Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde MÜSİAD'ın 32. Kuruluş Sene Dönümü Programı ve Ananesel MÜSİAD Türkiye'nin Eforu Ödülleri Töreni'ne katılıyor.

Merasimde 9 değişik dalda verilen ödüle ek olarak 'ilk ve son' olarak verilen "Türkiye'nin Eforu Ödülü" Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ibraz edildi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan sığınmacılarla ilgili net mesaj

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

MÜSİAD idaresine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin Eforu Özel Ödülü'nü köklü dayanışmamızın, dava dostluğumuzun bir nişanesi olarak ömrüm süresince gururla taşıyacağım. Hakkı verilen her galibiyetin hayatta daha büyük zaferlerin önünü açtığını yakinen öğreniyoruz. Ülkemizin yapımına, ihracatına katkı sağlayan cesur adların ödüllendirilmesini anlamlı buluyorum. Esasen bugün ödül tevcih ettiğimiz adlar Türkiye'nin yazdığı zafer hikayesinin kahramanlarından minik bir misaldir. Vatanımızın dört bir yanında aralarında bayanlarımızın gençlerin olduğu on binlerce insanımız eş zaferlere imza atıyor. 

Yatırım iştahı kesintisiz çoğalıyor. Sanayi yapımımız ve ihracatımız her ay rekorlar kırarak yükseliyor. 12 aylık ihracatımız 240 milyar doları aştı. Enerji hariç, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 100'ün üzerine çıktı. Sene sonu hedefimiz olan 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz. Kim ne derse desin zafer çıtasını kesintisiz yukarıya taşıyan iş dünyamızın yolu da bahtı da sarihtir, hiç kaygı etmeyin. 

Biz tüm ihtimallerimizle ülkemizin potansiyeline inanan, vizyoner, çalışkan, memleket sevdalısı iş adamlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Başlatmış olduğumuz teknoloji odaklı sanayi programımızı tam alanlarda zafere kilitlenmiş durumdayız. Yerlileştireceğimiz 919 yüksek teknolojili ürün tanımladık. Türkiye'ye büyük kazanımlar sağlayacak 31 projenin desteklenmesine karar verdik. İleri sürüş destek sisteminden uslu kamera sistemine kadar pek çok ürünü yerli ihtimallerle üretmeyi hedefliyoruz. Allahın İzniyle bu kapsama yüksek teknolojili öteki sektörleri de ilave edeceğiz. 

Bugün ödül merasimimizin yanı gizeme MÜSİAD'ın kuruluşunun 32.yılına kavuşmanın coşkusunu ve haklı onurunu yaşıyoruz. MÜSİAD'a bireyim ve halkım ismine teşekkür ediyorum. MÜSİAD'ın kuvvetlenmesi için samimiyetle mücadele harcayan evvelki başkanlarına, idare heyeti abonelerine ayrıca şükranlarımı sunuyorum. MÜSİAD'ın doğuşuna öncelik eden Prof. Dr. Necmettin Erbakan öğretmenimize de burada anıyorum.

"SAVAŞTAN GELİP ÜLKEMİZE SIĞINAN BU KARDEŞLERİMİZE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ"

17-25 Aralık teşebbüsünden 15 Temmuz kanlı darbe girişimine kadar her kritik yarıyılda MÜSİAD her zaman ulusun ve ulusal istemin yanında saf yakalamıştır. MÜSİAD hep lider bir rol üstlenmiştir. Sizler veren elin alan elden üstün olduğu inancıyla dayanaklar yaptınız. Hasılatınızı lüzum sahipleriyle de paylaşarak iş dünyasına misal oldunuz. İşte Suriye'nin kuzeyinde olduğu gibi, 600-650 briket evin orada inşa edilmesi attığınız bu hoş adımlardan bir tanesidir. Hedef en az 100 bin briket konutu orada inşa etmek. Her birinizi tebrik ediyorum. Birilerinin kalkıp ülkemize hicret eden ama Suriye, ama Afganistan, fark etmiyor... Biz göçmenlik ve ensar olma marifetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün üyeleriyiz. Göçmenlik nedir, ensar nedir, bunu öğrenmeyenlerle bizim işimiz yok. Onun için de biz bu yolda aynı anlayışla devam ediyoruz. Savaştan gelip ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Siz ne derseniz deyin biz oradayız. Biz bu evleri de bunun için yapıyoruz, kendileri isterlerse gidebilirler ama biz onları asla kovmayacağız.

