Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'de... 'Buradan AB'ye sesleniyorum' deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz mu?

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'de... 'Buradan AB'ye sesleniyorum' deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci sene dönümü dolayısıyla tertip edilen Barış ve Serbestlik Bayramı merasiminde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan,…

Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47. sene dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Minik Bulvarında tertip edilen "20 Temmuz Barış ve Serbestlik Bayramı" merasimine katıldı.

Buradaki konuşmasına kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Kıbrıs Türk toplumunun barış ve serbestliğe kavuşmasını sağlayan Barış Harekatı'nın 47. sene dönümünde KKTC'de bulunmaktan büyük bir onur ve memnuniyet dinlediğini dile getirdi.

Kendilerini muhabbetle bağırlarına basan Kıbrıs Türk toplumuna, Ada'da yaşayan vatandaşlara ahde sadakatleri için teşekkür eden Erdoğan, Kurban Bayramı'nı kutladı.

Bayramın Türkiye ve KKTC ile tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyen Erdoğan, "Hep beraber çifte bayram yaşamanın mutluluğu içindeyiz. 20 Temmuz, çileye son verilen, Kıbrıs Türk toplumunun istiklalini kazandığı ve adaya barışın geldiği kurtuluş günüdür. Barış Harekatı, anavatan ve garantör Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'nün her zaman yanında olduğunun simgeyidir.” dedi.

Hiç kararsız etmeden bu gayrette canlarını ortaya koyan aziz şehitleri rahmetle, kahraman gazileri minnetle andığını belirten Erdoğan, "İki sancak dalgalanır bugün kuzeyde, iki nazlı gelin misali, iki sancak dalgalanır bugün kuzeyde, bir zamanlar Türk toplumunun zincire vurulduğu yerde, bir zamanlar Türk toplumunun hunharca öldürüldüğü yerde, artık özgürüz, hürüz dermişçesine." mısralarını okudu.

"Serbestliğimizi borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, fedakarlıkları ve cesaretleri ile ulusumuzun kalbinde yerlerini almışlardır. Rabbim mekanlarını cennet, makamlarını ali, ruhlarını şad eylesin." diyen Erdoğan, egemenlik ve serbestlik gayretinin önderleri merhum Hekim Fazıl Minik ve kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet diledi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz mu''RUM TARAFI ŞIMARIK YAKLAŞIMINI SÜRDÜRMEKTE ISRARCI''

Barış Harekatı'na karar veren yarıyılın politikacılarını, 37. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin vatanperver azalarını şükranla yad eden Erdoğan, şöyle konuştu:
“Türkiye ve KKTC, Ada'da adaletli ve kalıcı bir çözüme erişilebilmesi için bugüne kadar her türlü dürüst mücadeleyi göstermiştir. Ancak Rumlar, Kıbrıs Türkü'nü azınlık olarak görme, denklik esasında çözümü yalanlama gafletinden bir cinsli uyanamadılar. 2004 senesinde Annan Tasarıyı'na 'hayır' diyen, 2017'de Crans-Montana'da masadan kalkan, iktidarı ve Ada'nın zenginliklerini yalnızca kendine hak gören Kıbrıs Rum tarafı, çözüm yolunu tıkamaya devam ediyor. Geriye doğru baktığımızda 58 yıldır süren bu anlayışın değişmediğini, Cenevre'de tertip edilen gayriresmi 5 artı Birleşmiş Milletler buluşmasında bir defa daha gördük. Rum tarafı hakikatlerden kopuk, maksimalist, samimiyetsiz ve şımarık yaklaşımını sürdürmekte ısrarcıdır. Bu yaklaşımlarını değiştirmek, kendilerini denetlemek, hakkaniyetli çözüm yolunda dürüst gayret tüketmek gibi bir amaçları da yoktur. Geçmişte hangi hedefleri taşıyorlarsa bugün de soruna aynı zaviyeden yanaşıyorlar. Şöyle azıcık derine indiğinizde içlerinde hali hazırda 1974 evveli kırımların özlemini sürükleyenler bulunduğunu görebiliyoruz. Bunlar dürüst değil."

''AB'YE SESLENİYORUM: SÖZÜNÜZÜ YAKALADINIZ MU?''

Erdoğan, Bürgenstock'ta Rumlarla Annan Tasarıyı ile alakalı görüşmelerin yapıldığını andırdırarak, "Bize laf verdiler. Verdikleri lafı yakalamadılar. Halkoylaması dediler, Güney halkoylamasına yüzde 65 'hayır' dedi ama Kuzey 'evet' dedi." diye konuştu.

"Buradan Avrupa Birliği’ne sesleniyorum, ne oldu? Siz sözünüzü yakaladınız mu?" diye soran Erdoğan, Avrupa Birliği ismine o dönemki buluşmayı Alman Verheugen'in izlediğini, kendisinin bir hayli yerde işin hakikatini anlattığını vurguladı. Fakat hiçbir zaman dürüst davranılmadığının altını çizen Erdoğan, şunları kaydoldu:
"Hep palavra. Bunlarda demokratlık yok. Avrupa Birliği mali, yönetimsel noktada Kuzey Kıbrıs'a dayanaklarını verecekti, Verdi mi? Hayır vermedi? Niçin? Bunların hayatı palavra üzerine heyeti. Dürüst değiller. Geçen gün beni arıyorlar, söyledikleri şu ‘Duyduk ki ayın 20'sinde Kuzey Kıbrıs'ta konuşma yapacakmışsın. Herhalde orada rahatsızlık verici bir konuşma olmaz.' Bunun iznini herhalde sizden alacak değiliz. Şimdi bugün ne kadar Türk düşmanı varsa, Miçotakis ile birlikte Amerika'da, belki video konferansla, toplanmak suretiyle bize yanıt teşkil edecek bir konuşmayı da onlar yapacak. Varsın yapsınlar. Biz iletimizi veriyoruz. Biz haklıyız. Haklı olduğumuz için de sonuna kadar hakkımızı korunacağız. Bunlarda demokratlık yok. Bunların hak ve serbestlik söylemleri yalnızca işlerine yaradığı yere kadar geçerlidir. Sonrasında doğrultuyu hemen daha önceki yarıyıllarına çeviriyorlar."

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz muRum tarafının haksız biçimde abone yapıldığı Avrupa Birliği'ni de bu davranışlarına alet ettiğine dikkati sürükleyen Erdoğan, "Kıbrıs Türk toplumunun kanıyla, canıyla, şehitlerinin fedakarlığıyla kurduğu devletderi bırakmasını istiyorlar. 10 senelerdir değişmeyen, kısa vakitte de değişmesi beklenmeyen bu nobran tutumun artık hiçbir kararı kalmamıştır. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği ispatlanmış modeller üzerine tüketecek bir 50 senemiz daha yoktur." dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Cenevre'de çözüm odaklı reelci bir teklif sunduğunu belirten Erdoğan, bu reelci ve yenilikçi öneriye dayanaklarının bütün olduğunu, bunu her platformda ifade ettiklerini vurguladı.

Kıbrıs ile alakalı yeni bir ziyaret sürecinin ancak 2 devlet arasında yürütülebileceğini dile getiren Erdoğan, "Bunun için de öncelikle Kıbrıs Türkü'nün egemen denkliği ile denk statüsü teyit edilmelidir. Çözümün anahtarı da budur. 'İki devletli çözüm olmaz' demek Kıbrıs Türk toplumunun egemenliğini, denkliğini, bağımsızlığını, devletini ve kazanımlarını görmezden gelmek demektir. Hiç kimse Kıbrıs Türkü'nden, müktesep haklarından, kendi devletinden, denk statüsünden, egemenliğinden bırakmasını, Rumların iradesi altında azınlık olarak yaşamayı, onların tahakkümüne girmeyi kabul etmesini beklemesin. Kıbrıs'ta, diniyle, diliyle, kültürüyle değişik, denk statüde 2 ulus ve 2 devletin bulunduğu kabul edilmeden mülakatlarda ilerleme sağlanamaz. Bu asılları temel alan bir çözüme erişilmesi artık seçimden öte, altını çiziyorum, lüzumluluktur." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve KKTC olarak izledikleri siyasetin bütün bir politik kararlılık ifadesi olduğuna dikkati sürükleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayede yerinde ve aktif adımlarla Kıbrıs sorunundaki oyunlar ve ezberlerin bozulduğunu söyledi.

