Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı Açılış Töreni'ne katılıyor.

Dünyada yalnızca 5 tane olan, Türkiye'de iki tane bulunan denize dolgu tekniğiyle inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'ye son 20 senede rakamsız eser inşa edildiğini ve yenilerinin de inşasının devam ettiğini söyledi. 

Erdoğan "Türkiye'nin kalkınmada özellikle de havayolu erişiminde son 20 senede katettiği mesafesinin simgeyi olarak gördüğüm bu eser ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir" dedi.

Yaş çay alım maliyetlerini de müjde olarak açıklayan Erdoğan, kg maliyetinin 7 liradan fabrikalara verilebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Ülkemizin şeref verici eserleri arasında yer alan Rize-Artvin Havalimanımızın hayırlı olmasını diliyorum. Eser ve hizmet politikamızın son misali bu havalimanımız sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz dolgusu olan 5 havalimanı bulunuyor. Rize-Artvin'le beraber ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı rakamını 26'dan 57'ye çıkardık. Sıfırdan yapmışcasına yenilediğimiz havalimanları da var.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Takribî 5 senede 4.4 milyar liralık yatırımla bitirilen Rize Artvin havalimanı 3 bin metrelik pisti, senelik 3 milyon yolcu kapasiteli terminaliyle iftihar verici eser oldu. Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Rizeli hemşerilerimize sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip kazançsa bu ne tabi Rizeli, Artvinli'ye yakışır. Bu uçaklar dolmalı ki gidiş gelişler çok farklı biçimde devam etsin. Türkiye'nin kalkınmada özellikle de havayolu erişiminde son 20 senede katettiği mesafesinin simgeyi olarak gördüğüm bu eser ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Ülkemizin hudut noktasına kurduğumuz havalimanı pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklardan yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında bölgenin hoşluklarını görmek üzere Rize Artvin bir uçak bileti mesafesidir. Sen orada ben burada, azıcık yakın olalım, dal ile asma gibi birbirine sarılalım. Bir şey diyeyim sana sevdan öldürdü beni rey kül oldum yana yana. Artık Rize de Artvin de türküler ayrılık değil, kavuşmak üzerine söylenecek.

"TÜNEL, SAĞLIK KURUMU, EĞİTİM KURULUŞLARINI HİZMETE SUNDUK"

Son 20 senede Rize'ye 25 milyar lira meblağında yatırım yaptık. 2000 dersliğin yanında üniversitemizi şehrimize kazandırdık. 92 adet spor kuruluşu yaptık. Gereksinim sahibi hemşerilere 1.1 milyar lira sosyal dayanak aktardık. 911 yataklı sağlık kurumunun da aralarında bulunduğu 28 sağlık kuruluşunu şehrimize kazandırdık. Güneysu Ulus Bahçesi'ni sene sonuna kadar hizmete sunacağız. Ovit Tüneli ve iletişim yolları, Hurmalık, Salaha tünelini bitirip hizmete sunduk. Turizm potansiyelini değerlendirmek için  ehemmiyetli çalışmalar sürdürüyoruz. Kaçkar Dağları Ulusal Parkı'nı halkın kullanımına açtık.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Son 20 senede inşa ettiğimiz 68 taşkın koruma kuruluşuyla 121 mesken yeri ve 17 bin dekar araziyi taşkınlardan gözettik. Sanayide şehrimize bir organize sanayi bölgesi 3 sanayi kuruluşu site olarak kazandırdık. Enerjide doğalgaz talebini sağladık.

Artvin'e geçtiğimiz 20 senede 40 milyar liralık yatırım yaptık. 750 yeni derslik inşa ettik. Çoruh Üniversitesi'ni hizmete aldık. 7 gençlik merkezi, 21 spor kuruluşumuzla gençlerimize hizmet veriyoruz. Gereksinim sahibi vatandaşlara 680 milyon lira kaynakla destek olduk. 16 sağlık kuruluşu inşa ettik. Dağılınmış yol uzunluğunu 22'den 80 kilometreye çıkardık. Cankurtaran tünelini hizmetinize sunduk. Çoruh üzerine Muratlı, Borçka, Deriner ve Yusufeli barajlarını gerdanlıklar gibi taktık. Yusufeli Barajı'nda su yakalama düzeyine geldik. Çoruh Parkı'nı inşa ettik. 69 taşkın koruma kuruluşunu tamamladık.

Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını batıdaki şehirlerimizin ötesine geçirdik. Halkıma sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, coşkuyu görüyorsunuz. Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık, uyum tasayı için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Bölgenin göç meselesinin çözümü mevzusunda gereksinim dinlenenleri sağlamış olduk.