"ONLARI KATİLLERİN KUCAĞINA ATMAYACAĞIZ"

Birileri çıkmış durmadan söz salatası yapıyorlar. Biz onlara konut sahipliği yapmaya devam edeceğiz ve onları katillerin kucağına atmayacağız. Biz bu yolda aynen yürümeye devam edeceğiz. Yapılan fedakarlıkların boşa gitmediğini görüyoruz.

MÜSİAD her sene azıcık daha kuvvetlenerek yoluna devam ediyor. Ödül alan kardeşlerimi özellikle tebrik ediyorum. Pek çok yerde azalarınızın Türk mülkü damgalı ürünleri rafları ziynetliyor. Milyonlarca yurttaşımız sizlerin vesilesiyle istihdam talihi buluyor. MÜSİAD'ın ülkemize katkılarını takdirle takip ediyorum. 

2022 Mart ayı itibariyle Avrupa'da natürel gaz maliyetleri takribî yüzde 600 oranında arkasıydı başka bir deyişle 6 katına çıktı. Eş maliyet yükselişlerini yiyecekten petrole kadar hemen her alanda görmek muhtemeldir. Fazla yüksek enflasyon, bugün Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere herkesin meseleyi haline gelmiştir. Bir Hayli ülkede imal yavaşlamakta, istihdam düşmektedir. Elbette tüm bu negatif büyümelerden Türk ekonomisi de ister istemez etkileniyor, üstelik biz bir de kur baskısı, maliyetlendirme alışkanlığıyla çaba ediyoruz. Piyasa maliyetlerinde oluşan şişmenin de temel mazereti petrol maliyetlerindeki fazla dalgalanmadır.

Akkuyu'yu 2023 sonuna kadar allahın izniyle tamamlayacağız. 18 Mart Çanakkale Köprümüzü tamamladık ve halkımın emrine sunduk. Tam bunlarla birlikte birer hafta aralıklarla Tokat Havalimanı'nın açılışını da yaptık. O da yalnızca Tokatlıların değil tüm insanlığın emrine amade. Dünyada 5 tane deniz üzerinde havalimanı var, bunun iki tanesi bizde. Birisi Giresun-Ordu Havalimanı, şimdi ikincisi de Rize-Artvin Havalimanı olarak cumartesi açılışını yapıyoruz. Bu çağdaş bir cemiyetin sağladığı ihtimalin daniskasıdır. Misyona geldiğimizde Türkiye'de 26 tane havalimanı vardı şimdi 57 tane havalimanı var. Üniversitemizin olmadığı şehir yok, 81 vilayetimizin tamamında üniversitemiz var. 19 tane şehir sağlık kurumumuz var ve şehir sağlık kurumumuzun imali de devam ediyor. Bunlar olmamış olsaydı koronavirüs belasını rahat rahat atlatabilir miydik?

Yeni sahalarda sismik arama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 4 sondaj gemimiz var, misyona geldiğimizde bizim böyle gemilerimiz yoktu. Kazanç ve damga aidatlarını kaldırdık. Devlet olarak elimizi taşın altına koyduğumuzu göstermiş olduk. 85 milyonun her bir bireyinin maliyet çoğalışlarından minimum seviyede etkilenmeleri için çalışıyoruz. Bu süreçte temel önceliğimiz etrafımızdaki ateşi hudutlarımız dışında yakalamaktır. 

Fırsatçıların olduğunu görüyoruz. Gayretimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bugün Kabine Buluşmamız var, bu buluşmada bu sorunları tekerrür tartışacak ve alınması gereken ilave temkinler varsa hızla hayata geçireceğiz. Ülkemiz, ulusumuz, ekonomimiz ismine verdiğimiz kutlu çabada MÜSİAD'ın da yer alacağına inanıyorum.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan sığınmacılarla ilgili net mesaj