"MARAŞ'TA HAYAT YİNE BAŞLAYACAKTIR"

Rum tarafının tüm karşı propagandasına karşın Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC Hükümeti'ni Maraş mevzusunda ortaya koydukları azimli duruş için tebrik eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Sayın Tatar'ın az evvel bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yine başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin faydasına olacak yeni bir yarıyılın kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden kaptan bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu mevzuya ne kadar duyarlı yanaştığını ortaya koyuyor." dedi.

 

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz mu Senelerdir atıl vaziyette kalan bu bölgenin çözümsüzlüğün değil, Kıbrıs Adası'nın huzurlu ve müreffeh geleceğinin simgeyi olacağını dile getiren Erdoğan, "Atılan bu adımlarla Maraş'ta yeni mağduriyetler oluşturulmayacak, aksine mevcut mağduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin toprağında, hakkında, malında gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hakkına el uzatamaz." diye konuştu.

Doğu Akdeniz'de hem kendi hak ve çıkarlarını hem de Kıbrıs Türkü'nün hak ve çıkarlarını gözetmekte kararlı olduklarına işaret eden Erdoğan, laflarını şöyle sürdürdü:
"Tutkumuz bölgenin huzur, barış, karar, iş birliği ve refahla anılmasıdır. Bu yönde yapıcı teklifler sunuyor, fırsatları beraber değerlendirme önerilerinde bulunuyoruz. Alakalı tüm tarafların yer alacağı Doğu Akdeniz Konferansı teklifimiz, bu güzergahtaki istemimizin tezahürlerinden biridir. Hidrokarbon kaynaklarının adilane paylaşımına dair Kıbrıs Türk tarafının iş birliği teklifi gibi bu öneri de hala masadadır ancak Kıbrıs Türkü'nün tüm iş birliği çağrılarına kulak tıkayan Rum tarafı güzde sondaj çalışmalarına yine başlayacağını duyurdu. Kimin tek yanlı faaliyetler hakikatleştirdiğinin, kimin gerginliği artırdığının idrakini beynelmilel cemiyetin vicdanına vazgeçiyorum. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak biz haklarımızı gözetmek ismine ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Ülkelerimizi tek taraflı kararlarla yolundan çevirebileceklerini sananlara diplomasi ve ekonomi başta olmak üzere her alanda asılları göstermek boynumuzun borcudur."

"BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ EN BÜYÜK EFORUMUZDUR"

Erdoğan, içeride ve dışarıda bugünkü ziyaretlerinden rahatsızlık dinleyenler olduğunu bildiklerini belirterek, "Bu etraflar, ilk günden itibaren ziyaretimizi ve şu tarihi bayram keyfimizi gölgelemek için ellerinden geleni yaptılar. Nitekim bizim bu ziyaretimiz üzerine, hemen az evvel ifade ettiğim gibi Amerika'da bir kesim, Rumlarla ilişkileri kuvvetlendirmek mazeretiyle harekete geçti. Aralarında patentli Türkiye düşmanlarının olduğu bazı adlar, güya Türkiye'nin saldırganlığına karşı Rumlara ve Yunanlılara dayanaklarını ifade etmek üzere bir konferans tertip etmiştir." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47 yıldır hala sindirilemediğinin anlaşıldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydoldu:
"Hiç kusura bakmasınlar değil 47, 147 sene de 247 sene de sürse, Kıbrıs Türk toplumu bağımsızlığından ve serbestliğinden taviz vermeyecektir. Hatta onlara bir an evvel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gelerek, hem buradaki devleti tanımaları hem de bu hoş coğrafyanın hoşluklarından istifade etmeleri çağrısında bulunuyorum. Bunun dışında ne dışarıdan verilen iletilerin ne de içeriden yürütülen teşebbüslerin bizim nazarımızda boş teneke hengamesinden öte bir değeri yoktur. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kardeşliğini örselemeye, dayanışmasını zayıflatmaya kimsenin eforu yetmez. Bizim muhabbetimiz çıkar hesapları üzerine heyeti değildir. Bizim kardeşliğimizin hamuru, şehitlerimizin kanlarıyla, gazilerimizin fedakarlıklarıyla, uluslarımızın mücadeleleriyle yoğrulmuştur. Birlik ve beraberliğimiz en büyük eforumuzdur."

