Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Halk Kurultay ve Kültür Merkezi’nde “Spor Aşkı Mani Tanımaz” Özel Eğitim Mekteplerine Spor Malzemesi Dağıtım Merasimi’ne katılıyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar...
Buradaki kardeşlerimle beraber tüm manili yurttaşlarımın Manililer Haftası'nı tebrik ediyorum. Yaşamın her alanında sergiledikleri üstün zaferleri ile hepimize misal oluyorlar. Son yarıyılda manililerimiz sporun değişik dallarında dünya çapında ifithar verici galibiyetlere imza atıyorlar. Şanlı sancağımızı her yerde şerefle dalgalandıran tüm sporcularımıza ülkem ve halkım ismine teşekkürlerimi iletiyorum. 

HİÇ KİMSE VÜCUTSAL MANİYİ SEBEBİYLE SOSYAL YAŞAMIN DIŞINA İTİLEMEZ

Hangi orijine, inanca, kültüre sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında denktir. Bizim siyaset ve devlet kavrayışında hiç kimse beşeri niteliklerinden, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı değişikleştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa vazgeçilemez. Hiç kimse vücutsal maniyi sebebiyle sosyal yaşamın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz manili kardeşlerimizi asla yok sayamayız.

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız
 

MANİLİLERE MÜTEVECCİH POZİTİF AYRIMCILIĞI TÜZÜK TEMİNATINA ALDIK

85 milyonun tüm bireyleri gibi manili kardeşlerimizin hiçbir mesele yaşamadan denk fertler olarak yaşama katılımlarına büyük umursuyoruz. Hakkari'den Edirne'ye 81 vilayetimizdeki binlerce manili gencimizi spor yapma olanağına kavuşturacağız. Allahın İzniyle Tokyo'dan sonra Paris'ten apayrı dolu dolu başarılarla döneceğiz. Spor özellikle manili yurttaşlarımızın yaşama etkin katılımını sağlayan bir faaliyet alanıdır. Türkiye'de çok uzun seneler manili kardeşlerimiz ya önemsememe edilmiş ya da önyargıların kurbanı olmuşlardır. Aralıksız 'yapamazsınız' denilerek özgüvenleri törpülenmiştir. Yaşama katılmalarını teşvik edecek bir istem, vizyon ve hassasiyet ne yazık ki mevcut değildi. Bu tabloyu biz kökten değiştik. Manililerimizin meselelerini çözmek ismine gerçekten çok hoş işler reelleştirdik. Manililer Yasayı ile eğitimden bakıma kadar manililerimizi ilgilendiren pek çok mevzuda tarihi kalitede adımlar attık. 2010'da yapılan tüzük farklılığı ile manililere müteveccih pozitif ayrımcılığı tüzük teminatına aldık. Konutta bakım dayanağı, takviyeyi, umut konutları gibi özgün uygulamaları biz yaşama geçirdik. 

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

SİZİ YALNIZ VAZGEÇMEYECEĞİZ

Mektebe gidemeyen çocukları için konutları ve sağlık kurumuları birer mektebe dönüştürüyoruz. Toplam 453 bin toplam özel eğitim lüzumu olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 adet olan destek eğitim odalarının rakamı 2022 seneyi itibariyle 638'e erişti. Biz sizi yalnız vazgeçmeyeceğiz. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız. 

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

MANİLİLERİMİZ, BUGÜN SPORUN PEK ÇOK ALANINDA SANKİ DESTAN YAZIYOR

Uzun seneler dışlanan manili kardeşlerimiz sporda, sanatta, yüksekokulda göğüslerini gere gere 'Ben de varım' diyor. Daha evvel sporun bir hayli dalında kısıtlı rakamda varlık gösterebilen manililerimiz, bugün sporun pek çok alanında sanki destan yazıyorlar. Türkiye, 2000 Sydney Paralimpik Oyunları'na yalnızca bir sporcu ile katılmıştır. 20 yıl sonra Tokyo Paralimpik oyunlarına 87 sporcu ile katıldık, toplam 15 madalya ile ülkemize döndük. Manili sporcu rakamı 2021 itibariyle 45 bin 441'e çıktı.  Bakanlığımıza bağlı tüm spor kuruluşlarını manili kardeşlerimizin ulaşımı için yine kumpasladık. 2024 Paris Olimpiyatları ile alakalı hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Sporcu rakamı ve kazanılan madalya rakamıyla allahın izniyle yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyorum.