Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KYK kredisi müjdesi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KYK kredisi müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK kredisi kullanan talebe ve mezunlara ait müjdeyi kabine buluşması sonrasında açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kredi geri ödemelerinin rastgele bir enflasyona farkı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hakikatleştirilen Kabine Buluşması ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, talebelerin kredi borçlarına ait kabine buluşmasında aldıkları kararları şöyle ifade etti: 

Bu sene 750 bine yakın gencimiz yurt olanağından yararlanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 senede kredi ve burs ölçülerini 14 kat artırdık. Hali Hazırda talebelerimiz lisansta 850 lira, dikkat edin biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı. Şimdi ise 850 lira. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alıyor. Yılbaşında bu sayıları tekerrür revize edeceğiz, yükselteceğiz. 

Burs almak isteyen talebelerimizin müracaatları 12 değişik kamu müessesesinin bilgi altyapısında yapılan taramayla gayet adaletli ve saydam bir sistemle değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi ise müracaat eten her talebemize veriliyor. Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 sene sonra başlıyor. Eğer bu müddet içinde mezun talebe henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemelerinin senelik aktüellemesi muhakkak bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici maliyet endeksi farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Hiçbir talebe faiz uygulamasına tabi yakalanmamıştır. Son yarıyılda enflasyonun arzu etmediğimiz seviyelere yükselmesi öğrenim kredisi aktüellemelerinde beklenmedik sayıların ortaya çıkmasına yol açtı. 

Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında vazgeçemezdik. Nitekim haftalar evvelinden alakalı dostlarımıza yönergeyi verdik çalışmaları başlattık. Azıcık evvelki kabine buluşmamızda kredi geri ödemelerinin rastgele bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi sayıyı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Başka Bir Deyişle ana para. Bu uygulamadan hali hazırda kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz faydalanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.