Son dakika: Deltacron paniği... DSÖ uzmanı son noktayı koydu!

Son dakika: Deltacron paniği... DSÖ uzmanı son noktayı koydu!

Dünya'nın Omicron ile çabası bütün hız sürerken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden yeni değişinim iddiası ile çalkalanıyor. Rum bilim insanları Omikron ve Delta'yı birleştiren bir Kovid-19 değişinimi keşfettiklerini

Dünyanın dört bir yanında yaşanan Omicron paniği sürerken Güney Kıbrıs'tan gelen haber bilim dünyasının gündemine bomba gibi düştü.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki GKRY bir grup bilim insanı yeni bir Kovid-19 değişinimi keşfettiklerini iddia etmiş, Kıbrıs Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Leondios Kostrikis, değişinimi 'Deltacron' olarak adlandırmıştı.

Deltacron'un Delta ve Omikron varyantını sentezinden oluştuğu görüşünde olan takım bölgede 25 olay tanımladıklarını açıklamıştı. Ancak Güney Kıbrıs'ın bu iddiasına bilim dünyasından tepkiler gecikmedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nde DSÖ çalışan enfeksiyon hastalıkları hekimi Dr Krutika Kuppalli, 'Deltacron asılsız' dedi.

Gözden KaçmasınSon dakika... Omicron etkisi: En yaygın semptomlar değiştiSon dakika... Omicron tesiri: En yaygın semptomlar değişti!Haberi görüntüle

Twitter hesabı üzerinden mevzu ile alakalı açıklamalarda bulunan Kuppalli şu ifadeleri kullandı;

'Deltacron asılsız ve muhtemelen bu vaziyet sıralama artefaktından kaynaklanıyor. Ünlü çiftlere yaptığımız gibi bulaşıcı hastaşıkların adlarını birleştirmeyelim.'

Küresel sağlık uzmanı Dr Boghuma Kabisen Titanji de DSÖ uzmanı ile eş görüşlere sahip.

'Şu anda mevcut olan bilgiler, delta ve omikron varyantlarının asıl rekombinasyonunun aksine bir numunenin kontaminasyonuna işaret ediyor' diyen Titanji laflarına şöyle devam etti;

'Kaygılanmak ve kulağa Transformers filmlerindeki makûs adam gibi gelen varyant adlar uydurmak yerine yapabileceğimiz en iyi şey, aşıların herkes tarafını ulaşılabilir olmasını sağlamak.'

Son dakika: Deltacron paniği... DSÖ uzmanı son noktayı koydu
 

Geçtiğimiz haftalarda Delta ve Omicron'un sentezinden 'Delmicron' isimki bir varyantın ortaya çıktığı iddiası ortaya atılmış bu iddia Hintli yetkililer tarafına reddedilmişti.

DAHA BULAŞICI AMA DAHA HAFİF!

Öte yandan ilk belirtiler Omicron'un Delta ve Wuhan versiyonlarına mukayeseyle daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu doğrultusunda.

Omicron varyantının daha düşük şiddette izlemesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra'daki Imperial College'da yapılan tahliller, Omicron değişinimlerinin onu Delta varyantına göre daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Gözden Kaçmasın‘Soğuk algınlığı veya grip olduğunu zannedenlerin çoğu Omicron…’ 7 SORU 7 YANIT‘Soğuk algınlığı veya grip olduğunu varsayanların çoğu Omicron…’ 7 SUAL 7 YANITHaberi görüntüle

Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına mukayeseyle Omicron varnatında hastanenin acil servisine müracaat etme olasılığı yüzde 11 daha az.

Ancak aşı ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği için bu vaziyet artık daha az birey için geçerli.

Popülasyon içinde büyüyen bağışıklık gidişatı da korunduğunda, Omicron enfeksiyonu ile hastaneye uyuma tehlikeyi yüzde 25-30 seviyesinde eksilirken, hastanede bir günden fazla kalma tehlikeyi de yüzde 40 düşüş gösteriyor.

Omicron'un laboratuvar analizleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair bilgiler sunuyor.

Gözden KaçmasınSon dakika... Bill Gates bu sözlerle uyarmıştı İsrailden Omicron itirafıSon dakika... Bill Gates bu laflarla uyarmıştı! İsrail'den Omicron itirafıHaberi görüntüle

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron'un üst solunum yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla zarara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada öteki varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde genellikle bu mesele ortaya çıkıyordu.