Son Dakika: Dimitris Itoudis resmen Fenerbahçe Beko’da!

Son Dakika: Dimitris Itoudis resmen Fenerbahçe Beko’da!

Fenerbahçe Beko, başantrenörlük vazifesine Dimitris Itoudis'i getirildiğini resmen açıkladı.

Fenerbahçe Beko, Dimitris Itoudis ile üç senelik uyuşmaya varıldığını açıkladı.

Yunan başantrenörün imza merasimi ve basın buluşmasının 21 Haziran Salı günü 13.00'da Ülker Spor ve Aktiflik Salonu'nda hakikatleştirileceği de duyuruldu.

İşte Fenerbahçe'den yapılan açıklama

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Ekibimiz, başantrenörlük vazifeyi için kariyerinde iki EuroLeague şampiyonluğu bulunan deneyimli çalıştırıcı Dimitris Itoudis ile üç senelik uyuşmaya varmıştır.

Dimitris Itoudis kimdir?

8 Eylül 1970 tarihinde Yunanistan'ın Trikala şehrinde dünyaya gelen Dimitris Itoudis, koçluk kariyerine 1990-1992 tarihleri arasında Zagreb’in U-18 ekibinde başladı. Ardından 1992-95 seneleri arasında Zagreb A Ekibinde destekçi alıştırmanlık yapan Itoudis, 1995-96’da PAOK’ta, 1996-97’de Panionios’ta destekçi alıştırmanlık vazifesini üstlendi.

1997-99 seneleri arasında BC Filipos’ta başantrenör olan ve 1999’da BC Ment takımında başantrenörlük yapan deneyimli çalıştırıcı, 1999’da bütün 13 sene sürecek Panathinaikos serüvenine başladı. 1999-2012 seneleri arasında, Kulübümüzün de efsaneleri arasında yer alan Zeljko Obradovic’in takviyeciliğini yapan ve beş EuroLeague şampiyonluğu başta olmak üzere tarihi galibiyetler elde eden takımın bir parçası olan Itoudis, 2012 yazında Yunan takımından böldü.

2013-14 sezonunda ülkemize gelen ve Banvit ile başantrenörlük deneyimi yaşayan Itoudis, Bandırma temsilcisiyle 30 maçlık Basketbol Süper Ligi sıradan sezonunu 28 zaferle lider tamamladı ve Play-off’ta da yarı final oynama zaferi gösterdi.

2014 yazında Banvit’deri dağılarak Rusya’nın EuroLeague’deki güçlü temsilcisi CSKA Moskova’nın yolunu yakalayan Dimitris Itoudis, burada bütün sekiz sezon geçirdi. Bu müddet zarfında ekibinin kazandığı iki EuroLeague, altı VTB Ligi ve altı Rusya Ligi şampiyonluklarına liderlik eden Itoudis, EuroLeague’de 2016 ve 2019 senelerinde “Alexander Gomelskiy Senenin Koçu” mükâfatına layık görüldü. Galibiyetli alıştırmanımız, VTB’de de beş defa senenin koçu oldu. Dimitris Itoudis, CSKA’da vazife yaptığı müddet zarfında 522 resmi maça çıkarken, bu karşılaşmalarda 420 başarı elde etti.

Dimitris Itoudis, Avrupa basketbolunun son yarıyılına damgasını vuran en galibiyetli alıştırmanlardan biri olarak kabul ediliyor. Deneyimli çalıştırıcımız, aynı zamanda Yunanistan Ulusal Ekibinin başantrenörü olarak da vazife yapıyor.

Bu uyuşmanın Kulübümüze ve Dimitris Itoudis’e hayırlı olmasını diliyor, alıştırmanımızın sarı lacivertli forma altında başarılarla dolu sezonlar yaşamasını temenni ediyoruz.

Son Dakika: Dimitris Itoudis resmen Fenerbahçe Beko’da