında korunma sanayii alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı'nın ardından Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir telefon görüşmesi hakikatleştirdi. Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve Finlandiya’nın NATO’ya abonelik müracaatı ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, NATO içinde bir bağlaşık açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir kavrayışın arkadaşlık ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve ulusuna müteveccih sarih bir tehdide karşı verdiği hukuki ve kararlı çabaya saygı gösterilmesini ve bu çabaya destek verilmesini beklemenin en natürel hakkı olduğunu ifade etti.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın NATO azalığını ele almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşme hakikatleştirdiğini belirterek, "NATO bağlaşıkları olarak Finlandiya ve Türkiye'nin birbirinin güvenliğine bağlı kalacağını ve böylece ilişkilerimizin daha da kuvvetleneceğini belirttim. Finlandiya, terörün tüm şekillerini ve tezahürlerini ayıplıyor. Yakın diyaloğumuz devam ediyor" dedi.