Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü dolayısıyla ulusa seslenişte bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç kuşkusuz bizim için 15 Temmuz'un gerçek ehemmiyeti ulusumuzun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü dolayısıyla bir video ileti yayımladı.

Erdoğan, iletisinde şunları kaydoldu;

Aziz halkım, bugün devlet ve ulus hayatımıza müteveccih en pespaye hücumlardan biri olan 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6. sene dönümüdür. İstiklal ve istikbal davası için FETÖ hıyanet çetesi üyeyi alçaklara arslanlar gibi karşı koyarken şehadete yürüyen 252 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim hepsinin de mekanını cennet eylesin diyorum. Her şehidimizin öyküsünde ancak imanlı, inançlı, adanmış vicdanların anlayabileceği incelikte ibretlik iletiler vardır. Allahın İzniyle bu iletiler jenerasyonlar süresince dilden dile aktarılacak evlatlarımıza rehber olacaktır. Halkımıza ve şehitlerimizin yakınlarına bir kere daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

"BU ULUSUN EVLATLARININ ASALETİNİ ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ"

Türkiye aşkına çarpan vicdanlarla 15 Temmuz gecesi yaşanan tarihi kıyama katılan her bir vatandaşıma, o gece gazilikle onurlanan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Darbe teşebbüsünün başlamasıyla hiç tereddüt etmeden caddeleri, sokakları, alanları dolduran tanklara, uçaklara, helikopterlere, namlulara gövdelerini siper eden bu ulusun evlatlarının asaletini anlatmaya kelimeler yetmez.

Hiç kuşkusuz bizim için 15 Temmuz'un gerçek ehemmiyeti ulusumuzun tarihi süresince maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu ilk fiili ve şanlı direnişin simgeyi olmasıdır. Cumhuriyetimizi bir yüzyıl evvel verdiğimiz ulusal gayretle kurmuştuk. Demokrasimizi 1950'de ulusun sandıktan çıkan istemiyle hayata geçirmiştik. 2022'den itibaren de Türkiye'yi her alanda tarihinin en büyük kalkınma ve yatırım atağıyla buluşturmuştuk.

"TÜRK ULUSUNA ASLA DİZ ÇÖKTÜRÜLEMEYECEĞİNİ GÖSTERDİK"

Darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi Cumhuriyetimize, demokrasimize ve tüm bu kazanımlarımıza canımız pahasına sahip çıktık. Tek vicdan ve tek bilek olarak darbecilere karşı yürüttüğümüz destansı direnişle arkadaşa ve düşmana Türkiye'nin asla tutsak edilemeyeceğini, Türk ulusuna asla diz çöktürülemeyeceğini gösterdik.

Darbenin başlamasıyla beraber darbeci alçakları ve onları üreten yapıyı kökünden kurutmak için ülkemizin tüm yasal ve yönetimsel eforunu harekete geçirdik. Ülkemizin bir daha böyle bir tehdide maruz kalmaması için gereken tüm temkinleri aldık, almaya devam ediyoruz. Şehitlerimizin kanını yerde koymadık. Gazilerimizin karşısına boynumuz eğik çıkmadık. Ulusumuzun fedakarlığının boşa gitmesine seyirci kalmadık.

Alçakları üzerimize salanların arzularını kursaklarına vazgeçerken, arkadaşlarımızın vicdanlarını serinlettik, umutlarını kuvvetlendirdik. Türkiye'nin bir daha eş tehditlerle karşılaşmaması için her alanda gereken temkinleri aldık. 15 Temmuz tarihini Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü bülten ederek bu büyük direniş destanının tarihe altın harflerle kazınmasını sağladık.

"TÜRKİYE TARİHİ 15 TEMMUZ EVVELİ VE SONRASI OLARAK İKİ YARIYIL HALİNDE ARAŞTIRILACAKTIR"

Aziz halkım, bu cins hadiseler halkların tarihinde yeni bir atılımın yeni bir yükselişin, yeni bir yarıyılın işaretleri olarak yerini alır. Hamdolsun biz de 15 Temmuz'u işte böyle bir nirengi noktası haline dönüştürmeyi muvaffak olduk. Artık Türkiye tarihi demokrasimizin rüştünü kanıt etmesi ve ulusal istemin gücünün kararsız anlaşılması bakımından 15 Temmuz evveli ve 15 Temmuz sonrası olarak iki yarıyıl halinde araştırılacaktır.

Darbe teşebbüsü sırasında maşalarıyla uğraştığımız gayretin gerçek büyük cephelerini sonrasındaki alan okumalarımızla aştık. Yalnızca FETÖ'cü alçakları değil tıpkı öteki terör örgütlerinin üyeleri gibi onları da üzerimize salan eforlara yanıtımızı geri çekilerek değil ileriye atılarak verdik.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİ HUDUTLARIMIZIN ÖTESİNE SÜRÜKLEDİĞİMİZ BİR ÇİZGİNİN GERİSİNE TUTUKLADIK"

Hudutlarımıza yığılan terör örgütlerini DEAŞ'ından PKK/YPG'sine kadar darmadağın ederek tehditleri kaynağında kurutma stratejisine geçtik. Yaptığımız harekatlarla terör örgütlerini ataklarını kendi topraklarımızda karşılamak yerine hudutlarımızın ötesine sürüklediğimiz bir çizginin gerisine tutukladık.

Politik ve diplomatik alanda yürüttüğümüz çalışmalar, yaptığımız uyuşmalar, kabul ettirdiğimiz duruşlarla yeni stratejimizin meşruiyetini kuvvetlendirdik. İdare sistemimizi değiştirerek darbelere ve vesayete zemin hazırlayan zaaflarımızdan kurtulduk.

Ekonomimizi çökertmeye müteveccih tuzakları birer birer bertaraf ederek gayelerimizden uzaklaştırılmamıza izin vermedik. Küresel ve bölgesel krizleri ülkemiz ismine fırsata çevirmek için var eforumuzla çalıştık, çalışıyoruz. Elbette en büyük tesirini hayat pahalılığı olarak sezdiğimiz kasvetler de yaşadık. Hamdolsun bu kasvetleri aşacak efora, olanağa, isteme, kararlılığa sahibiz. Vesayetle güzergahı değiştirilemeyen, darbeyle devrilemeyen, terör örgütleriyle hizaya getirilemeyen Türkiye'nin ekonomi ile teslim alınmasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz.

"BU TÜRBÜLANSTAN DA İLK ÇIKAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELECEĞİZ"

Salgın ve savaş koşullarının tetiklediği enerji başta olmak üzere küresel emtia maliyetlerindeki fahiş çoğalışın süratlendirdiği enflasyon yalnızca bizim değil tüm dünyanın meseleyidir. Allahın İzniyle uzunca bir vakittir hep yaptığımız gibi bu türbülanstan da ilk çıkan ülkelerin başında geleceğiz. Böylece 15 Temmuz'un devamı olarak gördüğümüz bir badireyi daha geride vazgeçerek büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolunda çabaya devam edeceğiz. Ancak bu biçimde kendimizi şehitlerimizin itimatlarına hakkıyla sahip çıkmış, gazilerimize layık olmuş, halkımıza karşı mesullüklerini yerine getirmiş sezebiliriz.

Tarihimizin en şanlı galibiyetlerinden biri olan 15 Temmuz'u ulusal belleğimize güçlü bir biçimde kazımak için tertip edilen faalliklere bu sene takribî 9 bin proje müracaatı yapılması demokrasi nöbetlerinin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu duygularla ulusumuzun 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü'nü tebrik ediyor, şehitlerimize tekerrür rahmet diliyorum.