Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla tertip edilen anma merasimine bir video ileti gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iletisinde ''Üzerinden…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te, Srebrenitsa soykırımının 26. seneyi dolayısıyla tertip edilen anma merasimine video ileti gönderdi.

Bosna Herseklileri selamlayarak başladığı konuşmasında Erdoğan, Srebrenitsa soykırımını anmak, vicdanlarda dinmeyen acıları paylaşmak emeliyle bir araya geldiklerini belirtti.

Şehitleri rahmetle anan ve efkârlı ailelerine sabır dileyen Erdoğan, üzerinden 26 sene geçmesine karşın Srebrenitsa'nın açtığı yaraların kanamaya devam ettiğini ve ortaya çıkarılan her kabir, ebedi istirahatgahına uğurlanan her şehidin 26 sene evvelinin tanıkları olarak o günleri tekerrür anımsattığını kaydetti.

"AVRUPA VE İNSANLIK TARİHİNİN BU KARA KİRİNİN GERİ TASARIYA İTİLMESİNE İZİN ETMEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Acınızı acımız öğrenip merhum Aliya İzetbegoviç'in emanetine sahip çıkarak, bu soykırımı unutmuyor, unutturmuyoruz." diyerek laflarına şöyle devam etti:

"Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara kirinin, ne surette olursa olsun, geri tasarıya itilmesine izin etmeyeceğiz. Savaş kabahatlisi Ratko Mladiç hakkında geçen ay verilen beynelmilel duruşma kararı, soykırımın acısını elbette dindiremez. Duruşma kararları ne kaybedilen canları geri getirebilir, ne de gönüllerdeki yaralara merhem olabilir. Ancak, hakın tecellisi yolunda alınan bu ve eşi kararlar, soykırım kabahatinin bir kere daha işlenmesini yasaklamakta rol oynayabilir. Hakın yerini bulması da Avrupa'nın kalbinde yaşanan bu felaketin kurbanlarına ve geride kalan tüm şehit yakınlarına vicdani bir borçtur. Bu bakımdan geçmişi unutmadan, duygularımızın usumuzu tutsak almasına fırsat vermeden, evlatlarımızın geleceği için gayret tüketmemiz gerekiyor. Buradan tüm politikleri nefret, şiddet ve ayrımcılık kapsayan söylemlere karşı çıkarak, ortak beşeri kıymetler çevresinde buluşmaya davet ediyorum."

Değişik inanç, kültür ve kavmi kimliklerin kavşak noktası olan Bosna Hersek'in iç barış ve huzurunu gözetmesinin son derece ehemmiyetli olduğuna da değinen Erdoğan, "Ülke içindeki her bir bölgenin kararı Bosna Hersek için, Bosna Hersek'in kararı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir. Bize tarihin verdiği bu mesullüğün yükünü hep beraber taşımak ve bu topraklarda barışı daim kılmak ortak vazifemizdir." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, BOSNA HERSEK'İN VE BOŞNAK KARDEŞLERİNİN YANINDA"

Erdoğan, "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle laflarıma son verirken aziz şehitlerimize Allah'tan bir kere daha rahmet niyaz ediyorum. Rabb'im sizlere ve bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Allah'a emanet olun." dedi.

: İlginize Sürükleyebilir 825 milyar dolarlık yaz kampı! Hava sahası kapatıldı, özel jetleriyle geldiler‘Maske şemsiye gibi olacak’ Sansasyonel açıklamalar: Bu çok ehemmiyetli bir gelişme6 bin popülasyonluk ilçeye 200 bin birey geliyor! Burası ne Akdeniz, ne Ege