Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de: Yeni bir dönem var... NATO, ABD ve Türkiye...

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de: Yeni bir dönem var... NATO, ABD ve Türkiye...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Lefkoşa Hala Sultan Camii'nde kıldı. Erdoğan bayram namazı sonrası gündeme ait ehemmiyetli değerlendirmelerde bulundu. 'Şimdi yeni bir yarıyıl…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Öncelikle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Kuzey Kıbrıs'ın kurtuluş gayretinin 47'inci yıldönümünü aynı zamanda kutlayacağız. İki bayramı bir arada kutlama fırsatı buluyoruz. Bununla beraber de öğreniyorsunuz toplu açılışlarımız var. Bununla beraber de Kuzey Kıbrısımıza ciddi bir canlılık getirme fırsatını bulacağız.

Meselesiz bir yarıyıl, meselesiz bir zaman insanlığın hayatı süresince olmamıştır. Ve olmayacaktır. Bunu bir kere böyle öğrenmemiz gerekli. Tabi bu meseleler karşısında çözümlerimiz ne olacak? Nasıl çözümler üreteceğiz? Dikkat edilirse egemen eforlar, sömürgeci eforlar Afganistan'da ilk kere böyle bir mesele üretmiyor. Bundan evvel de yeniden Afganistan'da nice meseleler yaşadık. Ve Afgan ulusu dirayetiyle bu emperyal eforlara karşı gayretini verdi. Ve bu çabadan da başarıyla çıktı.

Daha sonra tekerrür bu emperyal eforlar malum Afganistan'a girdiler, 20 seneyi aşkın zamandır oradalar. Biz de bu tam emperyal eforlar karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Orada onlarla birlikte öncelikli olarak da Kabil Havaalanı'nın korunmasını, bunun yanında beşeri noktada Afgan milletine her türlü dayanağı verme gayretimizi sürdürdük.

KABİL HAVAALANI'NIN GÜVENLİĞİ

Şimdi yeni bir yarıyıl var. Üç ana otorite burada görülüyor. NATO, Amerika ve bunun yanında da Türkiye. Ve bizden şu anda Amerika çekilme kararını verdi ama Kabil HAvaalanı'nın bizim tarafımızdan zati 20 yıldır işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler.

Biz şu anda buna pozitif bakıyoruz. Ama pozitif bakarken tabi Amerika'ya bizim bazı koşullarımız var. Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak. İki, lojistik noktasında ihtimallerini bizim için seferber edecek. Hangi eforu varsa bunları Türkiye'ye devredecek. Bir öbürü de tabi burada bu süreç içerisinde çok ciddi mali noktada, yönetimsel noktada kasvetler olacak. Bu mevzuda da zorunlu dayanağı Türkiye'ye verecek. Şayet bunlar sağlanabilirse biz Kabil Havaalanı'nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.

Taliban'ın bazı rahatsızlıkları mevzubahisi. Taliban ile de bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri rahatça yapması gerekli. Doha'dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum.

Artık 'Kuzey-Güney' demek istemiyoruz, artık Kıbrıs Türkü diyoruz, hadiseye böyle bakıyoruz, bundan sonra da böyle devam ettireceğiz."