Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un Hizmete Giriş Töreni'ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

* 2022'ye hoş giriş yaptığımıza inanıyorum. Ankara Uzay Havacılık'ta yapılan kuruluşlarımızı da hizmete açmıştık. 2 gün evvel de yerli ulusal projelerle alakalı Korunma Sanayi İcra Heyeti Buluşmamızı yapmıştık. 

* Ülkemizin güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinin denizlerde de en aktif biçimde yürütülmesine ehemmiyetli katkı sağlayacağına inandığım Ufuk gemimizin hayırlı olmasını diliyorum. Artık dışardan alım istemiyoruz.

"YAPTIĞIMIZ ATILIMLARLA BÖLGESİNDE LAF SAHİBİ BİR ÜLKE HALİNE GELDİK"

* 2004'ten beri azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Hamdolsun bu günlere geldik. Türkiye korunma sanayi alımları sayesinde yaptığımız atılımlarla oynanan lekeli oyunları bozan bir ülke oldu. 

Gözden KaçmasınDünya nefesini tuttu Fedi izliyor Fed ne zaman faiz artırabilirDünya nefesini yakaladı Fed'i izliyor! Fed ne zaman faiz artırabilir?Haberi Görüntüle

* Ülkemizin galibiyeti mazlum ve mağdur milletler için de ehemmiyetli umut kaynağı haline geldi. Tüm ambargolara karşın Türkiye ulusal çıkarlarının gerektirdiği hücumları yapabilmesini korunma sanayinde elde ettiği galibiyete borçludur. 

* Türk korunma sanayi mahsullerini kullanan ülke rakamı her geçen gün çoğalıyor. İhracatımızın 4 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Geçmişin noksanlarını giderdik. 

"BİR YANDAN GÖZÜMÜZ UZAYDA"

* Artık faal korunma kavrayışı ile ülkemizi geleceğin harp civarına hazırlıyoruz. Yüksek teknolojileri sistemleri yaşama geçirmeye ağırlık veriyoruz. 

* Karışık sistemlere müteveccih çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bir yandan da gözümüz uzayda. Uzay alanında da fırlatma ve uydu sistemleri çalışmalarımız sürüyor. 

* Mavi vatanın güvenliği için bir hayli projeyi yaşama geçirdik. Ulusal savaş gemilerimizi, sismik araştırma, sahil güvenlik lojistik gemilerimizi, botlarımızı kendimiz üretebiliyoruz. 

Gözden KaçmasınFatih Terimin Galatasaraya vedasının şifreleri Bu detaylar ne anlama geliyorFatih Terim'in Galatasaray'a vedasının parolaları! Bu ayrıntılar ne anlama geliyor? Haberi Görüntüle

* Bu projelerde yüzde 70 yerlilik oranına eriştik. İHA'larda edindiğimiz deneyim eli hareket eden versiyonları üzerinde çalışıyoruz. Silahlı insansız deniz vasıtaları üretiyoruz. Bunların sürü halinde hareket etmesi için çalışmalarımız var. 

"ÜLKEMİZİN İLK İSTİHBARAT GEMİSİ UFUK, ULUSAL MÜHENDİSLİK MARİFETLERİYLE GELİŞTİRİLDİ"

* Bir Hayli deniz taşıtımız son teknolojilerle modernize ediliyor. Deniz vasıtalarımızın silah radar muharebe sistemleri yerli ve ulusal mahsullerle üretiliyor. 

* Bugün hizmete sunacağımız ülkemizin ilk istihbarat gemisi Ufuk, ulusal mühendislik marifetleriyle geliştirildi. STM liderliğinde Aselsan, Havelsan gibi 194 yerli işletmemizin katkısı ile reelleştirildi. 

* Bir savaş gemisini ulusal olarak planlayan 10 ülke arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanı için gemi ve bot yapılıyor. 25 ülkeye 180 deniz platformu ihracatı hakikatleştirdik. 

Gözden KaçmasınBülent Ersoya şemsiye tutmuşlardı... MSB açıkladı: Anıtkabir Komutanı ve Takım Komutanı görevden alındıBülent Ersoy'a şemsiye yakalamışlardı... MSB açıkladı: Anıtkabir Komutanı ve Ekip Komutanı misyondan alındıHaberi Görüntüle

"YERLİ İHTİMALLERLE ÜRETECEĞİMİZ UÇAK GEMİMİZ SAYESİNDE BU ALANDA EN ÜST LİGE ÇIKMIŞ OLACAĞIZ"

* Allahın İzniyle yeni hayırlı haberler de alacağız. Sektörümüzün tüm üyelerini tebrik ediyorum. Dikey atım sistemini bugüne kadar dışardan alıyorduk artık ulusal ve yerlisine sahibiz. Bir Hayli silah ve sistemi kendimiz yapıyoruz. 

* Denizlerimizde güçlü ve caydırıcı olacağız. Milgem Yığın Sınıfı Fırkateynlerin 6-7-8. gemileri için ihaleye çıktık. 3 savaş gemimizi aynı anda inşa ediyoruz. Yerli ulusal ihtimallerle üreteceğimiz uçak gemimizle dünyanın en üst ligine çıkacağız.  

İŞTE TCG UFUK'UN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan geminin; 99,5 metre bütün boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton dış sahaya ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için lüzumlu platforma sahip olduğu öğreniliyor.

Ufuk Korveti'nin komuta hakimiyet, elektronik sistemler ve test eğitim sistem ekipmanlarını ASELSAN üretti. Ufuk Korveti aynı zamanda Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Korvet 45 gün aralıksız seyir yaparak ulusal güvenliğe müteveccih tehditleri anında tespit edebilecek.

TCG Ufuk hizmete girdi Erdoğan: Artık dikey atım sisteminin yerlisine sahibiz