Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield ile görüştü

Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletlerinin Birleşmiş Milletler BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ile görüştü. Görüşmede, Cumhurbaşkanı…


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Amerika Birleşik Devletlerinin BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield'ı kabul etti. Kabulde, Türkiye'nin BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de hazır bulundu. Görüşmede Kalın ve Greenfield; Suriye, Libya, Afganistan, Filistin, İran ve Irak gibi bölgesel meseleler, göç, insani yardımlar, terörle çaba ve BM çerçevesinde Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri iş birliği mevzularını ele aldı. Suriye’de politik çözüm sürecinin canlandırılması için Tüzük Komisyonu çalışmalarının desteklenmesi, özgür ve adaletli tercih etrafının temin edilmesi gerektiği kaydolundu. Terör örgütlerinin neden olduğu güvenlik tehditlerine karşı iş birliği ve ortak çabanın ehemmiyetinin altı çizildi. Göç sorununa ait ortak mesullük ile hareket edilmesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede, başta İdlib olmak üzere bölgede yeni sığınmacı dalgasının daha büyük beşeri krizler ve kararsızlıklara neden olabileceği andırdırıldı.

Türkiye üzerinden Suriye'ye BM aracılığıyla hudut ötesi insani yardımların eriştirilmesi için manilerin kaldırılması ve bu mevzuda ortak gayret sarf edilmesi gerektiği belirtildi. Filistin'de iki devletli çözümün yaşama geçirilmesi ve Filistinlilerin haklarının korunması için beynelmilel cemiyet ile BM'nin daha kararlı ve faal rol oynaması gerektiği kaydolundu. Libya, Irak ve Afganistan gibi bölgesel sorunlarda barış ve kararın sağlanması için Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin BM çerçevesinde diplomatik iş birliğinin devam etmesi mevzusunda mutabık kalındı. Afganistan'da barış sürecinin süratlendirilmesi için ortak teşebbüslerin artırılması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca yanaşan NATO Doruğu marjında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden arasında yapılacak görüşmenin gündemi de değerlendirildi.