"2053 VİZYONUMUZUN AYDINLIK GELECEĞİNİN LOKOMOTİFLERİNDEN BİRİ"

Karadeniz insanının gayretliliği, azmi, yenilikçiliği bu olanaklarla toplandığında burada değil, tüm Türkiye'nin ufkunu kalemtıraş işler muvaffak olunacağına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında gayret, emek ve kabiliyetiyle kendi hayatını kazanan kabına sığamayan Karadenizlilere yakışan budur. Baba ata topraklarını ihya etmek için harekete geçen her kardeşimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Bölgemiz büyük ve güçlü Türkiyemizin 2053 vizyonumuzun aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir.

"ÜLKEMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu 2 yüzyıllık tarihi ile büyük bir galibiyet öyküsüdür. İçinde emperyal eforların sömürü kumpasına karşı verilen çabayı ruhu barındırır. İşte ben karşımda sizleri böyle görüyorum. Bunu Karabağ'da Libya'da Gabar ,Cudi ve Bestler Deresi'nde tüm terör örgütlerine karşı kanıtladınız. Şehitlerimiz geldi ama biz öğreniyoruz ki şüheda fışkıracak toprağı şüheda. İşte ulusumuz evvel istiklalini kazanıp yeni devletini kurarak demokrasi ve kalkınma adımlarıyla bugünkü seviyesine gelmiştir. Zira Türkiye akıllara ve ayaklara vurulan zincirlerinden kurtulup kendi uygarlık tarih misyonunu sahiplendiğinde değişik cemiyetlerin de onları izleyeceğini öğreniyorlardı. Darbelerle, terör örgütleriyle, beynelmilel kumpaslarla oyaladılar. Biz de ülkeye ve ulusa hizmet ederken aynı yollardan geçtik. Ulusumuz senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz tüm gayret bugün olduğu gibi yanımızda yer aldı. Bugün Cumhur İttifakı olarak aynı çabayı sürdürüyoruz. 2023'e bu ruhla hazır mıyız? Hazırlanıyor muyuz? 2023'e atfettiğimiz niyetlere erişmemizi yasaklama gayretlerini birliktece izliyoruz. Palavra, kötüle, saptırmanın kol dolaştığı abuhavada ülkemizi geleceğe hazırlıyoruz. Ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı yarıyılda, yatırım, istihdamla ülkemizi geliştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Ulusumuzun yüzyıllık geri kalmışlığının bakımsızlığının takatini nasıl biz bulmuşsak bugünkü kasvetleri yeniden biz çözeceğiz.  Tek taahhütleri Türkiye'yi her şeyiyle daha öncekine döndürmek, münazara ettirmek, emperyal kumpasa uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz. Teneke hengamesinden farkı olmayanların patırtılarıyla olanların asıl suratlarını sizler öğreniyorsunuz. İşte bugün Rize-Artvin havalimanındayız. Geçtiğimiz aylarda Tokat Havalimanı'nı hizmete açtık. 18 Mart'ta Çanakkale Köprüsü'nü açtık. 1915 Çanakkale Köprüsü'yle boğazlarımıza 4'üncü gerdanlığı takmış olduk.

"HÜSRAN YAŞANMASINA HALKÇA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Hayatın her alanında ülkenin çehresini ulusun makus tarihini değiştirerek ülkeye çağ atlatmış olmanın huzuruyla sizlerin karşısındayız. Noksanlarımız, hatalarımız olmamış mıdır. Elbette olmuştur. Bunlar devede kulak örneğidir. Dünya ve bölgemiz krizlerin yol açtığı bir ateş çemberinden geçerken biz ülkemizi en üst seviyeye çıkarmanın karşılığını vermeye çalışıyoruz. Türkiye belki 100 senede bir böyle fırsatlar tutuyor. Daha evvel bu fırsatları elimizden aldılar. Bu hüsranın yaşanmasına halkça izin vermeyeceğiz. 

"YAŞ ÇAY KG ALIM MALİYETİ 7 LİRA"

