Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazını Üsküdar'da bulunan Hz. Ali Camii'nde kıldı. Cuma namazı sonrası Erdoğan basın üyelerine açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'la alakalı yöneltilen suale Erdoğan, "Yunanistan ile alakalı olarak özellikle sürece müteveccih tepkilerimi ortaya koydum. Dürüst politikacı karşımda olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi ve yüksek seviyeli stratejik konsey buluşmalarımızı tamamladığımızı ve Yunanistan'la yüksek seviyede stratejik konsey buluşması da yapmayacağız dedik. Bu sene yapılacak olan bu buluşmayı da yapmıyoruz. Bu ne demektir? Bundan herhalde daha net, daha sarih bir rest olmaz. Yunanistan bundan sonra başının dermanına baksın." şeklini cevapladı.

Yapılacak olan enerji ve abuhava forumu ile alakalı ise Erdoğan, "Video konferans aracılığıyla, Sayın Biden'ın da daveti üzere liderler olarak bunu yapacağız. Takribî üçer dakikalık birer şartnamemiz olacak. Bu bildirilerimizi sunmak suretiyle abuhava ve etraf mevzusunda ne düşündüğümüzü, neler yapmayı tasarladığımızı bu görüşmede video konferans aracılığıyla anlatacağız." diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ'NİN TÜRKİYE ZİYARETİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin Türkiye ziyaretine ait Erdoğan, "Çarşamba günü kısmet olursa Veliaht Prens bu ziyareti asıllaştırıyor. Allahın İzniyle Ankara'da külliyede biz de kendilerini kabul edeceğiz. Orada gerek ikili gerek kurullar arası görüşmelerimizi yapacağız. Bundan sonraki sürece müteveccih Türkiye, Suudi Arabistan ilişkilerini allahın izniyle çok daha ileri derecede çok daha yüksek seviyede nerelere taşıyabiliriz bunları değerlendirme fırsatını bulacağız. Evvel kurullar zati geldiler. Çarşamba günü de kendisi gelecekler. Bu bir resmi ziyarettir. Bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız." dedi.

ERDOĞAN 'BENİM İÇİN MİÇOTAKİS YOK' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye aleyhindeki laflarına çok sert tepki göstermiş ve Miçotakis'in "Türkiye'ye F-16 vermeyin" arzına karşılık şunları söylemişti;

"Bu sene Stratejik Konsey Buluşması yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Görüşmeyi yapmayacağız. Biz lafında duracak, şerefli politikacılarla yola gideriz. Biz kendimize yeteriz. 'F-16'ları Türkiye'ye vermeyin' diye Amerika Birleşik Devletlerine telkinde bulunan bir Yunanistan ile karşı karşıyayız. Amerika Birleşik Devletleri herhalde Yunanistan'ın sözüne göre hareket etmeyecektir."

YUNANİSTAN'A SERT UYARI: ŞAKA YAPMIYORUM, AKLINIZI BAŞINIZA ALIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde İzmir Seferihisar’da tertip edilen Efes-2022 Tatbikatı’nda yaptığı açıklamada Atina idaresini Ege'deki ismeler mevzusunda net bir dille uyarmış ve "Yunanistan’ı tıpkı bir yüzyıl evvel olduğu gibi pişmanlıklarla sonuçlanacak hayallerden, söylem ve eylemlerden uzak durması, usunu başına alması mevzusunda tekerrür ikaz ediyoruz. Yunanistan’ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan bırakmaya, beynelmilel uyuşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

MİÇOTAKİS'TEN 'ERDOĞAN' AÇIKLAMASI: BULUŞMALI VE KONUŞMALIYIZ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nde yaptığı skandal açıklamalar ve Yunanistan'ın Ege'deki adaları beynelmilel hukuka ters bir biçimde silahlandırması ile başlayan gerilimde Türkiye davranışını net bir biçimde gözetirken Yunan başbakandan dikkat toplayan açıklamalar geldi.

Yunan devlet televizyonu ERT'ye verdiği müzakerede Türkiye ile olan ilişkiler hakkında konuşan Kiryakos Miçotakis son yarıyılda gerilim yükselse de Türkiye ile ilişkilerin 2020 senesindeki kadar makûs olmadığını belirtti.

Miçotakis açıklamasında, "Laflı bir gerginlik var ama saha böyle bir şey mevzubahisi değil. Umarım o noktaya gelmeyiz" ifadelerini kullandı.