Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Buluşması sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de hakikatleştirilen Kabine buluşması sona erdi. Buluşma takribî 2 saat 15 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik buluşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

15 Temmuz pespaye darbe teşebbüsünün 6. yıldönümüydü. Halkımız tarafından akamete uğratılan 15 Temmuz hıyanetinin jenerasyonlar boyu anımsanmasını sağlamak hepimizin boynunun borcudur. Şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.

Dünyadaki politik ve ekonomik balansların yine inşa edildiği şu kritik yarıyılda birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkı sarılarak ülkemizi hak ettiği seviyeye getireceğiz. Türkiye'nin yalpalanmasını bekleyenlere yanıtımız işte bu biçimde vereceğiz.

"ZORUNLU ADIMLAR ATILMAZSA SÜRECİ DONDURURUZ"

27 Haziran'daki kabine buluşmasının ertesi günü NATO buluşması için İspanya'ya gittik. Madrid doruğunda ülkemizin küresel ve bölgesel krizler mevzusundaki yaklaşımını en süt seviyede dile getirdik. İsveç ve Finlandiya'nın NATO abonelik sürecinin başlaması için koşullu onayımızı abone ülkelerle paylaştık. Koşullarımızı yerine getirmek için zorunlu adımları atmamaları halinde süreci donduracağımızı bir kere daha anımsatmak istiyorum. Muhalefetin farklı farklı bir şeyler söylemesi biz bu ülkede iktidar olduğumuz sürece bizi bağlamaz. İsveç'in bu mevzuda iyi bir görüntü vermediğini görüyoruz. Duruşumuz nettir, gerisini kendileri öğrenir.

FETÖ'cü pespayelerin tasfiyesinin hemen ardından en güç günlerinde Türkiye'nin en kritik ve galibiyetli hudut ötesi harekatlarını asıllaştıran ordumuza güvenimiz çoğalmıştır. Ertesi gün Bursa'da programa katılacaktık. Ufak bir rahatsızlık nedeniyle çalışmalarımıza ufak bir ara verdik. İtalya Başbakanı'nın ziyareti ile çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ettik.

"AZICIK SONRA TAHRAN'A GİDİYORUZ"

Bayram döneminde de telefon diplomasimiz sürekli devam etti. Ege ve Akdeniz'deki yangınları yakından takip ettik, bakanlardan her evrede bilgi aldık, gereken manipülasyonları yaptık. 15 Temmuz mitinginde yurttaşlarımızla kucaklaşarak, şehitlerimizi yad ettik. O gün Cumhur İttifakı'nın diğer kanadı sayın Bahçeli ile birlikte Saraçhane alanında buluştuk. Yarınki Tahran doruğu için azıcık sonra Tahran'a gidiyoruz. Perşembe Millî Güvenlik Kurulu buluşmamız var.

İzmit Körfezini araba ile mevcut yolu kullanarak geçmek 1.5-2 saatti. Yoğun günlerde çok uzun saatlerde kat edebilen İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ile artık kısa vakitte bitiriliyor. Bu köprü olmasaydı bu kadar vasıtanın araba vapuruyla taşınması olası olmayacak, karayolu kilitlenecek. İzmir-İstanbul otobanı, senin vekil olduğun yer Bay Kemal, Osmangazi Köprüsü sayesinde yolculuk çile olmaktan çıkmış, artık sevinç halini almıştır. 5-16 Temmuz arasında köprüyü günlük vasati 54 bin taşıt kullanmıştır.

Yalnızca bu tarihlerde İzmir-İstanbul otobanı ve Osmangazi köprüsü sayesinde ülkemiz yakıttan, zamandan, emisyondan 140 milyon liralık bir hasılat sağlamıştır.

Bu gidişat devlet kasasından tek kuruş harcanmadan inşa edilen projenin devlete üste hasılat sağlamaya başladığını da gösteriyor.

Çanakkale Köprüsü ile geçiş süreci 6 dakikaya inmiştir. Bunlar bize kısmet oldu. Türkiye gerçekten çağını değişik bir biçimde yaşamaya başlamıştır. Çanakkale Köprüsü'nü 8 Temmuz'da 14 bin taşıt kullanmıştır. Trafik akışı da bir vakit sonra geçiş garantisinin üzerine çıkacaktır.

"HANİ EKONOMİK KASVETTEN BAHSEDİYORDUN"

İstanbul Boğaz geçiş trafiğine rahat soluk aldıran Yavuz Selim Köprüsü de 8 Temmuz'daki taşıt geçişi ile kamu özel iş birliğinin en hoş misallerinden biridir. Palavra, kötüle kampanyalarının gerisindeki sinsi gayeleri iyi öğreniyoruz. Son 20 senede ülkemizdeki taşıt sayısı 8.5 milyondan 26 milyona çıkarak 3 kat çoğalmıştır. Hani ekonomik kasvetten bahsediyordun. Bu kadar vahim bir sayıya erişmiş ve şu anda araba satış yerlerinde birinci el araba bulmakta kasvet sürüklüyorlar. Karayollarında Erişim sürati tehlikesiz hale kazançken can kayıpları da yüzde 82 oranında eksilmiştir.

Havalimanındaki yoğunluğu Yeşilköy'şan kaldıramayacağını us sahibi herkes kabul edecektir. İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en yoğun ve en iyi havalimanı olarak gösterilmektedir.

Bugüne kadar neyin lafını verdiysek yaptık.

"ÜLKEMİZ BİR VAKİTTİR İSTİSNAİ YARIYILLARDAN GEÇİYOR"

Ülkemiz bir vakittir istisnai yarıyıllardan geçiyor. Bu ayrıcalık Gezi olaylarında kimi şehirlerimizin ana alanlarının takribî bir ay süresince işgali ile tezahür etmiştir. Bu ayrıcalık Emniyet ve yargı içindeki alçakların 17/25 Aralık'taki kumpaslarıyla ulusal istemi gasp teşebbüsleriyle tezahür etmiştir. Salgınla başlayıp Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan küresel çalkantıların faturasını ülkemize kesme teşebbüsü olarak tezahür etmiştir.

SENE SONUNDA BÜYÜMELERE GÖRE SABİT KAZANÇLILARIN VAZİYETİNİ YİNE GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Türkiye tüm bu sınavları zaferle vererek yoluna devam etmiş bir ülkedir. Avrupasından Amerikasına kadar tüm dünyanın kasvetlerle boğuştuğu küresel kasırgadan Türkiye'yi kurtarmaya kararlıyız. Küresel krizleri biz zaferle idarıyoruz. İçerde ve dışarda artık yavaş yavaş emin adımlarla amaçlarımıza ilerliyoruz. Yükselen maliyetleri karşılama edecek önlemler alıyoruz. Yurttaşımızın kazanç seviyesini yükseltecek çoğalışlar yapıyoruz. Allahın İzniyle sene sonunda büyümelere göre sabit kazançlıların vaziyetini yine gözden geçireceğiz. Şubat-Mart ayları beraber uyguladığımız politkanın pozitif sonuçlarını daha iyi göreceğiz. Bugünkü kasvetleri de biz çözüme kavuşturacağız. Yeter ki kardeşliğimize halel getirmeyelim. 

Sporcularımız bu senenin ilk 7 ayında gösterdikleri galibiyetlerle hepimizi gururlandırmaya devam ettiler. Ülkemize bu sene 2632 madalya kazandıran sporcularımıza şükranlarımızı sunuyorum. Önümüzde 9-18 Ağustos'ta yapılacak Konya İslami Dayanışma Oyunları ile Eylül'de tertip edilecek İzmit Dünya Göçebe Oyunları var. Ardından da Paris Yaz Olimpiyat oyunları geliyor. Gençlerimizin vatanımızın her köşesindeki tarihi yapıtları görmesi için müze kart türü kart uygulamasını da hayata geçirdik. 300'den fazla müze ve ören yerini fiyatsız ziyaret edebilecekler.

KYK BORCUNDA YALNIZCA ANA PARA ÖDENECEK

Bu sene 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Talebelerimiz lisansta 850 TL, bu göreve geldiğimizde 45 liracıktı, yüksek lisansta 1700 lira, hekime de 2550 lira kredi ya da bıurs alıyor. Yılbaşında bu rakamalrı revize edeceğiz, yükselteceğiz. Kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 sene sonra başlıyor. Bu vakitte talebe sigorta girişi olan işe başlamamışsa E-Devlet üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Senelik aktüelleme yurt içi maliyet endeksi farkına göre yapılıyordu, faiz uygulaması yapmadık. Ama Bay Kemal utanmadan, bunalmadan faizden bahsediyor.  Sıkıyorsa gel bunu delille, kimden faiz almışız ortaya koy. Son yarıyılda enflasyonun yükselmesi öğrenim kredisi aktüellemelerinde beklenmedik sayıların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi böyle bir yükün altında vazgeçemezdik. Haftalar evvelinde çalışmaları başlattık. Kredi geri ödemelerini rastgele bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Başka Bir Deyişle ara para. Bu uygulamadan hala kredi geri ödemesi yapan tam gençlerimiz faydalanacak. Toplamda 26 milyar liranın üzerindeki bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredi meselesini kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki seneden itibaren kredi ödemesi başlayacak talebeler artık yalnızca aldıkları kredi ölçüsünden mesul olacaklar.

BİR MÜJDE DE FİYATLI HOCALAR VE AKILDA ÖĞRETİCİLERE

Bir müjde de fiyatlı çalışan hocalarımıza ve akılda öğreticilerimize vermek istiyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim müesseselerinde ek ders fiyatı karşılığı görev yapan hocalara ve akılda öğreticiler ile Kur’an kurslarında görevlendirilen öğreticilere her 5 ders için ilave 1 saat ek ders ödemesi yapacağız. Haftada 30 saat derse giren hocanın alacağı fiyat 3 milyon 400 TL'den 5 bin 740 liraya yükselmektedir. 40 saat üzerinden alacakları fiyat da 7 bin 400 liraya çıkmaktadır.

TIP FAKÜLTESİ VE DİŞ DOKTORLUĞU FAKÜLTELERİNDE SON SINIF TALEBELERİNE MİNİMUM FİYAT KADAR ÖDEME

Devlete bağlı tıp fakültesi ve diş doktorluğu fakültelerinde son sınıf talebelerine minimum fiyat kadar ödeme yapılacak. Hayırlı olmasını diliyorum. Doktorlarımıza ve diğer çalışanlarımıza müteveccih hiçbir şiddet eylemi kabul edilemez.