Sizlerle iftihar dinliyorum. Küresel krizin ülkemize tesirlerini eksiltmek için çok güzergahlı program uyguluyoruz. İmal ve istihdam tarafında işler tasarlandığı gibi gidiyor. Enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz. Bu bölgenin en ehemmiyetli kazanç kaynağı çay yapımıdır. 2022 seneyi yaş çay alım maliyetlerinin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz sene yaş çay alım maliyeti kgda 3,87 liraydı. Bu sene yaş çay alımlarında uygulanacak taban maliyeti yüzde 73'ün çoğalışla 6.70 kuruşa, kgda 13 kuruş olan desteklemeyi de yüzde 130 artırarak 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen seneye göre destekleme ile beraber ortalaması yüzde 75'e gelen çoğalışla kgı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Yeni yaş çay alım maliyetimizin bölgemize ve siz kıymetli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir müjdede İkizdere Çamlıhemşinli çay üreticilerine vermek istiyorum. 100 ton kapasiteye sahip 5 binin üzerinde üreticiye sahip çay fabrikalarının inşaatlarını projeleri var. Önümüzdeki kampanya yarıyılında çay alımında imale başlayacak. Çay fabrikalarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Arhavili vatandaşlarımız Organize Sanayi Bölgesi kamulaştırılmasıyla alakalı müjde vermek istiyorum. Arhavi Organize Sanayi Bölgesi'nin kamulaştırma çalışmalarının hızla bitirilmesi direktifi verdim. Rize-Artvin Havalimanı'nın hayırlı olmasını diliyorum. Aliyev kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

MİMAR SİNAN TEKNİĞİYLE YAPILDI

Mimar Sinan’ın 1558'de Süleymaniye Camisi'ndeki 'ön yükleme' tekniği kullanılarak deniz dolgusu yapılan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından da dünyanın 5'inci deniz üzerindeki havalimanı oldu. Havalimanında sivil apronun yanı gizeme Türk Hava Güçleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron inşa edildi.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

DALGIÇLAR DEVREYE GİRDİ

Çağın en ileri inşaat ve üretim teknolojilerinin kullanıldığı inşaatta, deniz tabanındaki gevşek kum dolgu sahasından uzaklaştırıldı. Bunun için tarama gemisiyle deniz tabanından 1 milyon metreküp malzeme çekildi. Havalimanını Karadeniz'in şiddetli dalgalarından gözetmek için dış gözetici mendirek inşa edildi. 7 kmlik mesafeden taşınan her biri 8 ile 10 tona varan ağırlıklardaki milyonlarca taş, kamyonlar ve gemilerle taşınıp vasati derinliği 17,5 metre olan deniz dolgu alanında, 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Deniz altında sismik makinelerle ölçümlerin ardından 300 tonluk vinçle 35 ve 45 ton ağırlığındaki 20 bin 500 adet 'x blok personeli' dalgıçlar tarafından deniz altına yerleştirildi. Deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılan havalimanında, 304 kazık üzerine de 76 yaklaşım ışığı konuldu.

ÜSTYAPIYA GEÇİLDİ

PAT sahaları olarak adlandırılan pist, apron ve taksi yolları ve bina dolgularının bitirilip ön yüklemede oluşabilecek oturma ölçüyü sağlandıktan sonra üstyapı imalatlarına geçilen havalimanında, üstyapı kesitlerindeki alttan yukarıya doğru; 500 bin metrekare kırmataş temel ve alt temel ile bitümlü temel, binder imalatları yapıldı. Son olarak final katmanı olan özel esneme özellikli taş mastik asfalt pist imalatının asıllaştırıldığı havalimanında zeminleri kuvvetlendirmek için Türkiye'de ilk kere 810 bin metrekare alanda 3 gizeme zemin oturmalarını önleyecek kalitede geogrid malzeme kullanıldı.

1 SİVİL, 2 ASKERİ APRON

Senelik 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanında, 300'e 120 metre ve 120'ye 120 metre taş ahşap karışımlı yerel mimari motiflerin kullanıldığı sivil apronun yanı gizeme Türk Hava Güçleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron daha inşa edildi. Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yapılabileceği 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pistle 265 metreye 45 metre miktarlarında taksi yolunun yer aldığı Rize-Artvin Havalimanı, 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Havalimanı 3 milyon metrekare alanıyla Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan surat ölçümünü de değiştirdi.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

2 KMLİK İLETİŞİM YOLU

450 vasıta kapasiteli otopark ile çok emelli garaj binalarının yer aldığı Rize-Artvin Havalimanı'nda ayrıca teknik blok, Isı ve Efor Merkezleri, Yangın ve Kurtarma İstasyonu ile Katı Atık Merkezi gibi bloklar da inşa edildi. Kara yolu erişimi için 2 kmlik iletişim ve köprülü kavşağın yapıldığı havalimanına 470 metre uzunluğunda viyadük inşa edildi.

KULE ÇAY KADEHİ

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havalimanında, hava trafik hakimiyet kulesi ince emin çay kadehi, havalimanı girişi de çay yaprağı biçiminde yapıldı. 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz'in coğrafi özelliklerine geçimli 1453 ağaçla yeşillendirildi. 58'inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye’nin 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından ise dünyanın 5'inci deniz üzerindeki havalimanı olarak kayıtlara geçti.