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz muErdoğan, Kıbrıs'ta çözümün, barışın ve kararın esasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin politik, ekonomik ve sosyal bakımdan daha da kuvvetlenmesi, Kıbrıs Türk toplumunun refah seviyesinin ilerletilmesinin uyuduğunu dile getirerek, bu amaca erişmede bütün bir seferberlik kavrayışıyla çalıştıklarına dikkati çekti.

Bugüne kadar el birliğiyle yürüttükleri gayretleri, bundan sonra da sürdürerek, büyük çaplı projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, Mayıs'ta anavatanın suyunu KKTC'nin bereketli topraklarıyla buluşturacak Sulama Mesajım Tüneli'nin açılışını yaptıklarını andırdırdı.

"NE GEREKİYORSA KARARLILIKLA HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Değişik alanlarda Kıbrıs Türk'ünün hayatına değen projelerin açılışını da reelleştireceklerine vurgu yapan Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kalkınması, sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşturulması için ne gerekiyorsa kararlılıkla hayata geçireceğiz. Saklı, sarih tüm baskı, kısıtlama ve ambargolara karşın Kıbrıs Türk toplumunun özgüvenini devamlı artırarak, daha müreffeh yarınlara erişeceğine inanıyorum. Tam zorluklar, unutmayın, geçici, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise kalıcıdır." diye konuştu.

Mücahitler ve Mehmetçiklerin, bu topraklarda Kıbrıs Türk toplumunun geleceği için şehit olduklarını andırtan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
"Onların vazgeçtiği itimadı koruma mesullüğü hepimize düşüyor. Bu devlet, bu hoş ülke yeni jenerasyonlarla daha da kuvvetlenecek, Doğu Akdeniz'de barışın simgeyi olacaktır. Barış Harekatı'nda Kıbrıs Türkü'nün hürlüğü, egemenliği kaderine canlarını feda eden şehitlerimizi bir defa daha rahmetle, gazilerimizi de şükranla anıyorum. Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere İstiklal Savaşı'mızın kahramanlarını da rahmet ve minnetle yad ediyorum. Daha nice bayramları ve sene dönümlerini beraber kutlamayı Rabb'imden niyaz ediyorum. 20 Temmuz Barış ve Serbestlik Bayramı'mız kutlu olsun, Kurban Bayramı'mız mübarek olsun."

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz muMERASİMDEN ANEKDOTLAR

Erdoğan'a merasim alanına gelişinde vatandaşlar sevgi şovunda bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan merasimde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, merasim birliklerini sorguladı ve milleti selamladı.

Merasim, ulus dansları şovu, Yavuz Çıkarma Plajı'ndan getirilen sancakların KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunulması ve geçit merasimiyle devam etti.

Erdoğan ve Tatar, Türkiye ve KKTC sancakları ile resim sürükletti.

Merasime, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tatar'ın eşi Sibel Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Saadet Partisi Yüksek İstişare Heyeti Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Yine Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da katıldı.

Merasimde, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Başbakan Takviyecisi, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, bakanlar, milletvekilleri, KKTC'nin 3'üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, gaziler ve vatandaşlar da yer aldı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTCde... Buradan ABye sesleniyorum deyip açıkladı: Ne oldu, siz sözünüzü tuttunuz mu