Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çevre Günü mesajı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çevre Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Etraf Günü iletisinde "Tabiat insanlara emanet edilmiş canlı bir varlıktır, tüm unsurlarıyla doğanın korunması seçim değil gerekliliktir" ifadelerini kullandı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Etraf Günü iletiyi:

Tabiat, ilahi bir tecelli olarak insanlara emanet edilmiş canlı bir varlıktır. İnsanlık için tüm unsurlarıyla doğanın korunması bir seçim değil bir gerekliliktir. Özellikle son iki yüzyılda tüm dünyada sanayi ve teknolojideki büyümeler, insan ile doğa arasındaki ilişki ve kavrayışta da farklılıkları birliktesi getirmiştir. Hudutsuz tüketim ve doğaya tahakküm etme anlayışı en büyük hasarı yeniden insana, etrafa ve geleceğe vermektedir. Dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, eksilen orman varlığı, bereketsizleşen topraklar hepimiz için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple yaşanabilir bir dünya için tabiata, etrafa ve yaşama bakış açımızın düzenlenmesi gerekmektedir. Etrafın korunması tam fertlerin, tam ülkelerin ve tam insanlığın ortak sorunudur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. müjdeyi duyurdu 135 milyar metreküplük yeni keşifCumhurbaşkanı Erdoğan 3. müjdeyi duyurdu! 135 milyar metreküplük yeni keşif

Bu noktada etrafa duyarlı ve kanıyı temel alan bir kavrayışla hareket edilmesi ehemmiyetlidir. Aksi takdirde etraf faciayı, lekelilik, salgın hastalıklar, kıtlık ve fukaralık gibi küresel meselelerin çözümü muhtemel olamayacaktır. Ekosistemin korunması ve geliştirilmesi kadar, oluşan tahribatın onarılması da atılacak ehemmiyetli adımlardan birisi olmalıdır. Türkiye olarak doğayı gözeten, etraf lekeliliğini önleyen ve etraf şuuru kazandıran çalışmalarda lider bir rol üstleniyoruz. Etraf arkadaşı bir yaklaşımla doğal varlıklarımızın korunması, tasarılı şehirleşme çalışmaları, ağaçlandırma seferberlikleri ve etraf lekeliliğinin önüne geçilmesi emeliyle hakikatleştirilen projelere özel bir umursuyoruz.

Koronavirüs önlemleriyle ilgili yeni gelişme Erdoğan söyledi: 21 Haziran ayarı geliyor...Koronavirüs ihtiyatlarıyla alakalı yeni büyüme! Erdoğan söyledi: 21 Haziran ayarı geliyor...

Aşınmayla gayrette dünya lideri olan Türkiye, orman alanını artıran ender ülkelerden biri konumundadır. Son 19 senede ağaçlandırma yapılan alan ölçüsünü 3,6 milyon hektardan 9,2 milyon hektara, orman varlığımızı ise 20,8 milyon hektardan 22,9 milyon hektara çıkardık. 2023 senesine kadar 81 şehrimizde 81 milyon metrekare Halk Bahçesi maksadımız kapsamında bugüne kadar 61 Halk Bahçemizi yurttaşlarımızın hizmetine sunduk. 324 Halk Bahçesinde ise çalışmalarımız devam ederken, tabiat parklarımızın rakamını 17'den 250'ye çıkardık. Yenilenebilir enerji seviyemizi toplam enerji imalimizin yüzde 40'ına, atık su arıtma kuruluşu sayımızı 145'ten 1.170'e eriştirdik. Mavi sancaklı plaj sayımızı 127'den 519'a çıkararak bu alanda da ilk sıralardaki yerimizi gözetmeyi sürdürüyoruz.

Tam bu projelerin etraf için oluşturduğu kıymetin yanı gizeme çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tam yurttaşlarımızın artan etraf duyarlılığından büyük bir memnuniyet dinliyorum. Hem ülkemizi ve hem de dünyayı daha yaşanabilir ve pak etraf ile buluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Etraf Günü vesilesiyle, etrafın ve doğal zenginliklerimizin korunması mevzusunda herkesi duyarlı olmaya davet ediyor, tam yurttaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.