Son dakika: Datça'daki 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrası çarpıcı açıklama

Son dakika: Datça'daki 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrası çarpıcı açıklama

Dün gece saatlerinde Muğla'nın Datça ilçesi sarihlerinde, Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde zelzele alana geldi.Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Muğla'nın Datça ilçesinde alana gelen Richter ölçeğine…

Afet ve Acil Gidişat Yönetimi Başkanlığı AFAD bilgilerine göre, bugün saat 01.14'te Ege Denizi'nde, Muğla'nın Datça ilçesi sarihlerinde 5.3 büyüklüğünde zelzele kaydolundu. Deniz yüzeyinin 11,40 km derinliğindeki zelzelenin merkez üssünün Datça'ya takribî 40 km mesafede olduğu tanımlandı. Bu sarsıntılar yine sıkıntılılık yarattı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege Denizi'ndeki bu zelzeleyle alakalı açıklamalarda bulundu. Datça sarihlerinde alana gelen 5.3'lük bu zelzelenin İzmir ve İstanbul'daki mümkün zelzelelerle irtibatına değindi. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bizim Güney kıyılarımızda Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale gibi kıyı şehirlerimizde şehirlerin içinden geçen çok rakamda fay var. 30 Ekim'deki zelzelede olduğu gibi denizdeki faylarla iletişimli olduğu için denizdeki faylardan da etkilenme kaliteyi var. Bu bölgede tsunami riski de var. Bunlarla alakalı kent ölçeğinde master tasarıların yapılması gerekiyor. En fazla etkilenecek bölgeye göre kentsel değişim tasarıları yapıp zelzeleye, su baskına, taşkına, heyelana dayanıklı alan kalitesinde değerlendirmek gerekiyor" dedi.

'HEM ETKİN VOLKANLAR HEM DE GENÇ FAYLAR VAR'

Bölgede takribî 1 yıldır kesintisiz 4 ve 5 büyüklüğünde zelzele olduğunu anımsatan Prof. Dr. Sözbilir, "Bölgede çok rakamda fay var. Büyük ölçekli fay var ve jeolojik anlamda Güneyi Afrika levhası, Kuzeyi Anadolu levhası kabul ediliyor. Bu fayın tarihsel yarıyıllarda 8'e varan zelzeleler ürettiğini öğreniyoruz. Bu fay zelzele ürettiğinde bizim Güney ve Batı kıyılarımızda geçmişte tsunami oluşmuş. Zamanı belirli değil ancak bu fay gelecekte de zelzele üretecek. Şu anda bu fayın üstünde büyüyen daha ufak ölçekli faylar zelzele üretiyor. Gökova Körfezi'nde zelzele yoğunluğu var. Bu faylar Gökova Körfezi'ndeki, Rodos ve Kos Adası'ndaki faylarla iletişimli faylar. Birbirini tetikleyecek biçimde zelzele üretiyor. Zelzele kasırgasına dönecek biçimde zelzele yoğunluğu var. Bu bölgede bulunan yay biçimindeki adaların büyük çoğunluğu etkin volkanik ismeler. Hem volkanik anlamda etkin volkanların bulunduğu bölge hem de genç fayların çok rakamda yer aldığı bölge. Dolayısıyla burası zelzele kasırgasının çok fazla reelleştiği yer. Bu bölgede zelzelelerin bitme ihtimali yok. Kesintisiz birbirine aktaracak biçimde zelzele oluyor. Dünya genelinde bugüne kadar yapılan çalışmalar bu cins bölgelerde zelzelelerin çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Hem volkanik etkinlik hem de diri fayların varlığı zelzele kasırgası biçimde zelzele üreteceği anlamına geliyor" diye konuştu.

'MESKEN YERİNDEN GEÇEN FAY ZELZELE ÜRETİRSE TAHRİP ÇOK DAHA FAZLA OLUR'

2017 evvelinde de aynı bölgede çok rakamda zelzele olduğunu ancak Türkiye ölçeğinde son 1 sene içinde zelzelelerde yüzde 40'ın üzerinde çoğalış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu da Afrika ve Anadolu levhasının belirli ölçekte yakınlaşması anlamına geliyor. Bölgedeki sismik etkinlik yüzde 40 oranında çoğalmış vaziyette. Daha fazla zelzele kaydı elde ettik. İstanbul'da denizde zelzele beklerken karadaki faylar da zelzele üretmeye başladı. İstanbul'un mesken yerlerinde de diri fay kaliteyi taşıyan faylar olabilir bu anlamda bu fayların çok iyi bir biçimde araştırılması gerekiyor. Mesken yerinden geçen faylar zelzele üretirse tahrip çok daha fazla olur" dedi.